Typy państw

Państwo to rodzaj organizacji politycznej, posiadającej własne instytucje biurokratyczne, prawa i system gospodarczy, w której władza sprawowana jest nad ludnością na danym terytorium.

W tym sensie, aby naród mógł być uznany za państwo, musi mieć ludność, suwerenność i terytorium.

Nie ma jednak jednego typu państwa; można je sklasyfikować według ich systemu polityczno-terytorialnego lub formy rządów.

Typy państw ze względu na ich ustrój polityczno-terytorialny

W zależności od struktury polityczno-administracyjnej państwo można podzielić na trzy typy.

Państwo unitarne

W tym przypadku istnieje centralna władza, która promieniuje na całym terytorium, z uprawnieniami do wyboru władz lokalnych.Posiada jedną konstytucję, władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą.Państwo unitarne może być dwóch typów.

  • Scentralizowane państwo unitarne Władza centralna: jak sama nazwa wskazuje, decyzje dotyczące całego terytorium podejmowane są przez władzę centralną.
  • Zdecentralizowane państwo unitarne W tym przypadku, choć nadal istnieje władza centralna, regiony mają pewne uprawnienia administracyjne.

Portugalia, Ekwador, Peru i Izrael to przykłady państw unitarnych.

Państwo federalne

Ten typ państwa charakteryzuje się tym, że choć posiada rząd centralny, to władza spoczywa również w organach lokalnych, regionalnych lub państwowych. Organy te mogą mieć własne prawa, a nawet być politycznie przeciwne rządowi centralnemu, ale zawsze będą mu podporządkowane.

Argentyna, Meksyk, Stany Zjednoczone i Wenezuela to państwa federalne.

Państwo złożone

Dzielą się na zbiorowości posiadające suwerenność polityczną i prawną.Mogą być trzech typów.

Unia personalna

Jeden władca dowodzi dwoma lub więcej państwami. W przeszłości powszechne było sprawowanie władzy przez monarchę w dwóch odrębnych organizacjach politycznych i terytorialnych. Współczesnym przykładem może być brytyjska Wspólnota Narodów ( Wspólnota Narodów ), złożona z 53 państw, które mają związki z Wielką Brytanią, uznają Koronę Brytyjską, ale są suwerenne i niezależne.

Związek rzeczywisty

Podczas gdy państwa są suwerenne, w tym przypadku rządy zgadzają się być reprezentowane przez tego samego monarchę, dla celów obrony, finansów i stosunków międzynarodowych, ale wewnętrznie, rządy są różne dla każdego państwa.Austro-Węgry, na przykład, był związek królewski, aż do jego upadku w 1918 roku.

Państwo Konfederacji

Jest to grupa suwerennych państw, korzystających z własnych praw i połączonych jedynie jednym lub kilkoma wspólnymi prawami, nie naruszającymi niezależności decyzji między nimi.

Ten ostatni stosowany jest w przypadku współpracy obronnej, migracyjnej czy gospodarczej opartej na traktacie lub stowarzyszeniu. Jego członkowie mogą się wycofać, o ile przestrzegają zasad ustalonych w takim układzie. Tak było w przypadku Serbii i Czarnogóry, które w latach 2002-2006 były państwami konfederacyjnymi.

Zobacz też różnicę między państwem a narodem.

Typy państw ze względu na formę rządów

Struktura rządów może określać typ państwa: może to być monarchia, republika, arystokracja lub demokracja.

Monarchia

Jest to typ państwa, w którym rodzina reprezentuje interesy i tożsamość kraju, pod przewodnictwem monarchy, który pełni funkcję głowy państwa.W tym sensie istnieją trzy rodzaje monarchii, w zależności od sposobu sprawowania władzy:

Monarchia absolutna

Monarcha kieruje losami kraju sprawując władzę nad wszystkimi instytucjami, często także w aspekcie religijnym, gdyż zakłada się, że monarcha jest źródłem wszelkiej władzy, gdyż przekazuje mu ją Bóg, zgodnie z boskim prawem królów. Ludwik XIV we Francji i Henryk VII w Anglii ustanowili monarchie absolutne w okresie średniowiecza i wczesnej epoki nowożytnej.

Monarchia konstytucyjna i parlamentarna

Funkcje monarchy podlegają postanowieniom konstytucji.Chociaż król jest głową państwa, istnieje również premier, który jest wybierany przez parlament.Hiszpania jest monarchią parlamentarną.

Monarchia półkonstytucyjna lub hybrydowa

Chociaż w tych państwach istnieje konstytucja, to monarcha ma prawo do decydowania o niej, więc nie ma regulacji jak w monarchii konstytucyjnej i parlamentarnej.W Maroku ten typ monarchii jest wykonywany.

Republika

Jest to typ państwa, w którym najwyższym przedstawicielem jest prezydent kraju, wybierany w głosowaniu powszechnym lub parlamentarnym do reprezentowania interesów obywateli przez okres czasu ustalony wcześniej w konstytucji.

W tym przypadku istnieje wyraźny rozdział między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, który ma zapewnić lepszą równowagę w decyzjach publicznych i w życiu obywateli.

Boliwia, Chile, Kostaryka, Salwador, Grecja, Dominikana i Singapur to tylko kilka przykładów krajów republikańskich.

Arystokracja

W tym przypadku o sposobie rządzenia państwem decyduje uprzywilejowana grupa społeczna (zwykle mająca rodowód lub powiązania z rodziną królewską), która ma mieć najlepsze kompetencje akademickie, intelektualne i moralne do sprawowania takich funkcji.

W starożytnym Rzymie (od VI do I wieku p.n.e.) była to forma rządów, podobnie jak w Japonii w okresie Heian (794-1185).

W Ameryce Łacińskiej był to powszechny sposób sprawowania władzy po procesach niepodległościowych, gdyż to właśnie bezpośredni potomkowie pierwszych właścicieli ziemskich (którzy zazwyczaj mieli powiązania z koronami europejskimi) zajmowali się administracją polityczną i gospodarczą wolnych terytoriów.

Demokracja

Jest to forma rządów, która stoi na straży suwerenności ludowej, czyli prawa obywateli do wyboru rządzących, w tym przypadku poprzez wybory.

Podobnie o najistotniejszych aspektach życia narodowego muszą decydować obywatele, poprzez wcześniej ustalone mechanizmy bezpośredniego lub pośredniego uczestnictwa.Ten typ rządów dzieli się na trzy rodzaje.

Demokracja przedstawicielska

Obywatele wybierają swoich przedstawicieli, którzy sprawują władzę w ich imieniu. W Japonii i we Włoszech ta forma rządów jest sprawowana w następujący sposób

Demokracja uczestnicząca

W Niemczech istnieją mechanizmy aktywizacji i regulacji demokracji partycypacyjnej, takie jak referenda, plebiscyty, inicjatywy ludowe, odwołania i apele. W Niemczech istnieją mechanizmy aktywizacji i regulacji demokracji partycypacyjnej, takie jak referenda, plebiscyty, inicjatywy ludowe, odwołania i apele.inicjatywy ludowe i referenda.

Demokracja bezpośrednia

Decyzje podejmowane są w powszechnym głosowaniu, poprzez takie mechanizmy jak wiążące referenda, prawybory, zgromadzenia obywateli itp. Demokracja bezpośrednia była sprawowana w starożytnych Atenach między 700 a 500 rokiem p.n.e. Obecnie Szwajcaria jest krajem o najbardziej dopracowanych i najbliższych temu typowi państwa mechanizmach.

Inne sposoby sprawowania władzy

Dyktatura

Jest to forma państwa, w której władza skupiona jest w jednej osobie, odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji politycznych, gospodarczych, wojskowych i społecznych. W tym przypadku gałęzie rządu mogą istnieć jako instytucje, ale nie mają autonomii w podejmowaniu decyzji, a raczej zajmują się egzekwowaniem mandatów głowy państwa.

Dyktatura ma tendencję do faworyzowania dominującej klasy politycznej i uniemożliwia dojście do władzy innej grupy. Nie ma naprzemienności władzy, a konstytucyjne lub prawne mechanizmy są ustanowione w celu utrwalenia tej sytuacji i zapewnienia jej ram prawnych.

Rządy Chin, Myanmaru, Erytrei, Korei Północnej, Kuby i Sudanu to przykłady państw dyktatorskich.

Zobacz też Różnica między stanem alarmu, stanem wyjątkowym a oblężeniem.

Tyrania

Reżim rządowy ustanowiony po tym, jak jednostka lub grupa doszła do władzy nielegalnie i często z użyciem siły, zwykle po zamachu stanu przeciwko ustanowionemu rządowi.

Aby utrzymać się przy władzy, często podejmuje działania, które wiążą się z łamaniem obowiązujących zasad, stosowaniem przemocy i ograniczaniem swobód.

Totalitaryzm

Jest to forma sprawowania władzy poprzez dominację. Charakteryzuje się utworzeniem rządu z jedną partią, która pełni funkcje odpowiadające władzom publicznym, a więc jest odpowiedzialna za tworzenie prawa, stanowienie i sankcjonowanie, bez wszelkiego rodzaju ograniczeń.

Reżimy totalitarne prawie zawsze wywyższają postać centralną, która sprawuje władzę, nad pojedynczą partią. Kontrola społeczna i represje wobec odmiennych poglądów to dwa sposoby kontrolowania ludności, aby dostosować się do celów partii.

Reżimy Adolfa Hitlera w Niemczech (1933-1945), Benito Musolinniego we Włoszech (1917-1943), Związku Radzieckiego (1922-1991) czy Czerwonych Khmerów w Kambodży (1975-1979) to tylko kilka przykładów tyranii.

Zobacz także.

  • Państwo i rząd.
  • Różnica między socjalizmem a komunizmem.
  • Nowoczesność i ponowoczesność: cechy i różnice.
Przewiń do góry