Różnica między fizycznymi i chemicznymi właściwościami materii

Na stronie właściwości fizyczne materii to te cechy, które można zmierzyć bez zmiany struktury atomowej, natomiast te, które można zmierzyć bez zmiany struktury atomowej. chemiczne właściwości materii to te cechy, które powodują zmianę struktury atomowej.

Właściwości fizyczne Właściwości chemiczne
Definicja Cechy materii, które można zmierzyć bez zmiany jej wzoru chemicznego. Charakterystyka materii, w której zachodzą przemiany molekularne.
Wzór chemiczny Nie zmienia się Zmiana
Odwracalność Odwracalne Nieodwracalne
Zależność od ilości materii
  • Właściwości ekstensywne: zależą od ilości materii.
  • Właściwości intensywne: nie zależą od ilości materii.
Niezależnie od ilości materii
Przykłady

Masa

Tom

Gęstość zaludnienia

Temperatura wrzenia

Temperatura topnienia

Konfiguracja krystaliczna

Ciepło spalania

Reaktywność

Elektronoegatywność

Jonizacja

Właściwości fizyczne materii

Właściwości fizyczne materii to te cechy, które można zmierzyć i zaobserwować bez zmiany wzoru chemicznego substancji.

Przykłady właściwości fizycznych

Oto kilka właściwości fizycznych materii z przykładami.

Masa

Masa to właściwość fizyczna wyrażająca ilość materii zawartej w danym ciele. W fizyce masa jest definiowana jako miara oporu obiektu na przyspieszenie. Jednostkami miary są gram i jego wielokrotności. Na przykład 1 kilogram żelaza, 10 gramów złota lub 0,1 miligrama glukozy.

Tom

Objętość to miara przestrzeni zajmowanej przez substancję lub ciało. Jednostkami miary są litr i jego wielokrotności, np. 1 litr mleka, 500 mililitrów wody lub 5 mikrolitrów rtęci.

Gęstość zaludnienia

Gęstość to stosunek masy do objętości danego ciała. Na przykład aluminium ma gęstość 2,7 gr/ml, czyli 1 ml aluminium ma masę 2,7 grama.

Temperatura

Temperatura jest miarą wewnętrznego wzburzenia układu. Mierzy się ją za pomocą termometru i stosuje się różne skale: Celsjusza, Kelvina lub Farenheita.

Opór elektryczny

Opór elektryczny to fizyczna właściwość elektryczna, która określa trudność przepływu prądu przez dany materiał. Na przykład srebro, miedź i aluminium mają niski opór elektryczny, podczas gdy szkło, guma i drewno mają wysoki opór dla prądu.

Temperatura wrzenia

Temperatura wrzenia to temperatura, w której substancja przechodzi z cieczy w stan gazowy. Na przykład etanol (alkohol etylowy) przechodzi z cieczy w stan gazowy w temperaturze 78,37 ºC.

Może Cię również zainteresować zobacz:

  • Właściwości intensywne i ekstensywne
  • Stany skupienia i właściwości materii.
  • Metale i niemetale

Chemiczne właściwości materii

Właściwości chemiczne materii to te cechy, które ujawniają się, gdy następuje zmiana w strukturze chemicznej materii, czyli aby móc zmierzyć taką właściwość, substancja reaguje i zmienia swój skład chemiczny.

Przykłady właściwości chemicznych

Oto kilka chemicznych właściwości materii wraz z przykładami.

Ciepło spalania

Ciepło spalania to energia uwalniana podczas spalania substancji. Spalanie to reakcja substancji z tlenem. Na przykład, podczas spalania jednego mola metanu (CH ) wydziela się 213 kcal.

Reaktywność

Reaktywność to właściwość substancji polegająca na możliwości reagowania z inną substancją. Na przykład tlen jest jednym z najbardziej reaktywnych pierwiastków we wszechświecie, podczas gdy neon jest jednym z najmniej reaktywnych pierwiastków.

Powinowactwo do elektronów

Powinowactwo elektronowe atomu lub cząsteczki to właściwość zdobywania elektronów. Na przykład chlor Cl ma większe powinowactwo do zdobywania elektronu niż sód Na.

Jonizacja

Jonizacja to właściwość atomu lub cząsteczki polegająca na tworzeniu jonów, elektrycznie naładowanych gatunków poprzez zysk lub utratę elektronów. Na przykład kwas solny HCl w roztworze wodnym jonizuje się tworząc anion chlorkowy Cl- i kation hydroniowy H O+.

Może Cię zainteresować:

  • Pierwiastki, związki i mieszaniny
  • Zjawiska fizyczne i chemiczne.
Przewiń do góry