Różnica między ciastem a wyrobem cukierniczym

Patisserie to sztuka tworzenia ciast i deserów przy użyciu wyszukanych składników, technik i środków. Odnosi się również do miejsca, w którym te produkty są wytwarzane i sprzedawane.

Ciastkarstwo to przygotowanie tradycyjnych ciast, deserów lub słodkich potraw, z wykorzystaniem codziennych lub sezonowych składników, a do ich wykonania nie jest wymagane wykształcenie techniczne lub zawodowe.

Różnica między patisserie a cukiernią ma związek z pochodzeniem terminów, odpowiedzialnością praktyków i złożonością przygotowań.

Ciastkarnia Pieczenie
Definicja Tworzenie deserów i słodkich potraw z wykorzystaniem nowoczesnych składników i technik. Tworzenie deserów z tradycyjnych lub domowych przepisów.
Pochodzenie Francja, XV w. Niepewne pochodzenie.
Cechy
  • Cukiernicy byli uważani za mistrzów w swoim fachu.
  • Stosowanie zaawansowanych technik.
  • Kucharze cukiernicy pracują w cukierniach, piekarniach, restauracjach, salach bankietowych itp.
  • Patisserie to także nazwa miejsca, w którym przygotowuje się lub sprzedaje słodycze.
  • Cukiernicy byli uważani za rzemieślników.
  • Wykorzystanie technik domowych.
  • Cukiernicy najczęściej pracują w domu lub we własnym lokalu.
Rodzaj szkolenia Formalne. Nieformalne.
Przykłady Makarony, torty weselne, desery na uroczyste imprezy. Babeczki domowe ciasta i puddingi.

Co to jest patisserie?

Patisserie to gałąź kuchni zajmująca się przygotowywaniem deserów i słodkich potraw, według określonych technik.

Termin ciastko pojawił się po raz pierwszy około 1440 roku we Francji. Do tego czasu osoby przygotowujące słodkie potrawy nazywano ciastkarzami, ale to nowe określenie, stworzone przez ówczesnych kucharzy, służyło odróżnieniu formalnej kuchni od tej poświęconej wyłącznie deserom podawanym na zakończenie posiłku.

Sto lat później, za panowania Karola IX, we Francji powstała "corporation des patissiers", pierwsza instytucja poświęcona regulacji cechu i formalnej edukacji patiserów. W ten sposób powstali pierwsi mistrzowie zawodu.

Z czasem ciasto nie tylko służyło podkreśleniu nowej gałęzi kuchni, ale także zaczęło być używane do wyznaczenia obszaru, w którym powstawały desery.

Wreszcie lokale sprzedające słodkie dania, o pewnym stopniu złożoności i ze szczególnym naciskiem na dekorację, zaczęto nazywać patisseries.

Dziś patisserie to rzemiosło, które uczy nowoczesnych technik tworzenia ciast, ciastek, słodkich dań i deserów. Szefowie cukierni z reguły bardzo dbają o wkomponowanie wyszukanych składników, narzędzi czy przepisów, co dla wielu podnosi ich pracę do poziomu gałęzi artystycznej.

Czym są wyroby cukiernicze?

Cukiernictwo to produkcja słodkich potraw i ciastek, na ogół oparta na tradycyjnych recepturach.

Słowo ciasto nie ma jednoznacznego pochodzenia, wiadomo jednak, że było używane na długo przed terminem cukiernia i odnosiło się do miejsca, w którym przechowywano pewne zapasy, z których wiele było niezbędnych do wykonania słodkich ciastek.

W tamtym czasie cukiernik był osobą odpowiedzialną za opiekę nad tym meblem i towarami, które były tam przechowywane.

Uważa się, że ponieważ dni były bardzo długie, cukiernicy zaczęli eksperymentować z zapasami, które mieli w magazynach: orzechami, miodem, mąką itp. Doprowadziło to do powstania pierwszych słodkich ciast, ustanawiając związek między cukiernikiem a produkcją deserów.

Z czasem cukiernicy - którzy z racji charakteru swojej pracy niemal zawsze byli na usługach królewskich - wyspecjalizowali się w tego typu przygotowaniach, osiągając poziom rzemieślników. I tak się stało, że wielu z nich zaczęło zakładać własne cukiernie.

Obecnie osoby wykonujące desery, ciasta i słodkie przetwory według tradycyjnych receptur, najczęściej samouki, często określa się mianem cukierników.

Zobacz także:

  • Herbata i napar
  • Różnica między kakao a kakaowcem
Przewiń do góry