Unitaria odnosi się do argentyńskiej partii politycznej, która opowiadała się za liberalizmem.Z drugiej strony federalny Utworzyli oni partię opozycyjną, która walczyła o utrzymanie władzy w prowincjach Argentyny.

Podczas gdy Unitarianie walczyli o scentralizowana władza z siedzibą w mieście Buenos Aires, agenci federalni szukali decentralizacja polityczna poszanowanie autonomii prowincji w ramach narodu.

Te dwie partie polityczne walczyły ze sobą od 1828 do 1831 roku, podczas Argentyńska wojna domowa Konflikt powstał, ponieważ istniała silna niezgoda co do sposobu organizacji terytorium prowincji.

Unitaria Federalna
Definicja Grupa polityczna, która proponowała centralizację władzy w Buenos Aires. Partia polityczna, która dążyła do uzyskania wolności i autonomii dla prowincji Argentyny.
Istnienie Od 1816 do 1862 r. Od 1816 do 1868 r.
Ideologia Centralizm i liberalizm. Federalizm.
Podział władzy Chcieli oni ustanowić jedną władzę centralną (centralizacja). Dążyły one do utrzymania autonomii prowincji poprzez przekazanie państwu centralnemu tylko niektórych funkcji (decentralizacja).
Gospodarka Proponowali oni wolny handel, który miał przynieść korzyści władzy centralnej. Opowiadali się za protekcjonizmem swoich działań gospodarczych na rzecz prowincji.
Adepci Liberalni intelektualiści, wielcy biznesmeni i wojskowi. Mieszkańcy wsi, właściciele ziemscy, watażkowie i niektórzy intelektualiści.
Liderzy Bernardino Rivadavia, Juan Lavalle, José María Paz i Gregorio Araóz de Lamadrid.

José Gervasio Artigas, Justo José de Urquiza, Juan Manuel de Rosas, Facundo Quiroga.

Kim byli unitarianie?

Nazwą Unitarianie określa się argentyńską partię polityczną o skłonnościach do liberalny założony w 1816 roku, który dążył do jedności w ustroju.

Dla unitarian prowincje były postrzegane jako zwykłe wewnętrzne podziały terytorialne o niewielkiej autonomii, ponieważ naród miał dominować na nich.

Unitarianizm powstał z centralizmu niepodległościowego, początkowo sprzymierzonego z Wielką Brytanią i na wzór napoleońskiej Francji.

Unitarianie podjęli pierwszą próbę narzucenia się w 1826 roku, dążąc do ustanowienia formy rządu, w której prowincje straciły władzę a ich potrzeby nie były priorytetem.

Elity w Buenos Aires i niektórych stolicach prowincji popierały unickich, ale ludność wiejska podążała jedynie za lokalnymi caudillos.

Cele jednostki

  • Scentralizowany rząd w Zjednoczonych Prowincjach Río de la Plata, zwanych później w XIX wieku Republiką Argentyńską.
  • Ustawodawstwo, które ujednoliciłoby cały kraj pod jednym prawem, niezależnie od lokalnych tradycji, kultury czy specyfiki.
  • Jeden port w Buenos Aires, którego dochody z ceł byłyby wykorzystywane wyłącznie w tym mieście.
  • Wolny handel, choć prowincje mogłyby ucierpieć ekonomicznie.
  • Swobodna żegluga statków europejskich po rzekach z wolnym handlem korzystnym zarówno dla eksportu jak i importu.
  • Modernizacja systemu finansowego z bankiem emitującym papierowy pieniądz i zaciągającym pożyczki na realizację prac.

Kim byli federalni?

Partia polityczna w Argentynie, założona w 1818 roku, która proponowała utworzenie rządu federalnego, znana jest jako Federalni. federalizm bronić autonomii i władzy prowincji.

Federalni utworzyli Ligę Federalną, zwaną również. Wolny Związek Ludowy Do drugiej połowy XIX wieku walczyli z Partią Unitarną o organizację polityczną kraju.

José Gervasio Artigas był przywódcą założycielskim Unii Wolnych Ludów, towarzyszyli mu caudillos i ludzie głównie z prowincji.Razem przeciwstawiali się dominacji władzy centralnej i elit Buenos Aires, które ograniczały niezależność prowincji .

Federaliści chcieli stworzyć państwo republikańskie i federalne, gdyż biorąc pod uwagę wielkość terytorium, a także gospodarkę i politykę regionalną, twierdzili, że ten model najlepiej odpowiada charakterystyce kraju.

Federaliści uważali, że tradycjonalista Broniono lokalnych zwyczajów regionów.

Cele federalne

  • Prowincje lub regionalne mocarstwa zrzeszone dobrowolnie, z rządem generalnym odpowiedzialnym za niektóre sprawy, np. zagraniczne.
  • Równy status, suwerenność i niezależność dla wszystkich prowincji.
  • Podtrzymywanie tradycji i kultury regionów wiejskich.
  • Protekcjonizm gospodarczy, szczególnie ze względu na mały lokalny przemysł, który nie mógł konkurować z uprzemysłowionymi towarami, które były importowane po niskich kosztach.
  • Wolna żegluga po rzekach śródlądowych w celu umożliwienia eksportu produktów eksportowych prowincji i podziału dochodów z ceł między prowincje.
  • Ograniczenie dominacji Buenos Aires, a w konsekwencji uniemożliwienie Buenos Aires bycia stolicą kraju.

Wojna domowa między unitarios i federales

Po niepodległość Walczyli o sposób prowadzenia polityki kraju oraz o organizację terytorium Zjednoczonych Prowincji Río de la Plata, zwanych dziś Republiką Argentyńską.

Gdy podpisano rozejm kończący wojnę z Brazylią (1825-1828), an prezydentura centralistyczna co doprowadziło do Wojna domowa w Argentynie w latach 1828-1831.

Caudillos z interioru konfrontowali się z centralną władzą elit miejskich nad nierówny podział władzy i gospodarki między prowincjami.

Na prowincji odczuwano niepokój z powodu importu do Argentyny, który kradł ziemię lokalnym produktom z lądu, czyniąc konkurencję gospodarczą nieuczciwą.

Na stronie siły federalne Odnieśli zwycięstwo w 1931 roku, tworząc triumwirat złożony z Juana Manuela de Rosasa w Buenos Aires, Javiera Lópeza na wybrzeżu i Facundo Quirogi w interiorze.

Po śmierci Quiroga, Juan Manuel de Rosas Najpierw pełnił funkcję gubernatora prowincji Buenos Aires, a następnie w 1835 roku został faktycznym przywódcą kraju.

Wraz z tym wydarzeniem Rosas zaczął prześladować i wyganiać przywódców unitarnych i federalnych, którzy sprzeciwiali się jego mandatowi, aż ustanowił się jedynym władcą utworzonej przez siebie Konfederacji Argentyńskiej.

Twoja dyktatura był brutalny i zakończył się w 1852 roku, gdy jego wojska zostały pokonane w bitwie pod Caseros.

W skład zwycięskiej koalicji wchodził José Urquiza, gubernator prowincji Entre Ríos, wraz z oddziałami z Brazylii i Urugwaju.

Po tym wydarzeniu, w 1853 roku, kongres złożony z prowincji opracował Konstytucję Narodową, w której zadeklarował Republika Federalna w Argentynie .

Może zainteresuje Cię również Federalizm i centralizm.

Przewiń do góry