Różnica między rozdzielczościami HD, Full HD, Ultra HD, 4K, 8K i innymi wyświetlaczami

Na stronie rezolucja odnosi się do liczby pikseli, jaką jest w stanie dostarczyć ekran. i jest mierzona poprzez pomnożenie pikseli przez szerokość i wysokość obrazu. Z reguły im większa liczba pikseli, tym wyższa rozdzielczość.

W dziedzinie telewizji cyfrowej, a konkretnie telewizji wysokiej rozdzielczości, skrót HD odnoszą się do rozdzielczości ekranu, który ma 1280 x 720 piksele, znane również jako 720p .

Do najpopularniejszych rozdzielczości wyświetlaczy należą te o rozdzielczości Full HD lub 1920 x 1080 Uchwała ta jest również określana jako. 1080p .

Oznaczenie Ultra HD opisuje te wyświetlacze, których rozdzielczość wynosi 3840 x 2160 Wyświetlacze te są często reklamowane opisem "4K", jako posiadające prawie 4000 pikseli na całej szerokości ekranu, choć nie jest to najwłaściwsze określenie.

Uchwała 4K znany jako DCI 4K to format pierwotnie i głównie stosowany w produkcji filmowej oraz w produkcji ekrany kinowe Ekrany te mają rozdzielczość 4096 x 2160 piksele.

W odniesieniu do rezolucji 8K posiada 7680 x 4320 Ta rozdzielczość jest również znana jako Full Ultra HD i jest najnowszą generacją wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości, która trafiła na rynek.

Czynniki wpływające na rozdzielczość ekranu to jego wielkość, rodzaj skanowania, za pomocą którego wyświetlany jest obraz, częstotliwość odświeżania obrazu oraz odległość, z jakiej obraz jest oglądany.

HD Full HD

Definicja

Jest to rozdzielczość wysokiej rozdzielczości ekranu o wymiarach 1280 pikseli w poziomie na 720 pikseli w pionie.

Jest to rozdzielczość wysokiej rozdzielczości ekranu o wymiarach 1920 pikseli w poziomie na 1080 pikseli w pionie.

Cechy

 • Oferuje dobrą rozdzielczość na stosunkowo małych ekranach.
 • Piksele są dostrzegalne, jeśli obraz jest oglądany z niewielkiej odległości.
 • Nie jest to już normą i popada w niebyt.
 • Stosunkowo niska cena.
 • Jego rozdzielczość jest ponad dwukrotnie wyższa niż w przypadku ekranu HD.
 • Ostrzejsze obrazy w bliższych odległościach niż HD.
 • Jest to jeden ze standardów, który nadal obowiązuje na poziomie konsumenckim.
 • Stosunkowo niska cena.

Inne nazwy

High Definition, HD Ready, 720p.

Full High Definition, HD Ready 1080p, True High Definition, 1080p.

Rozmiar obrazu

1280 x 720 = 921 600 0,9 megapiksela.

1920 x 1080 = 2,1 megapiksela.

Przybliżona idealna odległość widzenia Minimalna odległość 3 m dla ekranu 50-calowego. Minimalna odległość 2 m dla ekranu 50-calowego.
Ultra HD 4K 8K

Definicja

Rozdzielczość ultra wysokiej rozdzielczości wyświetlacza, który ma co najmniej 3840 pikseli w poziomie na 2160 w pionie.

Jest to rozdzielczość stosowana w produkcji i projekcji filmów, wiadomo, że ma 4096 pikseli w poziomie i 2160 pikseli w pionie.

Jest to rozdzielczość ekranu ultra high-definition o rozdzielczości 7680 pikseli w poziomie i 4320 pikseli w pionie.

Cechy

 • Cztery razy większa rozdzielczość niż w przypadku wyświetlacza Full HD.
 • Wysoki stopień zanurzenia, z ostrym jak brzytwa obrazem przy mniejszej odległości oglądania niż Full HD.
 • Jest to jeden z najpopularniejszych obecnie formatów.
 • Jego cena względna jest wciąż nieco wysoka.
 • Różnorodność produkcji treści.
 • Rozdzielczość jest nieco wyższa niż w przypadku wyświetlacza Ultra HD.
 • Opracowany z myślą o zastosowaniu w ekranach kinowych i kamerach filmowych.
 • Posiada kilka rodzajów współczynnika proporcji.
 • Cztery razy większa rozdzielczość niż w przypadku Ultra HD.
 • Najnowszej generacji ekrany o wysokiej rozdzielczości.
 • Wysoki stopień zanurzenia.
 • Wysoka cena i ograniczona podaż produkcji audiowizualnej.
 • Możliwe jest skorzystanie z treści wyprodukowanych w 4K.

Inne nazwy

4K, UHD, Ultra HD, UHDTV.

DCI 4K.

8K UHD, Full UHD, Full Ultra HD.

Rozmiar obrazu

3840 x 2160 = 8,3 megapiksela.

4096 x 2160 = 8,8 megapikseli.

7680 x 4320 = 33 megapiksele.

Przybliżona idealna odległość widzenia Minimalna odległość 1 m dla ekranu 50-calowego. Minimalna odległość 7,7 m dla ekranu kinowego o długości około 10 m. Minimalna odległość 50 cm dla ekranu 50-calowego.

Co to jest rozdzielczość?

Na stronie rezolucja ekran odnosi się do poziomu rozdzielczości oferowanego przez ekrany telewizyjne, komputerowe, przenośne oraz projektory. Jest on mierzony w kategoriach liczba pikseli Na przykład ekran o wysokiej rozdzielczości lub rozdzielczości HD ma rozdzielczość 1280 x 720 pikseli.

Wizualne porównanie różnych rozdzielczości ekranu w wysokiej rozdzielczości.

Rozdzielczość i liczba pikseli

A piksel jest jednostką minimalną lub podstawową z którym reprezentowany jest kolor Innymi słowy, piksel to każdy z "kwadratów", które można zobaczyć po powiększeniu obrazu.

Teraz rozdzielczość ekranu jest wyrażana w pikselach, które są przedstawiane jako liczba pikseli na całej szerokości i wysokości ekranu. Z reguły im więcej pikseli ma ekran, tym więcej ma pikseli. im wyższa rozdzielczość jaką posiada ekran (liczba pikseli), im bardziej go definiujesz .

Zatem na dwóch ekranach tej samej wielkości, ale o różnych rozdzielczościach, ten o wyższej rozdzielczości będzie miał więcej pikseli, a ten o niższej - mniej.

Dodatkowo, rozdzielczość ekranu określa się poprzez policzenie linii poziomych na ekranie. Każda linia pozioma ma wysokość jednego piksela. Na przykład, ekran o rozdzielczości 1280 x 720 ma 720 linii poziomych.

Przemiatanie z przeplotem i przemiatanie progresywne

Skanowanie progresywne oferuje bardziej płynny obraz, natomiast skanowanie z przeplotem powoduje naprzemienne wyświetlanie dwóch grup linii na ekranie.

Na stronie skanowanie, skanowanie lub skanowanie z przeplotem ( skanowanie z przeplotem ) odnosi się do wyświetlania na ekranie obrazu, który jest podzielony na dwie różne części lub ramki. przeplatane i jest opisany literą "i" (jak w 1080i).

Każda ramka składa się z serii nieparzyste lub parzyste linie poziome Najpierw wyświetlane są linie nieparzyste, od lewej do prawej i od góry do dołu, a następnie linie parzyste. Proces ten odbywa się z bardzo dużą prędkością, na poziomie 1/60 sekundy, więc nie jest zauważalny gołym okiem.

Jeśli ekran ma rozdzielczość 1080i, oznacza to, że ma 1080 linii poziomych. Jednak suma linii parzystych (540 linii) jest częścią jednej klatki, podczas gdy suma linii nieparzystych (540 linii) jest częścią innej.

Skanowanie z przeplotem było używane w przeszłości do przesyłania analogowego sygnału telewizyjnego, ale obecnie wyszło z użycia. Jedną z jego głównych wad jest to, że wyświetlany obraz jest niekompletny, składa się z dwóch różnych klatek, co powoduje pojawienie się obrazów "duchów".

Przemiatanie, skanowanie lub skanowanie progresywne ( skanowanie progresywne ) odnosi się do wyświetlania na ekranie kompletnego obrazu, który nie jest podzielony na różne klatki. Litera "p" jest używana do określenia, czy rozdzielczość ma skanowanie progresywne, wraz z opisem jej wielkości. Na przykład rozdzielczość 1080p ma skanowanie progresywne.

W tym przypadku skanowanie progresywne oznacza, że każda linia pozioma jest skanowana w kolejności Ekran rzutuje więc linie kolejno z góry na dół, a obraz, który tworzą, odpowiada ramce.

Częstotliwość odświeżania wyświetlacza

Częstotliwość aktualizacji ekranu ( częstotliwość odświeżania ) odnosi się do liczby klatek, które ekran jest w stanie wyświetlić w ciągu jednej sekundy. Częstotliwość ta jest mierzona w hercach lub cyklach na sekundę.

Wyświetlacz zdolny do odświeżania z prędkością 120 klatek na sekundę to wyświetlacz o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Podobnie, jeśli wyświetlacz ma częstotliwość odświeżania 60 Hz, częstotliwość odświeżania tego wyświetlacza jest niższa niż w przypadku wyświetlacza o częstotliwości 120 Hz.

Prędkość, z jaką ekrany odświeżają obrazy, jest związana z rozdzielczością ekranu, ponieważ im wyższa częstotliwość odświeżania, tym ostrzejszy i płynniejszy będzie wyglądał film.

Rozdzielczość, rozmiar ekranu i odległość widzenia

Zarówno wielkość ekranu, jak i odległość, z jakiej ogląda się wyświetlaną na nim treść, są kluczowymi elementami wpływającymi na to, jak doceniana jest dana rozdzielczość. Z reguły im wyższa rozdzielczość, tym bliżej można oglądać obrazy na ekranie bez zauważalnych pikseli.

Wielkość ekranów telewizyjnych i monitorów jest mierzona długością przekątnej ekranu. Jeśli telewizor ma 14-calowy ekran, oznacza to, że od jednego rogu ekranu do drugiego jest 14 cali po przekątnej.

Ogólna zasada mówi, że im wyższa rozdzielczość ekranu (im więcej ma pikseli), tym bliżej można podejść do ekranu bez utraty definicji; i odwrotnie, im niższa rozdzielczość ekranu (im mniej ma pikseli), tym dalej trzeba patrzeć na ekran, aby nie stracić definicji.

Co to jest HD?

Akronimy HD o High Definition opisują rozdzielczość ekranu o wysokiej rozdzielczości 1280 x 720 Całkowita liczba pikseli tych ekranów wynosi 921 600 (około 1 megapiksela).Rozdzielczość ta jest również znana jako 720p .

Litera "p" dodana do opisu 720p oznacza, że urządzenie lub ekran telewizora skanuje obrazy stopniowo.

Możliwe, że rozdzielczość HD jest również opisywana jako HD Ready (W tym przypadku HD Ready oznacza, że urządzenia te oferują minimalną rozdzielczość 720p.

Rozdzielczość HD ma współczynnik proporcji 16:9, pomiędzy szerokością a wysokością ekranu. Ten współczynnik proporcji będzie standardem stosowanym w kolejnych generacjach ekranów o wyższej rozdzielczości.

Jeśli chodzi o zależność między wielkością ekranu a minimalną idealną odległością oglądania, to warto stosować ekrany niezbyt duże, jeśli ich rozdzielczość to po prostu HD lub 720p, albo oglądać je z większej odległości.

Tak więc, jeśli telewizor ma rozmiar 20 cali i rozdzielczość 720p, minimalna zalecana odległość, aby cieszyć się tą jakością, wynosiłaby 1,2 m. Jeśli ekran będzie obserwowany bliżej niż ta odległość, piksele tworzące obraz staną się widoczne, zmniejszając definicję obrazu.

Wyświetlacze HD 720p wypadają z łask i popularności, ze względu na dostępność na rynku wyższych rozdzielczości w stosunkowo niskich cenach.

Co to jest Full HD?

Opis Full HD (ang. true lub full high definition) oznacza, że rozdzielczość, którą jest w stanie zapewnić wyświetlacz, wynosi 1920 x 1080 piksele.

Rozdzielczość Full HD znana jest również jako Full HD. 1080p Litera "p" odnosi się do faktu, że skan obrazu to. progresywny Podobnie jak w przypadku ekranów HD 720p, można również spotkać ekrany Full HD pod oznaczeniem HD Ready .

Przy rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, rozdzielczość Full HD ma łącznie 2 730 600 pikseli (2 megapiksele). Oznacza to, że rozdzielczość 1080p jest lepsza od rozdzielczości 720p, ponieważ ma większą ilość pikseli niż rozdzielczość 720p. podwojenie liczby pikseli .

Na przykład, jeśli są dwa ekrany, każdy o przekątnej 55 cali, i jeden jest 720p lub HD, a drugi 1080p lub Full HD, ten drugi będzie miał więcej pikseli na tym samym obszarze, co prowadzi do wyższej rozdzielczości.

Kolejną zaletą, jaką rozdzielczość Full HD oferuje w stosunku do rozdzielczości HD jest to, że ekran może mieć większy rozmiar bez utraty jakości. Na przykład, jeśli ekran telewizora Full HD ma 20 cali, minimalna odległość, z której można patrzeć na ekran bez dostrzegania pikseli wynosi 0,80 cm.

Rozdzielczość Full HD jest jedną z najczęściej stosowanych rozdzielczości w telewizorach, monitorach i projektorach, a jej współczynnik proporcji wynosi 16:9.

Co to jest Ultra HD?

Ultra HD to rozdzielczość, która jest powszechnie kojarzona z rozdzielczością 4K. Jednak te rozdzielczości różnią się od siebie. Rozdzielczość Ultra HD lub Ultra High Definition odnosi się do rozdzielczości, która osiąga co najmniej minimalną rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli oraz że zachowuje na ekranie proporcje 16:9.

Termin "Ultra HD" został przyjęty w 2012 roku przez Consumer Electronics Association (CEA). Ta rozdzielczość ekranu jest kolejnym krokiem po rozdzielczości Full HD lub 1080p.

Przy rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, czyli 8 294 400 pikseli ogółem (ponad 8 megapikseli), rozdzielczość Ultra HD to cztery razy większy niż Full HD (1080p) i dziewięć razy wyższa niż rozdzielczość HD (720p).

Rozdzielczość Ultra HD jest często mylona z rozdzielczością 4K, głównie z dwóch powodów: z jednej strony ze względu na kwestię marketingową, a z drugiej strony dlatego, że liczba pikseli, jaką posiada rozdzielczość Ultra HD na całej szerokości (2840) ekranu jest zbliżona do 4000 pikseli.

W przeciwieństwie do rozdzielczości 1080p, ten szczegół jest pomijany przez większość czasu w formach, w których jest sprzedawany (UHD, 4K, UHDTV).

Jeśli chodzi o transmisję i konsumpcję sygnału telewizyjnego lub treści online w Ultra HD, jednym z największych problemów jest zużycie pasma wymagane do płynnej transmisji wideo. Transmisja musi być szybka i konieczne jest posiadanie planu obejmującego transmisję tego typu jakości rozdzielczości, która nie zawsze jest dostępna dla wszystkich użytkowników.publicznych.

Jeśli chodzi o odległość oglądania i wielkość ekranu, to jeśli ekran ma 40 cali i rozdzielczość Ultra HD, to minimalna odległość, w której można docenić dobrą definicję, wynosiłaby około 80 cm.

Co to jest 4K?

Oznaczenie 4K odnosi się do standardu rozwiązywania 4096 x 2160 pikseli, który został opracowany przez Digital Cinema Initiatives (DCI) do użytku w produkcja filmowa zarówno w projekcji, jak i na ekranach kin.

Jest znany jako 4K ze względu na 4096 pikseli, które składają się na szerokość ekranu, czyli obrazu z projekcji kinowej. Ma on całkowitą liczbę 8 847 360 pikseli (prawie 9 megapikseli).

Ten format rozdzielczości to. następca 2K (stosowany również jako standard w kinematografii), który ma rozdzielczość 2048 x 1080 Rozdzielczość 4K ma zatem cztery razy więcej pikseli niż 2K.

Główny współczynnik proporcji dla tego typu rozdzielczości to 1,90:1 (4096 x 2160, znany jako pełna klatka), ale możliwe są inne współczynniki proporcji, takie jak 1,85:1 (3996 x 2160) i Cinemascope lub 2,39:1 (4961 x 1716).

Co to jest 8K?

8K odnosi się do uchwały 7680 x 4320 pikseli na ekranie telewizora, monitorów i innych urządzeń. 8K jest tak nazywane ze względu na liczbę pikseli na całej szerokości ekranu, która wynosi 7680 pikseli.

Pomimo swojej nazwy, rozdzielczości 8K, to właśnie ta generacja będzie następuje rozdzielczość Ultra HD do użytku domowego, a nie rozdzielczość 4K używana do projekcji w przemyśle kinowym (DCI 4K), stąd można znaleźć go w wykazie jako Full Ultra HD .

Jeśli chodzi o rozmiar, rozdzielczość 8K ma łącznie 33 117 600 pikseli (33 megapiksele), będąc cztery razy więcej pikseli niż ma Ultra HD, oraz razy większy niż HD.

Niniejsza uchwała stanowi. dalsza definicja z dostępnych na rynku rozdzielczości, oferując wysoki stopień zanurzenia Wciąż jednak nie jest on zbyt dostępny dla szerokiego grona odbiorców, ze względu na wysokie ceny. W każdym razie w najbliższym czasie prawdopodobnie zyska na popularności, podobnie jak rozdzielczość Ultra HD w ostatnich latach.

Skanowanie w tej rozdzielczości jest progresywne, choć podobnie jak w przypadku Ultra HD, nieczęsto stosuje się poziome linie do jej identyfikacji (4320p).

Jeśli chodzi o współczynnik proporcji wykorzystywany przez 8K, to jest to 16:9, więc wszystkie serie wysokiej rozdzielczości nadal faworyzują ten współczynnik, przynajmniej jeśli chodzi o telewizory.

Warto wspomnieć, że do przesłania sygnału telewizyjnego lub wideo w rozdzielczości 8K wymagana jest szybka usługa (50 Mb/s) i duża przepustowość, dlatego wyświetlacze o rozdzielczości 8K należą do najdroższych na rynku dla konsumenta.

Możliwe jest jednak, że wyświetlacze 8K będą w stanie skalować się do treści produkowanych w 4K, więc zakres wyjścia konsumpcyjnego będzie równie szeroki, jak ten stworzony dla wyświetlaczy 4K.

Dzięki wysokiej rozdzielczości minimalna odległość oglądania 40-calowego ekranu 8K, bez utraty rozdzielczości, wynosi około 45 cm.

Inne rozdzielczości ekranu

Poza rozdzielczościami wysokiej rozdzielczości, w całej historii telewizji analogowej i cyfrowej występowały różne rozdzielczości.

W przypadku podobne uchwały standard telewizyjny, z których najbardziej znane to. PAL i NTSC Standardy te są od dawna stosowane w transmisji sygnału telewizyjnego na całym świecie.

Uchwała NTSC (akronim oznaczający United States National Television Standards Committee) był używany głównie w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej i niektórych krajach azjatyckich.Rozdzielczość NTSC składa się z 720 x 486 linii, a także współczynnik proporcji 4:3 i częstotliwość odświeżania 50 Hz.

Uchwała PAL lub zmienna linia fazowa, jest formatem szeroko stosowanym na całym świecie.Rozdzielczość ta składa się z 720 x 576 linii i współczynniku proporcji 4:3, przy częstotliwości odświeżania 60 Hz.

Zobacz także:

 • Rozmiary zdjęć.
Przewiń do góry