Metoda to zbiór procedur służących realizacji określonego celu; technika to sposób, w jaki przeprowadzamy te procedury.
Zatem metody badawcze to strategie naukowego poszukiwania wiedzy, natomiast techniki badawcze to narzędzia służące do prowadzenia tych poszukiwań.
Najlepiej różnicę między metodą a techniką przedstawiają Münch i Ángeles w zdaniu: "Jeśli metoda jest ścieżką, to technika dostarcza narzędzi do podążania tą ścieżką".
W każdym badaniu należy rozważyć najlepszy sposób rozwiązania interesującego nas problemu za pomocą różnych metod badawczych. W zależności od wybranej metody zastosowane zostaną odpowiednie techniki.
Jakie są metody badawcze?
Metoda badawcza to strategia, którą badacz stosuje w celu prowadzenia poszukiwań nowej wiedzy. Słownik Filozofii przedstawia znaczenie "metody" jako "uporządkowaną, powtarzalną i samokorygującą się procedurę badawczą, która zapewnia uzyskanie ważnych wyników".
Słowo "metoda" wywodzi się z greckiego cel oznaczające "poza" oraz hodos Metoda oznacza najwłaściwszy sposób osiągnięcia celu.
Istnieją różne metody badawcze w zależności od celu badań i kontekstu, w którym są one prowadzone, który ustala się na podstawie problemu i celów, które należy osiągnąć, aby rozwiązać problem.
Poniżej przedstawiono najczęściej stosowane metody badawcze.
Metoda eksperymentalna
Metoda eksperymentalna jest ilościową metodą badawczą, którą stosuje się wtedy, gdy można operować czynnikami, które mają być odkryte. Metoda ta opiera się na danych liczbowych i pomiarach, dlatego jest uważana za idealną w naukach przyrodniczych, takich jak chemia i biologia.
Badacz dąży do odkrycia wpływu czegoś na jakiś system. Na przykład chce wiedzieć, jak olej rybi wpływa na błonę plazmatyczną komórek wątroby. Projektuje eksperymenty, które zostaną wykonane w celu przetestowania różnych stężeń oleju rybiego, czy będzie on testowany na komórkach wątroby w hodowli, czy na zwierzętach laboratoryjnych, co i jak będzie mierzone działanie oleju rybiego.błona plazmatyczna, m.in.
Metodę eksperymentalną stosuje się również wtedy, gdy ma być sprawdzona inna technika syntezy związku chemicznego, na przykład synteza leku przy zastosowaniu procedur bardziej przyjaznych środowisku i z lepszą wydajnością.
Randomizowane badanie kontrolowane
Randomizowane badanie kontrolowane jest metodą badawczą stosowaną w celu porównania wpływu leczenia na grupę.W tego typu metodzie pracujemy z dwiema lub więcej grupami osób, gdzie jedna z grup jest grupą kontrolną, a druga grupą leczoną.Grupa kontrolna nie będzie otrzymywała leczenia, więc oczekuje się, że nie zmieni swoich cech w trakcie badania i będzie służyłaodniesienie dla porównania.
Charakterystyka grup uczestniczących w badaniu powinna być jak najbardziej zbliżona, aby wykluczyć, że uzyskane wyniki są spowodowane leczeniem, a nie innym czynnikiem. Grupy uczestniczące w badaniu powinny mieć w przybliżeniu ten sam przedział wiekowy, ten sam przedział wagowy oraz ten sam udział płci męskiej i żeńskiej.
W wielu randomizowanych metodach kontrolowanych uczestnicy nie wiedzą, czy otrzymują leczenie, więc jest to znane jako badanie zaślepione. Robi się to w celu zmniejszenia subiektywnych efektów psychologicznych na obiektywne pomiary.
Na przykład chcesz dowiedzieć się, jak związek X zmienia ciśnienie krwi u ludzi. W tym celu wybierasz próbę osób o podobnych cechach, które są chętne do udziału w badaniu. Naukowcy dzielą uczestników na grupę kontrolną i grupę, która będzie otrzymywać związek X. Po określonym czasie, na koniec badania, zostanie zmierzone ciśnienie krwi.obu grup i przeprowadzono odpowiednie analizy statystyczne.
Metoda etnograficzna
Metoda etnograficzna bada sposób życia grupy ludzi. Jest to metoda z wyboru w antropologii, ponieważ pozwala zrozumieć działalność istot ludzkich w określonym czasie i miejscu.
W tej metodzie badacz ustawia się w społeczności i wchodzi w interakcje z jej mieszkańcami, słysząc, widząc i uczestnicząc we wspólnych działaniach. Następnie analizuje swoje obserwacje i wyjaśnia pojawiające się wątki zainteresowań.
Na przykład, jeśli chce się odkryć przyczyny migracji młodych ludzi z jakiegoś kraju, jednym ze sposobów podejścia do tych badań byłaby metoda etnograficzna.
Meta-analiza
Metaanaliza jest metodą ilościową, która polega na pobraniu danych z kilku wcześniejszych badań ilościowych i ponownej ich analizie. Metoda ta umożliwia skorzystanie z danych uzyskanych przez innych badaczy bez konieczności powtarzania procesu doboru próby lub rekrutacji osób, co zwiększa liczbę uczestników.
Na przykład grupa badaczy pod kierownictwem Petera Joshi przeprowadziła metaanalizę w celu określenia genetycznych podstaw długiego i zdrowego życia, analizując wyniki ponad 600 000 danych genetycznych wygenerowanych w 24 badaniach w różnych częściach świata i znajdując nowe informacje.
Meta-synteza
Meta-synteza to metoda jakościowa polegająca na ocenie wcześniejszych badań na ten sam temat i ich ponownej analizie. Metoda ta znajduje zastosowanie w naukach społecznych, a jej zaletą jest objęcie badaniem większej liczby uczestników bez konieczności powtarzania wywiadów czy ankiet.
Na przykład w badaniach nad depresją i lękiem zastosowano meta-syntezę, zbierając badania dotyczące tych schorzeń opublikowane od stycznia 2002 r. do maja 2012 r. Badacze ci stwierdzili, że pacjenci zakładają, że depresja i lęk to to samo, co może wpływać na ich ocenę i leczenie.
Studia przypadków
Studia przypadków są metodą badania w obecności nietypowych zdarzeń lub warunków. Ten rodzaj podejścia dąży do szczegółowego opisania zdarzenia w celu dostarczenia ostrzeżenia na temat zarządzania nim w przypadku ponownego wystąpienia.
Na przykład Golfard i Grasso przedstawili badania dwóch przypadków cystynurii, rzadkiej choroby genetycznej charakteryzującej się kamicą nerkową, gdzie opisują i analizują cechy i osobliwości doświadczane przez tych dwóch pacjentów.
Przegląd systematyczny
Przegląd systematyczny jest metodą badawczą, która szczegółowo analizuje wyniki badań przeprowadzonych na dany temat. Wymaga niewielkich zasobów, ale może być czasochłonny, aby wyszukać i przeanalizować w sposób obiektywny i powtarzalny.
W przypadku przeglądu systematycznego formułuje się pytanie i na jego podstawie projektuje się protokół przeszukiwania literatury. Ważne jest, aby korzystać z różnych baz bibliograficznych, np. PUBMED, Web of Science o EMBASE.
Piśmiennictwo powinno być wybierane zgodnie z zasadami, które zapewniają, że badania nie są powielane i że są istotne dla badań.
Na przykład trzech badaczy z ośrodka zdrowia publicznego w Irlandii Północnej przeprowadziło systematyczny przegląd sposobów leczenia odizolowanych starszych osób. Ocenili oni trzy bazy danych i znaleźli ponad 500 badań, z których wybrali 33. Na ich podstawie doszli do wniosku, że istnieje kilka sposobów wyprowadzenia starszych osób z izolacji i że mogą one działać lub nie działać w zależności odosoba.
Może Cię zainteresować:
- Metody badawcze
- Metoda indukcyjna i dedukcyjna
- Badania ilościowe i jakościowe
Jakie są techniki badawcze?
Technika to zespół instrumentów i środków, za pomocą których przeprowadza się metodę. Słownik filozofii Abbagnano definiuje technikę jako zespół reguł nadających się do sprawnego kierowania jakąkolwiek działalnością.
Techniki badawcze mogą być stosowane na różnych etapach badań. Możesz mieć techniki do zbierania próbek lub uczestników, do klasyfikacji informacji, do pomiaru parametrów zainteresowania i innych potrzeb w zależności od wybranej metody badawczej. Oto niektóre z najczęściej stosowanych technik badawczych.
Wyszukiwanie bibliograficzne
Kwerenda bibliograficzna jest techniką badań dokumentacyjnych obowiązującą w każdym rodzaju badań. Polega na zbadaniu źródeł informacji związanych z opracowywanym problemem. Źródła te mogą być różnego rodzaju, m.in. książki, czasopisma, prace dyplomowe, artykuły prasowe lub naukowe.
Przeszukiwanie literatury jest podstawową techniką w metaanalizie, meta-syntezie i przeglądzie systematycznym, a także podstawą wszystkich badań, ponieważ umożliwia badaczom przeprowadzenie badania z większą precyzją.
Wykorzystanie rozbudowanych baz materiałów bibliograficznych ułatwia wyszukiwanie, które na podstawie słów kluczowych i określonych kryteriów zapewnia bardzo szybkie i bezwysiłkowe zestawienie źródeł informacji.
Digitalizacja treści i Internet są cennymi narzędziami w stosowaniu tej techniki.
Podpisywanie
Arkusze informacyjne ułatwiają przegląd informacji, z którymi się konsultowaliśmy.
Księgowanie to technika badawcza, która pozwala na uporządkowane zestawienie informacji o konsultowanych źródłach. Polega na zapisywaniu na kartach lub w plikach (papierowych lub cyfrowych) źródeł, z których zamierzamy korzystać w ramach naszych badań.Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, mając pod ręką potrzebne informacje, ale także pieniądze, gdyż niemusimy kupić konsultowany materiał.
Istnieją różne rodzaje arkuszy w zależności od ich funkcji. Są arkusze referencyjne, w których umieszczamy dane publikacji, takie jak autor, tytuł, nazwa książki, wydawca i rok wydania. Są też arkusze, w których zapisujemy interesujące nas zdanie lub akapit i skąd je wzięliśmy, aby móc je poprawnie zacytować w naszej pracy naukowej.
Ankieta
Badanie polega na uzyskaniu informacji o części populacji za pomocą kwestionariusza. Może być przeprowadzone osobiście lub za pomocą środków cyfrowych i może mieć charakter zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Na przykład, gdy kwestionariusz ma skalę, w której "Nigdy" to 0, a "Zawsze" to 5, odpowiedzi uczestników można określić ilościowo.
Ankieta znajduje szerokie zastosowanie w badaniach marketingowych produktów oraz w naukach społecznych, takich jak psychologia.
Na przykład w badaniu mającym na celu zbadanie poziomu szczęścia pracowników służby zdrowia i tego, jak traktują pacjentów, 400 pracowników szpitala otrzymało cztery różne ankiety, oceniające na różnych skalach szczęście, współczucie dla samego siebie, mindfulness i stres.
Wywiad
Wywiad jest techniką badawczą, w której badacz pozyskuje od osoby informacje w określonym celu. Szeroko stosowany w naukach społecznych, dotyczy osobistych aspektów uczestników badania.
Na przykład w jednym z badań trzy matki dzieci niepełnosprawnych zostały poddane wywiadowi półstrukturalnemu, czyli takiemu, w którym są przygotowane pytania, ale inne mogą pojawić się w trakcie rozmowy. Pytania te dotyczyły oczekiwań, niepokoju i uczuć kobiet wobec problemów fizycznych ich dzieci.
Mogą Cię również zainteresować Rodzaje wywiadu.
Obserwacja
Obraz supernowej Cassiopeia A.
Obserwacja jest techniką badawczą, która polega na postrzeganiu czegoś z określoną intencją i celem. Może być realizowana zarówno w naukach społecznych, jak i przyrodniczych, przy czym musi być ujęta w ramy określonego obszaru badawczego.
W obserwacji można wykorzystać przyrządy pomocnicze, takie jak m.in. teleskopy, mikroskopy, kamery.
Na przykład, grupa astronomów przez dwa lata obserwowała ewolucję supernowej za pomocą instrumentu zwanego spektrografem. Supernowa to gwiazda, która wybucha uwalniając materię i energię. Astronomowie ci odkryli, że po eksplozji powstaje pył kosmiczny, który może być zalążkiem tworzenia galaktyk.
Eksperyment
Eksperyment jest techniką badawczą doskonałą w naukach przyrodniczych. Polega na wyborze układu, w którym można zmienić pewne warunki w celu zbadania efektu. Układem może być roślina w doniczce, komórka w probówce lub żelazna sztabka.
W eksperymencie idealnie jest utrzymać jak najwięcej warunków stałych i zmieniać tylko jeden czynnik, tak aby wszelkie obserwowane zmiany można było przypisać temu czynnikowi.
Na przykład mamy cztery rodzaje drożdży i chcemy wiedzieć, który z nich jest najlepszy do wyrobu chleba.Przygotowujemy mieszankę mąki, wody i soli i rozdzielamy ją na cztery równe części.Do każdej części dodajemy jeden rodzaj drożdży (w tej samej ilości), wyrabiamy ciasto i pieczemy przez ten sam czas.Na koniec oceniamy cechy każdego bochenka, a najlepszy będzie ze względu na użyte drożdże.
Modele zwierzęce
Modele zwierzęce składają się ze zwierząt laboratoryjnych, które są trzymane w kontrolowanych warunkach i na których przeprowadzane są eksperymenty. Zaletą stosowania zwierząt jako modeli jest łatwość ich obsługi, szybkie rozmnażanie i trzymanie. Zwierzęta są również wykorzystywane do zmiany ich kodu genetycznego w celu odkrycia funkcji genu.
Wśród gatunków zwierząt najczęściej wykorzystywanych jako modele są myszy, szczury, świnki morskie, króliki, psy, świnie i pawiany. Zwierzęta są wykorzystywane do określania toksycznych stężeń leków i efektów niektórych terapii, zanim zostaną zastosowane u ludzi.
Symulacje komputerowe
Symulacje komputerowe są wirtualnymi reprezentacjami danych. Mają one tę zaletę, że nie wymagają stosowania odczynników i materiałów roboczych i mogą być wykorzystywane do przewidywania możliwych efektów bez konieczności przeprowadzania eksperymentów.
Na przykład grupa naukowców komputerowo symulowała wyginięcie neandertalczyków poprzez wzorce migracji współczesnych ludzi z Afryki do Azji i Europy.
Kultury komórkowe
Hodowla komórkowa jest techniką służącą do hodowania i utrzymywania komórek do badań. Można hodować normalne komórki, takie jak komórki wątroby i tętnic, lub komórki nowotworowe. Geny w komórkach mogą być również modyfikowane, co ułatwia odkrywanie ich funkcji.
Hodowle komórkowe służą do odkrywania wpływu związków na metabolizm komórkowy, a także do rozmnażania wirusów, które same nie potrafią tego robić.
Na przykład, wykorzystując pewien typ komórki, można ją zainfekować pewnym wirusem, a następnie sprawdzić zdolność związku X do jej namnażania.
Może zainteresują Cię informacje o:
- Techniki badawcze
- Rodzaje badań
Referencje
Abbagnano, N. (1986) Diccionario de Filosofía 2nd ed. Fondo de Cultura Económica, Mexico.
DeJean, D., Giacomini, M., Vanstone, M., Brundisini, F. (2013) Patient experiences of depression and anxiety with chronic disease: a systematic review and qualitative meta-synthesis. Ontario Health Technology Assessment Series, 13: 1-33.
Fakoya, O. A., McCorry, N.K., Donnelly, M. (2020) Loneliness and social isolation interventions for older adults: a scoping review of reviews. BMC Public Health, 20: 129. DOI: 10.1186/s12889-020-8251-6
Goldfard, D.S., Grasso, M. (2017) Studia przypadków cystynurii. urol. pielęgniarstwo. 37:90-93.
Joshi, P.K. et al. (2017) Genome-wide meta-analysis associates HLA-DQA1/DRB1 and LPA and lifestyle factors with human longevity. Nature Communications 8: 910. DOI: 10.1038/s41467-017-00934-5
Kothari, C.R. (2004) Metodologia badań: metody i techniki. New Age International (P) Ltd. New Delhi.
Münch, L., Ángeles, E. (2012) Métodos y técnicas de investigación 4th ed. Editorial Trillas, Mexico.