Rodzaje mobbingu: werbalny, psychiczny, fizyczny, seksualny, społeczny, cyberprzemoc, mobbing.

Jest 8 rodzaje zastraszanie :

  1. Mobbing słowny.
  2. Mobbing psychologiczne.
  3. Mobbing bezpośrednie fizyczne.
  4. Mobbing pośrednie fizyczne.
  5. Mobbing seksualne.
  6. Mobbing społeczne.
  7. Cyberprzemoc .
  8. Mobbing w pracy ( mobbing ).

Uważa się, że zastraszanie wszelkie zachowania, które w sposób systematyczny zagrażają fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, seksualnej lub społecznej integralności osoby lub grupy osób.

Podczas gdy koncepcja zastraszanie jest zazwyczaj kojarzony z zastraszaniem w szkole, w rzeczywistości praktyki zastraszania mogą występować również w środowisku pracy, w którym właściwym terminem jest mobbing .

Termin zastraszanie to anglicyzm, którego korzeniem jest byk (po angielsku bull), od którego pochodzi czasownik do byka (zastraszać), mobbing to ostatnio używany termin, który pochodzi od czasownika do tłumu (harass).

Mobbing
Definicja Negatywne i systematyczne zachowania, które zagrażają dobru osoby lub grupy osób.
Rodzaje
  • Mobbing słowny.
  • Mobbing psychologiczne.
  • Mobbing bezpośrednie fizyczne.
  • Mobbing pośrednie fizyczne.
  • Mobbing seksualne.
  • Mobbing społeczne.
  • Cyberprzemoc lub cyfrowe nękanie.
  • Mobbing praca ( mobbing ).
Przykłady
  • Krzyk.
  • Zagrożenia.
  • Podjudzanie.
  • Pchanie.
  • Wstrząsy.
  • Molestowanie seksualne.
  • Dyskryminacja społeczna.
  • Narażenie prywatnych informacji w sieciach.

Mobbing słowny

To jest być może sposób na zastraszanie Jednak obraźliwe nazywanie, obraźliwe obelgi, zniesławienie, przekleństwa lub negatywne uwagi oparte na rasie, płci, niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej, itp. są uważane za nękanie słowne.

Przykład zastraszanie słowny to przezwiska, które w sposób uwłaczający wskazują na jakąś odmienność lub cechę, np. "czarnuch", "grubas", "Chińczyk", "karzeł" itp.

Mobbing psychologiczny

Zachowania mobbingowe, które mają na celu wpłynięcie na postrzeganie siebie przez osobę mobbingowaną, bądź poprzez spowodowanie, że zacznie ona wątpić w swój wygląd fizyczny, zdolności intelektualne itp.

Przykład zastraszanie psychologiczny to kpiny, groźby, złe traktowanie i upokorzenia, których doznaje wielu wyróżniających się uczniów, którym każe się czuć inaczej lub "dziwnie" w porównaniu z grupą większościową.

Mobbing bezpośredni fizyczny

Jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do praktyk znęcania się, które polegają na fizycznej agresji wobec osoby lub grupy osób. Chodzi tu o bicie, policzkowanie, popychanie, kopanie, bójki itp.

Przykład zastraszanie fizyczny W wielu przypadkach dręczony jest poddawany upokorzeniom i przemocy fizycznej, której ma się przeciwstawić, jeśli chce być częścią grupy.

Mobbing pośrednie fizyczne

W tym typie mobbingu nie ma kontaktu pomiędzy mobberem a ofiarą, ale dochodzi do zachowań mobbingowych polegających na użyciu siły fizycznej lub czynności manualnych.

Przykład zastraszanie pośrednie fizyczne to kradzież lub zniszczenie rzeczy należących do ofiary.

Mobbing seksualny

Lepiej znany jako molestowanie seksualne, jest to każda praktyka, która polega na wykonywaniu aktów seksualnych, które nie są zgodne przez jedną z zaangażowanych stron. I chociaż dziewczęta i młode kobiety są statystycznie bardziej narażone na ten rodzaj molestowania, chłopcy i nastolatki również mogą go doświadczyć.

Przykład molestowania seksualnego to całowanie, pieszczenie, dotykanie części intymnych innej osoby bez jej zgody, a także zmuszanie jej do odbycia stosunku seksualnego.

Zobacz też Różnica między molestowaniem seksualnym, napaścią seksualną i nadużyciem seksualnym.

Mobbing społeczny

Są to akty zastraszania lub odrzucania ucznia z powodu jego sytuacji społecznej lub rodzinnej (jest adoptowany, ma problemy ekonomiczne, jest z innego regionu lub kraju itp.)

W takich przypadkach praktyki polegają na wykluczeniu danego ucznia, bądź to poprzez ignorowanie jego opinii, wywołanie u niego poczucia niższości lub bezwartościowości w stosunku do grupy mobbingowej, bądź też poprzez izolowanie go.

Przykład zastraszanie społeczny to dokuczanie uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej, którzy często nie mają dostępu do takiej samej ilości lub jakości ubrań, butów czy przyborów szkolnych jak ich rówieśnicy.

Cyberprzemoc (molestowanie w sieci)

Znęcanie się w sieci to wszystkie praktyki polegające na stosowaniu jakichkolwiek gróźb lub zastraszaniu za pośrednictwem sieci. Dotyczy to korzystania z poczty elektronicznej, portali społecznościowych, stron internetowych, komunikatorów, forów lub grup internetowych itp.

Przykład cyberprzemoc to publikowanie kompromitujących zdjęć, filmów lub rozmów ofiary bez jej zgody, rozpowszechnianie fałszywych informacji o ofierze, grożenie lub znieważanie za pośrednictwem mediów cyfrowych itp.

Zobacz też Zalety i wady internetu.

Mobbing w pracy ( mobbing )

Na stronie mobbing Mobbing w miejscu pracy lub molestowanie to wszelkie zachowania zastraszające skierowane przeciwko jednej lub kilku osobom w miejscu pracy. Generalnie celem tego typu nadużyć jest doprowadzenie do tego, aby osoba mobbingowana opuściła firmę.

Przykładem molestowania w pracy jest przydzielanie zadań, które są poniżej możliwości lub obowiązków danej osoby na danym stanowisku, ale może to być również groźba słowna, groźba fizyczna, molestowanie seksualne itp.

Zobacz także:

  • Różnica między molestowaniem a mobbingiem.
  • Rodzaje przemocy.
Przewiń do góry