Grzyby i bakterie: różnice i cechy charakterystyczne

Grzyby i bakterie to żywe organizmy występujące na całej planecie. Główna różnica polega na rodzaju komórki: grzyby składają się z komórek eukariotycznych lub komórek z jądrem, natomiast bakterie to komórki bez jądra lub prokariota.

Niektóre grzyby i bakterie są przydatne dla człowieka. Lactobacillus to bakterie, które znajdują się w ludzkich jelitach. Penicylina i inne antybiotyki zwalczające infekcje są otrzymywane z niektórych grzybów. Drożdże, które są rodzajem grzybów, są używane do przygotowania chleba i wina.

Istnieją jednak również grzyby i bakterie wywołujące choroby, które nazywamy patogenami. Przykładami grzybów chorobotwórczych są m.in. Coccidiodes immitis Wśród bakterii chorobotwórczych mamy m.in. Yersinia pestis która spowodowała dżumę, oraz Salmonella typhi który powoduje dur brzuszny.

Różnica Grzyby Bakterie
Domena Eukarya Bakterie
Reino Grzyby Bakterie
Typ komórki Eukariota Prokaryota
Rodzaj organizmu Jednokomórkowe lub wielokomórkowe Jednokomórkowe
Rdzeń Obecna Nieobecny
Chromosomy Więcej niż 1 1
Rozmiar Od 2 µm do metrów Średnica: 0,2 do 2 µm

Długość: 1 do 6 µm

Pochodzenie Miliard lat temu 3 miliardy lat temu.
Reprodukcja

Bezpłciowe: fragmentacja, pączkowanie, sporulacja

Seksualne: z gametami męskimi i żeńskimi

Bezpłciowość przez dwupodział lub rozszczepienie binarne.
Odżywianie Heterotroficzne: poprzez absorpcję związków organicznych.

Autotrofy: mogą wykorzystywać fotosyntezę lub cząsteczki nieorganiczne do produkcji pokarmu.

Heterotroficzne: przez wchłanianie.

Ściana komórkowa Powstaje z chityny lub glukanów Powstaje z peptydoglikanu.
Ranking
  • Chytridia: najbardziej prymitywne grzyby.
  • Zygomycetes: grzyby pleśni chlebowej.
  • Ascomycetes: drożdże i grzyby takie jak trufle.
  • Basidiomycetes: grzyby podobne do grzybów, które są nam najbardziej znane.
  • Gram-dodatnie: gronkowce, lactobacilli.
  • Gram-ujemne: enterobakterie
Przykłady

Candida albicans (powoduje owrzodzenia nowotworowe)

Saccharomyces cerevisiae (producent chleba, piwa i wina)

Amanita muscaria (trujący dziki grzyb)

Escherichia coli (Gram-ujemne jelitowe)

Rhizobium leguminosarum (bakterie glebowe)

Vibrio cholerae (wywołujący cholerę)

Grzyby

Różne gatunki grzybów, które można spotkać w przyrodzie.

Grzyby są eukariotycznymi organizmami żywymi, tzn. ich komórki posiadają jądro, w którym przechowywana jest informacja genetyczna. Obejmują one wiele różnych organizmów, w tym drożdże, grzyby jadalne, takie jak grzyby, grzyby trujące i pleśnie, które tworzą królestwo Fungi.

Przez długi czas uważano, że grzyby są roślinami, jednak grzyby nie potrafią fotosyntetyzować, więc ich pożywienie zależy od innych organizmów. Grzyby saprofityczne żywią się rozkładającą się materią.

Są grzyby, które mogą łączyć się z glonami, które fotosyntetyzują, tworząc porosty. Inne grzyby łączą się z korzeniami roślin, tworząc mikoryzy. Wreszcie są grzyby pasożytnicze, które żywią się innymi żywymi istotami, wyrządzając im krzywdę.

Grzyby wykorzystujemy w naszych potrawach, wino i chleb przechodzą proces fermentacji drożdży. Sacharomyces pieczarki, boczniaki i ostrygi to grzyby jadalne, które można uprawiać, a niektóre sery potrzebują pieczarki, by mieć ten szczególny smak, który mają.

Grzyby są wykorzystywane także do innych zastosowań biotechnologicznych. Na przykład antybiotyk penicylina jest otrzymywany z grzyba Penicillium .

Grzybice to infekcje wywołane przez grzyby chorobotwórcze. Na przykład stopa sportowca to grzybica występująca na palcach stóp, której sprzyja wilgoć. W leczeniu tych infekcji stosuje się leki przeciwgrzybicze.

Charakterystyka grzybów

  • Są mikro- lub makroskopowe Istnieją grzyby, które można zobaczyć tylko przez mikroskop, takie jak drożdże piekarnicze i drożdże, które powodują rakery. Candida albicans Inne są widoczne gołym okiem, jak np. pleśń czy grzyb miodowy. Armillaria solidipes , która rozciąga się na ponad 8 km2.
  • Są one heterotroficzne Nie są zdolne do fotosyntezy, więc muszą odżywiać się związkami organicznymi.
  • Mogą być jednokomórkowe lub wielokomórkowe. Drożdże to grzyby jednokomórkowe, natomiast grzyb chlebowy jest wielokomórkowy.Grzyby wielokomórkowe posiadają strukturę spełniającą podstawowe funkcje zwaną grzybnią.Grzybnia to zazwyczaj sieć podziemnych nitek.
  • Są saprofitami Grzyby rozkładają materię organiczną rozbijając ją na prostsze cząsteczki, przyczyniając się do recyrkulacji pierwiastków w przyrodzie.
  • Mogą rozmnażać się płciowo i bezpłciowo Niektóre grzyby rozmnażają się przez mitozę, fragmentację, pączkowanie i sporulację. Inne łączą się w komórki grzybni.
  • Wytwarzają zarodniki Zarodniki: Zarodniki to cząstki, które grzyby wykorzystują do rozmnażania. Są one znacznie mniejsze od nasion roślin.
  • Mają ścianę komórkową Grzyby mają sztywną ścianę komórkową, zbudowaną z chityny i glukanów, znajdującą się na zewnątrz błony plazmatycznej.

Może Cię również zainteresować zobacz:

  • Rodzaje grzybów
  • Mitoza i mejoza.
  • Klasyfikacja istot żywych

Bakterie

Niektóre bakterie mogą być hodowane na specjalnych podłożach w celu diagnozowania infekcji.

Bakterie to mikroorganizmy komórkowe występujące wszędzie: w wodzie, w glebie, na skórze i w jelitach. Są najmniejszymi żywymi istotami na naszej planecie.

Bakterie składają się z błony plazmatycznej, która otacza cytoplazmę, zawierającą składniki, których używają do rozmnażania i funkcjonowania. Większość bakterii posiada również ścianę komórkową, która chroni je i nadaje im kształt.

Większość bakterii jest korzystna dla przyrody. W glebie ich zadaniem jest uwalnianie pierwiastków, aby rośliny mogły je wchłonąć przez korzenie. Ludzie nauczyli się wykorzystywać niektóre bakterie do produkcji leków, oczyszczania wycieków ropy naftowej i produkcji żywności, takiej jak jogurt.

Istnieją jednak bakterie chorobotwórcze, np. Vibrio cholerae W takich przypadkach stosuje się antybiotyki, czyli leki, które zapobiegają rozwojowi bakterii.

Charakterystyka bakterii

  • To mikroskopijne istoty można zobaczyć tylko za pomocą mikroskopu.
  • Nie ma rdzenia Bakterie nie mają jądra, więc ich materiał genetyczny jest wolny w cytoplazmie.
  • Są autotroficzne lub heterotroficzne Niektóre bakterie potrafią wytwarzać własny pokarm, jak np. fotosyntetyzujące sinice, inne są heterotroficzne, co oznacza, że pozyskują pokarm od innych gatunków.
  • Są one jednokomórkowe Bakterie to niezależne komórki, które pełnią wszystkie funkcje niezbędne do przeżycia. Mogą rosnąć razem w koloniach lub tworzyć łańcuchy.
  • Mają ścianę komórkową Ściana komórkowa u bakterii składa się z łańcuchów cukrów połączonych aminokwasami zwanymi peptydoglikanami.
  • Rozmnażają się przez podział Bakterie: aby się rozmnożyć, bakteria musi podzielić się na dwie komórki córki.

Może Cię również zainteresować zobacz:

  • Komórka eukariotyczna i komórka prokariotyczna
  • Archaea i bakterie
  • Rodzaje bakterii
Przewiń do góry