Różnica między kolonializmem a imperializmem

Kolonializm i imperializm to dwa systemy dominacji czyli wpływy polityczne, militarne, ekonomiczne i kulturowe, które choć nie są takie same, mają pewne cechy wspólne.

W obu systemach wykonywane są np. kontrola lub panowanie nad obcymi narodami lub terytoriami lub odległe od tej władzy, a w obu przypadkach również siły zyskują Ale jak zachowuje się każdy z nich?

Czym jest kolonializm?

Wielka Brytania sprawowała kolonialne i imperialne rządy nad Południową Afryką przez większą część jej historii.

Zdjęcie: Cape Town, South Africa (1905), State Library of Queensland, Australia.

Kolonializm to system dominacji politycznej i militarnej, w którym mocarstwo, zwane metropolią, sprawuje formalna i bezpośrednia kontrola nad innymi terytoriami , zwany kolonie .

W kolonializmie dominacja nad ludnością miejscową lub tubylczą następuje zawsze przez. nałożenie siły Może to mieć czasem poważne konsekwencje, takie jak masakra ludności przeciwnej, a nawet zniszczenie dziedzictwa kulturowego danego ludu lub narodu, czyli np. ludobójstwo.

W ten sposób terytoria kolonialne Podlegają reżimowi zależności politycznej, gospodarczej i wojskowej i nie cieszą się wolnościami ani prawem do samostanowienia.

Tymczasem ich zasoby ekonomiczne są bezkrytycznie eksploatowane przez władzę, a miejscowa ludność podporządkowana militarnie, politycznie i kulturowo, czasem nawet ma narzucony inny język i religię, oprócz praw i instytucji władzy.

A historyczny przykład kolonializmu była ta praktykowana przez Hiszpanię lub Portugalię w obu Amerykach.

Czym jest imperializm?

Imperializm to reżim kontrola polityczna w którym mocarstwo rozszerza swój wpływ na inne narody lub państwa, albo poprzez siłę (militarnie), albo poprzez wpływ gospodarczy, kulturalny lub polityczny .

Powody, dla których mocarstwa imperialne opanowują inne państwa, narody czy terytoria są różnorodne: eksploatacja zasobów ekonomicznych, podporządkowanie kulturowe, strategiczne zajmowanie terenów wojskowych, zasiedlanie niezamieszkanych terytoriów itp.

Imperializm wytwarza społeczną i polityczną dynamikę nierówności: jeden naród narzuca się drugiemu, aby bezpośrednio lub pośrednio sprawować nad nim kontrolę polityczną i zarządzać jego zasobami gospodarczymi, uzasadniając to rzekomą wyższością rasową lub kulturową.

Imperializm rozumiany jest jako. proces ekspansji potęgi gospodarczej w celu uzyskania surowców i taniej siły roboczej, a także rynku zbytu dla ich eksportu.

Przykłady historyczne mocarstwa imperialistyczne Najważniejsze z nich to Rzym, Grecja, Egipt i Wielka Brytania.

Różnice między kolonializmem a imperializmem

Choć widać, że istnieje wiele podobieństw między tymi dwoma systemami, to należy również zauważyć, że kolonializm i imperializm różnią się od siebie. Ten pierwszy jest sprawowany formalnie i bezpośrednio przez władzę.

Te ostatnie mogą również wykorzystywać metody kontroli i dominacji politycznej, ekonomicznej lub militarnej, które nie muszą być formalne i bezpośrednie, ale które jednak dochodzą do ograniczenia lub zmniejszenia suwerenności, niezależności i wolności narodów podporządkowanych ich władzy.

Tak więc każdy kolonializm jest formą imperializmu, natomiast nie każdy imperializm jest kolonializmem. Kolonializm jest tylko jednym z oblicz, jakie może przybierać imperializm.

Zobacz także:

  • Kasty Nowej Hiszpanii.
Przewiń do góry