Różnica między ochroną bezpośrednią a pośrednią

Amparo bezpośrednie to takie, w którym wniosek składa się do właściwego organu o przekierowanie do odpowiedniego Sądu Okręgowego, który jest organem odpowiedzialnym za wydanie wyroku.

W amparo pośrednim pozew składa się przed sędzią okręgowym, który rozstrzyga sprawę, ale w tym przypadku decyzja może być skontrolowana przez Sąd Okręgowy, stąd określenie "pośredni".

Proces amparo to taki, który jest prowadzony w celu rozwiązania konfliktów przed władzą, w którym zakłada się, że zostały naruszone wolności jednostki. Ta figura prawna powstała w Meksyku, po raz pierwszy została wymieniona w konstytucji z 1917 roku i od tego czasu jest powielana w ustawodawstwach innych państw regionu.

Amparo directo Ochrona pośrednia
Definicja Jest to odwołanie do organu prawnego w celu przekazania sprawy do Sądu Okręgowego. Jest to proces prowadzony przez sędziego okręgowego.
Właściwy organ Sąd Okręgowy. Sędzia Okręgowy, a w razie potrzeby Sąd Okręgowy.
Przypadki, w których jest to właściwe
  • Orzeczenia sądu, sądu pracy, sądu rolniczego lub administracyjnego.
  • Wyroki korzystne dla strony poszkodowanej z sądu administracyjnego.
  • Decyzje, które nie pochodzą od sądu, sądu pracy, sądu agrarnego lub administracyjnego.
  • Działa nie do naprawienia.

Co to jest amparo bezpośrednie?

Jest to odwołanie składane do właściwego organu, którego zadaniem jest przyznanie lub odmowa zawieszenia zaskarżonego aktu i przesłanie go do odpowiedniego Sądu Koleżeńskiego.

Po wydaniu wyroku przez Trybunał nie ma możliwości wniesienia dalszego odwołania.

Przypadki, w których możliwe jest zastosowanie amparo bezpośredniego

Bezpośrednie amparo może być wykorzystane przeciwko każdej decyzji, która kończy proces i która została wydana przez sąd sądowy, pracowniczy, agrarny lub administracyjny. Ponadto, muszą zostać wyczerpane wszystkie zwykłe środki zaradcze, które są ustanowione przez prawo i które mogą w jakiś sposób uchylić lub zmienić decyzję.

Innym przypadkiem, w którym amparo bezpośrednie ma zastosowanie, są te wyroki, które kończą proces sądowy, a które są podyktowane przez sąd administracyjny, o ile rozstrzygnięcie jest korzystne dla strony poszkodowanej.

W tej okoliczności decyzja może zostać zaskarżona skargą administracyjną o uchylenie orzeczenia. Następnie orzeczenie może zostać skierowane do kontradyktoryjnego procesu administracyjnego. Po wydaniu orzeczenia przez Sąd Federalny nie można go już zaskarżyć, dlatego też można złożyć bezpośredni proces amparo przed odpowiednim Sądem Kolegialnym.

Bezpośrednie postępowanie amparo

Aby doszło do bezpośredniego procesu amparo, należy wykonać szereg czynności:

  • Pokrzywdzony lub skarżący wnosi skargę do właściwego organu, który wydał orzeczenie podlegające zaskarżeniu.
  • Instytucja odpowiedzialna musi poświadczyć datę powiadomienia i złożenia skargi skarżącemu, powiadomić zainteresowaną stronę trzecią i dostarczyć odpowiednie sprawozdanie z niezbędnymi działaniami w celu wykonania skargi, jeśli ma to zastosowanie.
  • Sąd Okręgowy otrzymuje sprawozdanie ze wszystkimi wymaganymi załącznikami i decyduje o odrzuceniu, przyjęciu lub konieczności wprowadzenia zmian w pozwie.
  • W razie uwzględnienia wniosku Sąd Okręgowy wyznacza stronom termin do złożenia pism procesowych.
  • Trybunał rozpatruje i rozstrzyga sprawę. Gdy to nastąpi, prezes Trybunału przesyła akta właściwemu sędziemu, który jest odpowiedzialny za sporządzenie orzeczenia.
  • Wyrok zapada większością głosów lub jednomyślnie przez Trybunał.

Co to jest amparo pośrednie?

Amparo indirecto to proces, który prowadzi sędzia okręgowy, ale jego rozstrzygnięcie może być poddane kontroli odpowiednio przez Sąd Okręgowy lub Sąd Najwyższy.

Przypadki, w których amparo indirecto ma zastosowanie

  • Pozew o amparo pośrednie będzie toczył się przeciwko aktom niemożliwego zadośćuczynienia (czynnościom, które po dokonaniu generują skutki, których nie da się przywrócić do stanu pierwotnego).
  • Podobnie amparo pośrednie ma miejsce przeciwko aktom lub ustawom, które nie pochodzą od sądów administracyjnych, sądowych lub sądów pracy.
  • Czynności dokonane poza sądem lub po zakończeniu procesu, które nie powstały w wyżej wymienionych sądach lub dotyczą osób nie biorących udziału w procesie.

Postępowanie w sprawie pośredniego powództwa amparo

Oto kroki, które należy podjąć, aby zainicjować pośredni pozew amparo:

  • Poszkodowany składa pozew do sędziego okręgowego lub sądu okręgowego.
  • Zainteresowany organ bada wniosek i decyduje o jego przyjęciu, odrzuceniu lub żądaniu wprowadzenia zmian.
  • Jeżeli wniosek jest dopuszczalny, wyznacza się termin rozprawy.
  • Zawiadomiony zostanie również odpowiednik strony poszkodowanej (zwany zainteresowaną osobą trzecią) oraz prokuratura, która może zgłosić swój brak zgody na pozew, przedstawiając dowody lub powołując się na niedopuszczalność pozwu.
  • W tym przypadku właściwy organ rozstrzyga, czy brak zgody zainteresowanej osoby trzeciej lub prokuratury jest uzasadniony, czy też przeciwnie - jest niedopuszczalny, a zatem zaskarżony akt mieści się w granicach konstytucyjności.

Może Cię również zainteresować zobacz:

  • Ustawa i fakt prawny
Przewiń do góry