Różnica między akulturacją a transkulturacją polega na tym, że akulturacja to proces przyswajania nowej kultury poprzez kontakt kulturowy, natomiast transkulturacja rozszerza ten proces, włączając utratę elementów i tworzenie nowej tożsamości kulturowej.
Czym jest akulturacja?
W naukach społecznych. akulturacja oznacza proces przyswajania praktyk lub cech kulturowych po nawiązaniu kontaktu kulturowego.
W antropologii kulturowej termin akulturacja odnosi się do kontaktu kulturowego i przyswajania nowej kultury.Słowo akulturacja pochodzi od angielskiego terminu akulturacja która identyfikuje kulturę rodzimą i gospodarza, procesy i skutki takiego spotkania.
Gdy dochodzi do akulturacji, następuje wymiana praktyk kulturowych. Gdy zaangażowane są co najmniej dwie kultury, proces ten można określić jako asymetryczny, co oznacza, że jedna z zaangażowanych kultur może mieć większe znaczenie w tym procesie i pozostawać pod mniejszym wpływem drugiej, mniej dominującej kultury.
W każdym razie, ponieważ dochodzi do asymilacji elementów z jednej kultury do drugiej, akulturacja oznacza również, że kultura, która przyjmuje te elementy, w końcu dzieli pewne podobieństwa z kulturą, z której pochodzą.
Czym jest transkulturacja?
Na stronie transkulturacja to nowszy termin, który nadaje większą głębię procesom asymilacji kulturowej, poprzez. pojęcie wzbogacenia i utraty elementów zaangażowanych kultur na stworzenie nowego.
Pojęcie transkulturacji zostało po raz pierwszy ukute przez kubańskiego antropologa Fernando Ortiza (1881-1969), który starał się bardziej kompleksowo zdefiniować angielski termin. akulturacja w języku hiszpańskim.
W tym sensie Ortiz definiuje transkulturację jako procesy tworzenie i utrwalanie nowej kultury z połączenia dwóch innych.
Fernando Ortiz łączy z transkulturacją pojęcia zarówno wzbogacenia, jak i utraty własnej kultury dla stworzenia nowej tożsamości kulturowej. Ponadto wyróżnia trzy etapy transkulturacji:
- Akulturacja Przyswajanie elementów nowej kultury gospodarza, np. włączanie obcych zwyczajów, takich jak ubiór ludów tubylczych,
- Dekulturacja wyrwanie lub utrata elementów kultury rodzimej lub dawnej, np. utrata języków ojczystych.
- Neokultura Powstanie nowej kultury i tożsamości kulturowej, np. stworzenie kreolskiego jedzenia.
Zobacz też Zalety i wady globalizacji.