Różnica między zjawiskami fizycznymi a chemicznymi

Na stronie zjawiska fizyczne są to takie zdarzenia lub zajścia, w których skład materiału nie ulega zmianie, czyli zachowuje on swoje właściwości fizyczne.W zjawiska chemiczne to te zdarzenia, które zachodzą w wyniku zmian w składzie materii.

Zjawiska fizyczne i chemiczne otrzymujemy w codziennym życiu, od zagotowania wody, przez usmażenie jajka, po niebieski kolor nieba. Fizyka i chemia to nauki, które pozwalają nam wyjaśnić wszystkie te zjawiska.

Zjawiska fizyczne Zjawiska chemiczne
Definicja Zdarzenia, które zachodzą bez wpływu na skład cząsteczkowy materii. Zdarzenia, które zachodzą w wyniku zmian w strukturze molekularnej materii.
Różnica

Związki pozostają bez zmian

Powstają nowe związki

Rodzaje
  • Akustycznie
  • Optycy
  • Elektromagnetyczny
  • Kwasowo-zasadowe
  • Utlenianie-redukcja
  • Kombinacja
  • Hydroliza
  • Opady
Przykłady
  • Miraże
  • Tęcza
  • Bariera dźwiękowa
  • Włókna optyczne
  • Błyskawica
  • Fajerwerki
  • Rdza
  • Kwaśny deszcz
  • Dziura ozonowa
  • Kolor kwiatów

Czym są zjawiska fizyczne

Zjawiska fizyczne to zdarzenia występujące w przyrodzie, w których skład materii nie ulega zmianie.Zjawiska te można wyjaśnić za pomocą praw fizyki.Oto kilka przykładów zjawisk fizycznych.

Bariera dźwiękowa

Kiedy odrzutowiec przełamuje barierę dźwięku, wytwarza fale dźwiękowe, które przypominają eksplozje.

Bariera dźwięku to fizyczne zjawisko akustyczne Rezultat zderzenia fal dźwiękowych w powietrzu. Dźwięk jest falą, która przemieszcza się w powietrzu z prędkością 343 metrów na sekundę. Kiedy samolot przekracza tę prędkość, powstaje ryk przypominający eksplozję. Jest to znane jako "przełamanie bariery dźwięku".

Tęcza

Tęcza na niebie, gdzie można wyróżnić wszystkie jej kolory.

Tęcza to. świetliste zjawisko fizyczne które możemy obserwować na niebie, gdy światło słoneczne jest odbijane i załamywane przez krople deszczu. Kropelki wody działają w tym przypadku jak pryzmat, rozdzielając pasma barw tworzące światło.

Miraże

Często możemy mieć złudzenie kałuży wody w oddali na drodze w bardzo upalne dni.

Miraż to optyczne zjawisko fizyczne Jest to złudzenie optyczne, które sprawia, że postrzegamy obecność wody w oddali, która nie jest prawdziwa.

Włókna optyczne

Cewka światłowodowa telekomunikacyjna podświetlona zielonym światłem lasera.

Włókna optyczne są optyczne zjawisko fizyczne który charakteryzuje się tym, że światło przemieszcza się przez długie szklane lub plastikowe kable lub włókna. Dzieje się tak, ponieważ światło jest odbijane wewnętrznie w kablu, co powoduje, że odbija się ono wokół włókna, nie będąc tracone do zewnętrznego medium. Są one szeroko stosowane do przesyłania danych, obrazów i dźwięku.

Może zainteresuje Cię również wiedza na temat odbicia i załamania światła.

Błyskawica

Błyskawica jest zjawiska elektromagnetyczne Są to wyładowania elektryczne, które z reguły występują podczas burz. Wynika to z rozdzielenia ładunków elektrycznych pomiędzy powierzchnią ziemi a chmurami. Podczas wyładowań atmosferycznych uwalnia się tak duża ilość energii, że rozświetla niebo i wytwarza ciepło.

Czym są zjawiska chemiczne?

Zjawiska chemiczne to zdarzenia, które zachodzą przy zmianie składu materii.W życiu codziennym spotykamy się z różnymi zjawiskami chemicznymi, które czasem pozostają niezauważone.Oto kilka przykładów zjawisk chemicznych.

Fajerwerki

Różne kolory widoczne w fajerwerkach wynikają z ich różnych związków.

Fajerwerki to zjawiska chemiczne powstające w wyniku podgrzania metali w wyniku eksplozji. Na przykład stront wytwarza głęboki czerwony kolor, sód - żółty, miedź - zielony, a potas - liliowy.

Rdza

Kiedy materiały żelazne są pozostawione na wolnym powietrzu, utleniają się i rdzewieją.

Rdza to zjawisko chemiczne występujące w materiałach wykonanych z żelaza lub innych metali w wyniku reakcji utleniania i redukcji. Zjawisko to polega na chemicznej przemianie żelaza w tlenek żelaza w obecności tlenu, pochodzącego z powietrza lub wody, o charakterystycznej jasnobrązowej barwie.

Dziura ozonowa

Fioletowe i niebieskie obszary nad Antarktydą odpowiadają najniższym stężeniom ozonu w atmosferze Ziemi.

Dziura ozonowa jest wynikiem spadku poziomu ozonu (O ) w atmosferze, poprzez reakcję chemiczną ze związkami znanymi jako chlorofluorowęglowodory (CFC). O to cząsteczka znajdująca się w atmosferze, która chroni naszą planetę przed promieniami ultrafioletowymi pochodzącymi ze słońca.

CFC to związki stosowane początkowo jako czynniki chłodnicze oraz w aerozolach. Po dostaniu się do powietrza CFC reagują z tlenem i ozon znika. Atmosfera na poziomie Antarktydy ma najniższe stężenie ozonu, co popularnie nazywane jest dziurą ozonową.

Kwaśny deszcz

Wpływ kwaśnych deszczy na posąg wystawiony na działanie żywiołów (Uznanie autorstwa: Nino Barbieri / CC BY-SA).

Kwaśne deszcze to zjawisko chemiczne wynikające ze zwiększonej kwasowości wody deszczowej w wyniku zanieczyszczenia powietrza. W procesach przemysłowych powstaje gazowy dwutlenek siarki, który reaguje z wodą deszczową tworząc kwas siarkowy, silny kwas o działaniu silnie korozyjnym.

Innym gazem zanieczyszczającym jest tlenek azotu (IV), który reaguje z wodą tworząc kwas azotowy (HNO ) i kwas azotowy (HNO ).

Kwaśne deszcze mają szkodliwy wpływ na środowisko:

  • Zmiana pH środowiska wodnego.
  • Rozpuszczanie minerałów.
  • Korozja metali i konstrukcji.

Kolor hortensji

Hortensje ( Hydrangea macrophylla ) są niebieskie lub różowe w zależności od pH gleby.

Kolor działek hortensji (. Hydrangea macrophyla ) to zjawisko chemiczne wynikające z pH gleby:

  • Na glebach kwaśnych (poniżej 7): działki są niebieskie.
  • Na glebach zasadowych (większych niż 7): działki są różowe/purpurowe.

Wynika to z rozpuszczalności glinu w wodzie o kwaśnym pH, co umożliwia wchłanianie tego pierwiastka przez rośliny. W efekcie glin wiąże się z pigmentem antocyjanowym w działkach kielicha, dając niebieski kolor.

W neutralnym (7) lub zasadowym (powyżej 7) pH glin jest nierozpuszczalny w wodzie, więc nie może być wchłaniany przez rośliny. Dlatego kolor działek hortensji zależy od antocyjanu, który jest naturalnie fioletowym pigmentem.

Być może zainteresuje Cię oglądanie zjawisk przyrodniczych.

Referencje

Commons, C., Commons, P. et al. (2016). Heinemann Chemistry 1. 5th edition. Pearson Australia.

Ito, D., Shinkai, Y., Kato, Y., Kondo, T., Yoshida, K. (2009). Chemical studies on differente colour development in blue- and red-colored sepal cells of Hydrangea macrophylla. Biosci.Biotechnol. Biochem. 73: 1054-1059.

Ozone Hole 2015 (n.d.). NASA earth observatory. Retrieved from: //earthobservatory.nasa.gov/images/86869/ozone-hole-2015

Przewiń do góry