Na stronie chemia organiczna bada struktury i reakcje związków węgla oraz chemia nieorganiczna Ogólnie rzecz biorąc, chemia to badanie składu, struktury i właściwości substancji oraz zmian, jakim ulegają one podczas reakcji chemicznych.
To pierwotne rozróżnienie powstało w połowie XVIII wieku, kiedy to substancje pochodzące z roślin i zwierząt zostały sklasyfikowane jako "organiczne", natomiast substancje pochodzące z kamieni i innych minerałów jako "nieorganiczne".
Chemia organiczna | Chemia nieorganiczna | |
---|---|---|
Definicja | Dział chemii poświęcony badaniu węgla lub związków organicznych. | Dział chemii zajmujący się badaniem właściwości pierwiastków. |
Rejestracja wstępna | Johns Kabok Berzellius (1807) | Johns Kabok Berzellius (1807) |
Złożoność związków | Większa niż dwanaście atomów, z zawsze obecnym węglem. | Od dwóch do ośmiu atomów. |
Rodzaje cząsteczek | Białka, tłuszcze, węglowodany, węglowodory, polimery syntetyczne. | Sole i minerały |
Aplikacje | Petrochemia, tworzywa sztuczne i włókna, farmaceutyki. | Metalurgia, fotografia, elektronika. |
Co to jest chemia organiczna?
Chemia organiczna lub chemia węgla odnosi się do badania związków pochodzenia organicznego, tj. tych związków, które pochodzą od istot żywych, lub tych, które zawierają węgiel i mogą być syntetyzowane w laboratorium.
Termin "chemia organiczna" został po raz pierwszy użyty w 1807 roku przez chemika Jana Kabola Berzeliusa (1779-1848), odnosząc się do związków pochodzących z "organizmów".
Symbol chemiczny węgla to C Ma on liczbę atomową 6, co oznacza, że w jądrze ma 6 protonów otoczonych 6 elektronami w chmurze elektronowej. Z tych sześciu elektronów, cztery są elektronami walencyjnymi elektrony, czyli elektrony, które można dzielić z innymi pierwiastkami tworząc związki.
Zdolność węgla do tworzenia związków jest zdumiewająca. Może on łączyć się z różnymi pierwiastkami, takimi jak wodór, tlen, siarka, chlorowce i niektóre metale. Wiąże się również z innymi węglami, tworząc silne i stabilne wiązania łańcuchowe między węglami, jak na przykład w kwasach tłuszczowych i węglowodorach.
Przykładem związków organicznych są białka, cukry, kwas octowy w occie, alkohol, benzyna z ropy naftowej, mydła i wiele innych.
Należy zauważyć, że dwutlenek węgla CO oraz węglan wapnia CaCO Choć są to związki zawierające węgiel, nie są to związki organiczne.
Zastosowania chemii organicznej
Ponieważ związki organiczne występują w ogromnych ilościach, chemia organiczna znajduje zastosowanie w wielu aspektach życia społecznego. Poniżej podano kilka przykładów.
Petrochemia
Petrochemia to badanie produktów organicznych pochodzących z ropy naftowej i systemów ich produkcji. Ropa naftowa jest paliwem kopalnym, które pochodzi z materii organicznej i składa się z różnych węglowodorów.
Przemysł farmaceutyczny
Leki to, w większości, związki organiczne mające pewien wpływ na szlaki metaboliczne w organizmach. Opracowywaniem i produkcją nowych leków, modyfikacją cząsteczek w celu zmiany lub poprawy ich właściwości oraz reakcjami chemicznymi zachodzącymi w lekach zajmuje się chemia organiczna.
Tworzywa sztuczne
Tworzywa sztuczne zbudowane są z cząsteczek organicznych o dużej masie cząsteczkowej. Strukturalnie składają się z monomerów lub krótkich łańcuchów, które łączą się ze sobą tworząc polimery. Choć obecnie tworzywa sztuczne są powszechnie pogardzane, w tamtych czasach ich pojawienie się było rewolucją, gdyż w wielu czynnościach zastąpiły drewno, szkło i papier.humanitarne.
Być może zainteresuje Cię więcej informacji na temat gałęzi chemii.
Czym jest chemia nieorganiczna?
Chemia nieorganiczna jest gałęzią chemii, która bada pierwiastki, które nie są pochodzenia biologicznego, w tym sole, metale i minerały, które je zawierają.
Pierwiastek chemiczny to substancja, której nie można podzielić na prostsze substancje w wyniku reakcji chemicznych. Związki nieorganiczne w tym znaczeniu są znacznie prostsze od związków organicznych, mając w swoim składzie od dwóch do ośmiu atomów.
Zastosowania chemii nieorganicznej
Chemia nieorganiczna jest również częścią codziennego życia, przyjrzyjmy się kilku przykładom.
Metalurgia
Metalurgia obejmuje szeroki zakres teorii naukowych i technologii wydobywania rud ze złóż i przetwarzania ich na gotowy, gotowy do obróbki metal.
Metale są wykorzystywane w różnych dziedzinach życia: gotowaniu, budownictwie, elektryczności, narzędziach itp. Jedną z cech metali jest ich zdolność do oddawania elektronów, co sprawia, że mają skłonność do łączenia się z innymi pierwiastkami niemetalicznymi, takimi jak tlen i siarka.
Aby móc wykorzystać metale, należy je najpierw odzyskać, a następnie przekształcić do pożądanego zastosowania. W tym miejscu pojawiają się stopy takie jak stal, która jest mieszaniną żelaza z pewną ilością węgla, o cechach twardości i odporności, które sprawiają, że doskonale nadaje się na konstrukcje.
Elektronika
Ponieważ elektronika opiera się głównie na metalach i krzemie, chemia nieorganiczna znajduje zastosowanie w produkcji mikroprocesorów i układów scalonych.
Nanotechnologia
Wraz z wynalezieniem mikroskopu tunelowego (STM) powstała nowa technologia. skaningowa mikroskopia tunelowa Poprzez wizualizację cząstek na poziomie atomowym (poniżej 100 nanometrów = jedna milionowa milimetra), nanotechnologia ma zastosowanie w medycynie, materiałach i środowisku.
Diagnoza i terapia
Zastosowanie radioizotopów pierwiastków nieorganicznych w medycynie nuklearnej, zarówno do diagnostyki, jak i leczenia, odbywa się skutecznie od czasu odkrycia promieniotwórczości.
Możesz być również zainteresowany:
- Związki organiczne i nieorganiczne.
- Przykłady związków organicznych i nieorganicznych.
- Rodzaje reakcji chemicznych