Różnica między surowicą a osoczem krwi

Na stronie serum to płynna część krwi po jej pobraniu i pozostawieniu do zakrzepnięcia, natomiast plazma to płynna część krwi, którą uzyskuje się po uniemożliwieniu procesu krzepnięcia.

Kliniczne laboratoria analityczne mogą wykorzystywać surowicę i/lub osocze do pomiaru różnych związków krwi jako środka pomocniczego w diagnozowaniu stanu zdrowia jednostki.

Serum Plazma
Definicja Płynna część krwi po koagulacji. Płynna część krwi w przypadku zahamowania krzepnięcia.
Zamówienia Odwirowanie krwi bez antykoagulantów. Wirowanie krwi z antykoagulantami.
Użyj Badania serologiczne

Badania biochemii klinicznej: glukoza, cholesterol, mocznik, enzymy.

Badania układu krzepnięcia: PT, PTT, fibrynogen.

Gęstość zaludnienia 1,024 g/ml 1,025 g/ml
Wygląd Jasnożółty Jasnożółty
Skład Woda, albuminy, globuliny, lipoproteiny, aminokwasy, hormony, jony, glukoza To samo co surowica, a dodatkowo fibrynogen i czynniki krzepnięcia.

Co to jest surowica krwi?

Na stronie serum Surowica jest płynem otrzymywanym z krwi, gdy pozwala się jej zakrzepnąć po pobraniu i jest używana w wielu badaniach klinicznych i biochemicznych. Należy zauważyć, że surowica nie jest częścią krwi, ale jest wynikiem umożliwienia krwi zakrzepnięcia poza organizmem.

W jaki sposób uzyskuje się surowicę krwi?

Surowica pochodzi z krwi uzyskanej z nakłucia tętniczego lub żylnego bez antykoagulantu. Krew pozwala się zakrzepnąć, a fibryna, komórki krwi i płytki krwi są oddzielane od surowicy przez odwirowanie.

Aby uzyskać surowicę, przed odwirowaniem należy odczekać co najmniej jedną godzinę w temperaturze pokojowej, aby zapewnić pełne zakończenie procesu koagulacji.

Co to jest osocze krwi?

Osocze to płynna część krwi. Krew składa się głównie z:

  • Składnik komórkowy obejmuje białe krwinki, czerwone krwinki i płytki krwi.
  • Składnik acelularny : składa się z. plazma w którym rozpuszczone są białka, m.in. czynniki krzepnięcia, albuminy, lipoproteiny, wapń, sód, potas, hormony i glukoza.

Osocze jest wykorzystywane w różnych analizach biochemicznych, w szczególności służy do pomiaru glukozy, która w surowicy jest sztucznie obniżona.

Jak pozyskuje się osocze z krwi?

Osocze uzyskuje się z krwi pobranej z antykoagulantem, czyli związkiem zapobiegającym krzepnięciu. Krew pobiera się przez nakłucie żyły i umieszcza w próżniowo zamkniętych probówkach zawierających wymaganą ilość antykoagulantu.

Powszechnie stosowane antykoagulanty to EDTA, heparyna lub cytrynian. Zastosowanie każdego z nich zależy od rodzaju wykonywanych badań chemicznych.

Osocze jest następnie oddzielane od stałych elementów krwi poprzez odwirowanie. Osocze można uzyskać szybko, ponieważ nie wymaga ono czasu oczekiwania na zakrzepnięcie, jak w przypadku surowicy.

Może zainteresuje Cię również cholesterol HDL i cholesterol LDL.

Przewiń do góry