18 typów inteligencji: wizualno-przestrzenna, logiczno-matematyczna, językowa,...

Typy inteligencji to różne zdolności rozwiązywania problemów, które są zarządzane lub regulowane przez określone regiony mózgu.

Koncepcja inteligencje wielorakie został opracowany przez psychologa Howarda Gardnera jako szeregu biologicznych i psychologicznych potencjałów i zdolności człowieka do przetwarzania pewnych rodzajów informacji w określony sposób.

Inteligencja wizualno-przestrzenna

Wizualna inteligencja przestrzenna obejmuje potencjał rozpoznawania i manipulowania wzorami w przestrzeni. Możemy to osiągnąć u pilotów, rzeźbiarzy, architektów i artystów wizualnych.

Jednym ze sposobów pomiaru inteligencji wizualno-przestrzennej jest umożliwienie osobie zbadania terenu i sprawdzenie, czy potrafi ona znaleźć drogę do wyjścia lub ułożyć puzzle.

2. inteligencja logiczno-matematyczna

Inteligencja logiczno-matematyczna obejmuje zdolność do logicznego analizowania problemów i wykonywania operacji matematycznych. Przykładami osób o wysokim poziomie tej inteligencji są matematycy, statystycy i inżynierowie.

3. inteligencja lingwistyczna

Inteligencja lingwistyczna odnosi się do wrażliwości na język mówiony i pisany, łatwości uczenia się języków oraz umiejętności wykorzystania języka do osiągnięcia celów. Przykładami osób o wysokiej inteligencji lingwistycznej są prawnicy, pisarze i tłumacze.

Inteligencja lingwistyczna uaktywnia się, gdy napotykamy na dźwięk języka lub gdy chcemy porozumieć się werbalnie z innymi.

4. inteligencja muzyczna

Inteligencja muzyczna obejmuje zdolność komponowania i doceniania wzorów muzycznych. Wykorzystujemy ją podczas komponowania piosenek lub innych tworów muzycznych, gry na instrumentach lub doceniania struktury utworu muzycznego. Inteligencja ta jest wysoko rozwinięta u muzyków, kompozytorów i piosenkarzy.

5) Inteligencja cielesno-kinestetyczna

Inteligencja cielesna lub kinestetyczna obejmuje potencjał wykorzystania ciała lub jego części (takich jak dłonie lub usta) do rozwiązywania problemów. Ten rodzaj inteligencji posiadają tancerze, aktorzy i sportowcy. Jest ona również obecna u osób wykonujących prace rzemieślnicze lub wymagające manipulacji, takich jak chirurdzy i mechanicy.

6. inteligencja interpersonalna

Inteligencja interpersonalna oznacza zdolność osoby do rozumienia intencji, motywacji i pragnień innych ludzi, a w konsekwencji do nawiązywania relacji i efektywnej pracy z innymi. Inteligencja ta jest ceniona w sektorach, które wchodzą w interakcje ze społeczeństwem, takich jak sprzedawcy, nauczyciele, lekarze, aktorzy i politycy.

Mahatma Gandhi i Niccolo Machiavelli to postaci, które przejawiały wysoki stopień inteligencji interpersonalnej.

7) Inteligencja intrapersonalna

Inteligencja intrapersonalna obejmuje l zdolność do zrozumienia samego siebie Używamy jej, aby wiedzieć, kim jesteśmy: nasze mocne strony, słabości i osobiste cele. Inteligencja intrapersonalna jest często błędnie rozumiana jako rozwój poczucia własnej wartości lub inteligencja introwertyków.

Tragicznym przykładem wysokiej inteligencji intrapersonalnej może być Anne Frank (1929-1945), która w czasie II wojny światowej bardzo szczegółowo zapisywała w swoim dzienniku swoje nadzieje, pragnienia i obawy.

8) Inteligencja naturalistyczna

Inteligencja naturalistyczna związana jest z. zdolność do kategoryzacji i rozpoznawania różnic Przyrodnik wykazuje się wiedzą w rozpoznawaniu i klasyfikowaniu licznych gatunków występujących w jego środowisku. Ta inteligencja ma znaczenie dla myśliwych, rybaków, rolników, meteorologów i biologów.

9. inteligencja duchowo-egzystencjalna

Jest to ostatnia z inteligencji wielorakich Gardnera, która wciąż budzi kontrowersje. Jest to umiejętność umiejscowienia siebie w odniesieniu do kosmosu i egzystencjalnych pytań dotyczących kondycji ludzkiej, takich jak sens życia i śmierci, ostateczny los świata fizycznego i psychicznego.

Ma również związek z tak głębokimi doświadczeniami jak miłość do drugiej osoby czy całkowite zanurzenie w dziele sztuki. Wysoki stopień tej inteligencji przypisuje się mistykom, joginom, guru i medytującym. Przykłady osób, które przejawiały ten typ inteligencji, można znaleźć u Buddy, Chrystusa i Konfucjusza.

10. inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna obejmuje zestaw zdolności, które umożliwiają jednostce identyfikację i nterpretowanie i reagowanie na stany emocjonalne własne i innych ludzi Pojęcie inteligencji emocjonalnej zostało wprowadzone przez Daniela Golemana w 1995 roku.

Wśród ośrodków mózgowych zaangażowanych w kontrolę inteligencji emocjonalnej mamy:

  • prawą amygdalę,
  • prawej kory somatosensorycznej,
  • wyspa,
  • przedni kręgarz i
  • część w korze przedczołowej.

Każdy z tych ośrodków kontroluje reakcje związane z emocjami i empatią.

11) Inteligencja zbiorowa

Inteligencja zbiorowa to inteligencja przypisywana systemom społeczeństw złożonych ze stosunkowo prostych agentów, takich jak mrówki, termity i pszczoły, zdolnych do wykonywania złożonych działań poznawczych na poziomie zbiorowym.

Owady społeczne osiągają wysoki poziom złożoności zdolny do podejmowania decyzji dotyczących ich stanów wewnętrznych, dostępnych zasobów środowiska, ochrony przed szkodami i strategii zdobywania pożywienia.

12. sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja lub AI jest definiowana jako:

"Interdyscyplinarne podejście do zrozumienia, modelowania i replikowania inteligencji i innych ludzkich procesów poznawczych za pomocą zasad i urządzeń obliczeniowych, matematycznych, logicznych i mechanicznych".

Celem AI jest opracowanie maszyn zdolnych do wykonywania zadań wymagających ludzkiej inteligencji. Przykładem AI są systemy rozpoznawania twarzy, roboty czy androidy.

13. płynna inteligencja

Płynna inteligencja jest definiowana jako zdolność do analizowanie i rozwiązywanie nowych problemów bez korzystania z wcześniejszej wiedzy Inteligencja płynna jest częścią inteligencji ogólnej według Raymonda Cattella (1943) i jest krytycznym czynnikiem w rozwiązywaniu problemów logicznych, identyfikowaniu wzorców i związków.

14. skrystalizowana inteligencja

Inteligencja skrystalizowana to ta część inteligencji ogólnej, która składa się z inteligencji wyuczonej. Znajduje ona odzwierciedlenie w testach wiedzy, ogólnych informacji i słownictwa.

15. udana inteligencja

Termin "udana inteligencja" został wprowadzony przez Roberta J. Stenberga jako:

"Zdolność do osiągania naszych celów w życiu, zgodnie z naszym kontekstem społeczno-kulturowym, kapitalizując mocne strony przy jednoczesnym korygowaniu lub kompensowaniu słabości, do adaptacji, manipulacji i selekcji środowisk, poprzez połączenie umiejętności analitycznych, kreatywnych i praktycznych".

W tym sensie inteligencja nie jest tym, co mierzy test inteligencji i jest inna dla każdego człowieka. Na przykład ktoś z wysokim IQ może być nieudacznikiem w życiu.

16. inteligencja praktyczna

Inteligencja praktyczna odnosi się do wiedzy o tym, jak wykonać daną czynność, np. mechanicy w swoich warsztatach naprawiają samochód bez pomocy metod diagnostycznych, sprzedawcy uliczni wykonują operacje matematyczne bez użycia kalkulatorów lub żeglarze z wysp polinezyjskich nawigują po Pacyfiku bez pomocy kompasów czy GPS.

17. inteligencja społeczna

Inteligencja społeczna odnosi się do zdolności "dogadywania się z innymi". Jest to inteligencja, która przejawia się w relacjach z otaczającymi nas ludźmi. Obejmuje wrażliwość społeczną, percepcję społeczną i komunikację. Osoby ze spektrum autyzmu mają trudności z efektywnym zachowaniem i utrzymaniem relacji społecznych.

18. inteligencja kulturowa

Pojęcie inteligencji kulturowej zostało wprowadzone przez P. C. Earleya i S. Ang jako "inteligencja kulturowa". umiejętność skutecznego funkcjonowania w sytuacjach zróżnicowanych kulturowo "Pojęcie to wynika z globalizacji, której doświadczamy w XXI wieku, wzrostu wzajemnych powiązań kulturowych oraz prawdopodobieństwa wystąpienia międzykulturowych nieporozumień, napięć i konfliktów.

Możesz być również zainteresowany:

  • Wiedza empiryczna, naukowa, filozoficzna i teologiczna.
  • Rodzaje nauki

Referencje

  • Gardner, H.E. (1999) Intelligence reframed, Basic Books.
  • Solé, R. Amor, D., Duran-Nebreda, S. et al. (2016) Synthetic collective intelligence. BioSystems, 148, 47-61. DOI: 10.1016/j.biosystems.2016.01.002
  • Stenberg, R.J., Kaufman, S.B.(eds.) (2011) The Cambridge Handbook of Intelligence. Cambridge University Press.
  • Wasserman, T, Wasserman, L.D. (2017) Touching the elephant: the search for fluid intelligence Applied Neuropsychology: Child, 6, 228-236. DOI: 10.1080/21622965.2017.1317489
Przewiń do góry