Główne typy biomów na świecie

Biomy na świecie to zbiorowiska roślin i zwierząt charakterystyczne dla danego klimatu. Kluczowym składnikiem rozpoznania danego biomu jest roślinność.

Biome to rozszerzone określenie ekosystemów, tzn. biome może obejmować kilka ekosystemów.

8 głównych biomów lądowych świata to: tundra, tajga, las umiarkowany, zarośla śródziemnomorskie, łąki, sawanna, dżungla i pustynia. Oto ich charakterystyka.

Tundra

Jest to biome lądowy o najprostszej roślinności i najmniejszej różnorodności zwierząt, występujący tylko na półkuli północnej, w polarnym regionie arktycznym.

Tundra jest bezdrzewna, a podłoże pokrywają mchy i porosty. Dominującymi roślinami są płożące się rośliny naczyniowe, karłowate krzewy i turzyce.

Ssaki to karibu i wół piżmowy, drapieżniki to niedźwiedź brunatny, wilk i lis arktyczny, ssaki roślinożerne to zając arktyczny i lemingi.

Klimat biomu tundry odpowiada klimatom polarnym; temperatury powyżej 0°C utrzymują się od 6 do 10 tygodni w roku, a ziemia przez większą część roku pozostaje pod wieczną zmarzliną.

Przykłady tundry występują w Norwegii i Finlandii.

Profil roślinności biomu tundry.

Las borealny lub tajga

Północna półkula wiecznie zielony las drzew iglastych, zdominowany przez drzewa iglaste, obejmujący regiony o zimnym klimacie kontynentalnym i subarktycznym na kontynencie euroazjatyckim i północnoamerykańskim.

Las borealny składa się głównie ze świerków, sosen i modrzewi, które charakteryzują się spiczastymi liśćmi. Niewielka ilość światła słonecznego docierająca do dna lasu pozwala na występowanie tylko nielicznych traw i krzewów, z wyjątkiem obrzeży lasu.

Charakterystyczne ssaki lasu borealnego należą do rodziny łasicowatych, takich jak stoat, norka i kuna, a także ryś i bóbr.

Łoś jest największym roślinożercą związanym z tajgą. Inne ssaki żyjące w lasach borealnych zachodniej części Ameryki Północnej to m.in. owce cielne, kozy górskie i jelenie.

Przykłady lasów borealnych można znaleźć na Alasce (USA), w Quebecu (Kanada) i w Moskwie (Rosja).

Profil roślinności lasów borealnych.

Umiarkowany liściasty las liściasty

Jest to lądowy biome kontynentalnego klimatu umiarkowanego, w którym dominują drzewa o cienkich, szerokich liściach, które opadają zimą. W tym czasie drzewa wchodzą w okres bezczynności, który chroni je przed wiatrem i niskimi temperaturami.

Wczesną wiosną drzewa są ogołocone, dzięki czemu promieniowanie słoneczne dociera do ziemi, sprzyjając wzrostowi warstwy traw i krzewów. Charakterystycznymi drzewami lasu umiarkowanego są dąb i klon. Powszechnie występują rośliny owocujące.

Fauna jest dość bogata, charakteryzuje się wiewiórkami, jeleniami, szopami i czarnymi niedźwiedziami. Niektóre zwierzęta hibernują w czasie zimy, jak np. niedźwiedzie, a inne budzą się od czasu do czasu, aby się posilić, jak np. wiewiórki.

Ptaki mogą być wszystkożerne lub żywić się tylko nasionami. Występują przez cały rok, np. dzięcioły, które zimą mogą żywić się owadami pod korą drzew.

Przykłady lasów umiarkowanych znajdują się w Puerto Montt (Chile), Iowa (USA) i Luksemburgu.

Profil roślinności umiarkowanego lasu liściastego.

Lasy i krzewy śródziemnomorskie

Biosfera lasów i krzewów śródziemnomorskich występuje na obszarach o suchym klimacie, który latem jest gorący, a zimą wilgotny i chłodny, jak to ma miejsce w rejonie śródziemnomorskim. Biosfera ta ogranicza się do obszaru między 30 a 40 stopniem szerokości geograficznej na obu półkulach. Nazywane są również chaparralem.

Charakteryzuje się roślinnością krzewiastą, o małych liściach i woskowym pokryciu, jak rozmaryn, wawrzyn, szałwia i tymianek.

Zwierzęta związane z tym biosferą są nieliczne, takie jak ptaki i gady.

Przykłady biomu śródziemnomorskiego można znaleźć w Grecji i San Diego w Kalifornii.

Profil roślinności biomu zarośli śródziemnomorskich.

Umiarkowane obszary trawiaste

Ten biotop związany jest z półsuchym klimatem kontynentalnym na średnich szerokościach geograficznych. Dominującą roślinnością są wieloletnie trawy i zioła, ponieważ są one przystosowane do sezonowych temperatur i rocznych opadów.

Fauna łąk jest mało zróżnicowana. W Ameryce Północnej powszechne są żubry, antylopy, pieski preriowe i słonki. Do drapieżników należą kojot, borsuk i fretka.

Tereny trawiaste znane są jako stepy w Rosji i na Ukrainie, prerie w Ameryce Północnej i pampy w Ameryce Południowej.

Profil roślinności zielnej muraw strefy umiarkowanej.

Tropikalna sawanna

Sawanna tropikalna rozwija się w klimacie tropikalnym z wyróżniającymi się porami suchymi i mokrymi. Całkowita roczna suma opadów wynosi od 760 do 1270 mm, przy czym przez pięć miesięcy w roku spada poniżej 125 litrów na metr kwadratowy.

Roślinność charakteryzuje się warstwą trawy, nad którą znajdują się rozproszone drzewa i krzewy pozostawiające otwarte przestrzenie.

Na afrykańskiej sawannie występuje największa różnorodność zwierząt kopytnych, takich jak antylopy, gazele, bawoły, zebry, nosorożce, dziki i słonie. Zwierzęta te żyją zazwyczaj w grupach zbiorowych, aby chronić się przed drapieżnikami, takimi jak hieny, szakale i kotowate.

Przykłady sawanny tropikalnej znajdują się w Nigerii, Kenii i Brazylii.

Profil roślinności sawanny tropikalnej charakterystycznej dla Afryki.

Las deszczowy

Jest to najbardziej złożony i zróżnicowany biome lądowy na naszej planecie.Znajduje się w strefie równikowej między 10 stopni na północ i 10 stopni na południe, gdzie warunki klimatyczne są idealne dla rozwoju roślinności.Przez cały rok, temperatury są ciepłe i wilgotność jest stała.

Roślinność występuje w trzech warstwach: wyłaniający się baldachim drzew, warstwa powyżej baldachimu drzew i warstwa poniżej baldachimu. Wieloletnie drzewa o szerokich liściach są typowe dla tego biosu. Poniżej baldachimu drzew krzewy i małe drzewa są hamowane przez słabe światło docierające do dna lasu.

Niektóre rośliny rosną na drzewach, skąd mogą pobierać światło i wodę, np. paprocie, storczyki i bromeliady. Dostępne są również liany i rośliny pnące, a także rośliny pasożytnicze, które żywią się korzeniami drzew.

Życie zwierząt jest bardzo zróżnicowane i bogate, przystosowane do życia w drzewach. Ponieważ roślinność utrzymuje się przez cały rok, dostępność pożywienia jest pewna. Charakterystyczne zwierzęta są kolorowe, takie jak motyle, ptaki i żaby; mogą być również bardzo hałaśliwe, takie jak małpy i goryle.

Przykłady lasów tropikalnych znajdują się w Brazylii, Kolumbii i Papui Nowej Gwinei.

Profil roślinności lasów deszczowych.

Pustynia

Biome pustynny charakteryzuje się florą i fauną przystosowaną do życia w suchych warunkach. Opady deszczu wynoszą mniej niż 250 litrów na metr kwadratowy przez cały rok. Istnieją pustynie zimne i gorące, w zależności od położenia geograficznego i temperatur.

Dominującą roślinnością są krzewy i krzewinki, o małych liściach, często z kolcami lub kolcami. System korzeniowy jest płytki i rozłożysty, aby zapewnić szybkie wchłanianie niewielkich opadów deszczu. Ten typ roślinności nazywany jest kserofitem. Inne rośliny, zwane sukulentami, magazynują wodę wewnątrz, np. kaktusy.

Najczęstszymi zwierzętami pustynnymi są gady, takie jak jaszczurki i węże, oraz ptaki, które potrafią latać po wodę.

Przykłady zimnej pustyni można znaleźć w Turkiestanie (Kazachstan), a ciepłej w Arizonie i Namibii.

Profil roślinności biomu pustynnego.

Może Cię również zainteresować zobacz:

  • Rodzaje klimatu.
  • Rodzaje gleb

Rzeki

Rzeki są biomami wodnymi ściśle związanymi z glebą, w których organizmy żywe są przystosowane do stałego ruchu wody. Rzeki występują we wszystkich regionach naszej planety i charakteryzują się ciągłą przebudową.

Na brzegach rosną drzewa takie jak wierzby i topole. W strumieniach żyją organizmy takie jak glony i sinice. Bakterie są pożywieniem dla pierwotniaków i małych bezkręgowców, które z kolei są pożywieniem dla ryb i większych bezkręgowców.

Przykładami rzek są Amazonka, Orinoko i Usumacinta.

Wodospady Agua Azul w Meksyku.

Tereny podmokłe

Mokradła to biomy słodkowodne charakteryzujące się glebami, które są nasycone lub zalane wodą przez większą część roku. Mogą powstawać w wyniku opadów deszczu lub wysokiego poziomu wód gruntowych.

W zależności od rodzaju roślinności panującej można wyróżnić trzy typy terenów podmokłych: bagna, torfowiska i mokradła.

Na przykład niektóre rośliny mają struktury, takie jak pneumatofory, które kierują tlen do korzeni.

Na terenach podmokłych powszechnie żyją owady, takie jak komary i ważki. Charakterystyczne dla tego biosu są również płazy, takie jak ropuchy, żaby i salamandry, a także niektóre gady, takie jak krokodyle i żółwie.

Przykładem terenów podmokłych są bagna Centla w Meksyku i Ciénaga Grande w Kolumbii.

Torfowisko jest rodzajem terenu podmokłego.

Szelf kontynentalny

Jest to biome słonowodny składający się z obszaru lądu kontynentalnego, który jest stale zanurzony, od najniższej części przypływu do momentu, gdy głębokość w morzu osiąga 200 m. Obszar ten jest bardzo bogaty i produktywny, dlatego ma duże znaczenie gospodarcze.

Pełno tu mięczaków, ogórków morskich, jeżowców, krabów, mant i płastug.

W tym biosferze występują rafy koralowe, lasy i skupiska trawy morskiej.

Rafy koralowe należą do biomu szelfu kontynentalnego.

Głęboki ocean

Jest to słonowodny biome, który zajmuje 65% powierzchni Ziemi i jest najmniej zbadany. Obejmuje obszary morskie głębsze niż 200 metrów, a na dnie Cieśniny Mariańskiej na Oceanie Spokojnym może osiągnąć ponad 11 000 metrów.

Na dnie oceanu panuje zimno, ciemność i wysokie ciśnienie - ekstremalne warunki, które niewiele organizmów jest w stanie wytrzymać.

Najbardziej znanymi drapieżnikami w otwartym oceanie są rekiny, manty, tuńczyki i mieczniki, które żerują na małych bezkręgowcach i rybach.

Rekin jest emblematycznym zwierzęciem głębokiego oceanu.

Możesz być również zainteresowany:

  • Rodzaje ekosystemów
  • Czynniki biotyczne i abiotyczne.
  • Flora i fauna
Referencje

Begon, M., Townsend, C.R., Harper, J.L. (2006) Ecology: from individuals to ecosystems. 4th edition. Blackwell Publishing. UK.

Goldstein, M.I., DellaSala, D.A. (2020) Encyclopedia of the World's Biomes, Elsevier.

Valderrama D., K., Carrillo R., M.G. (2019) Naturaleza y Sociedad Ciencias 1 Biologia Secundaria, Rios de Tinta S.A. Mexico.

Przewiń do góry