- Uniwersalia
- Inderogables
- Subiektywnie
- Inalienable
- Indivisible
- Współzależne
- Imprescriptibles
- Postępowcy
Prawa człowieka to indywidualne prawa i gwarancje, które stoją na straży takich zasad jak wolność, godność i wspólne dobro wszystkich bez wyjątku istot ludzkich.
Prawa człowieka, choć przede wszystkim określane jako uniwersalne, niezbywalne i nieograniczone, rządzą się wieloma zasadami i posiadają następujące cechy:
Uniwersalia
Wszystkie istoty ludzkie, niezależnie od kraju pochodzenia, są chronione przez prawa człowieka.
Są to prawa uznawane w sposób naturalny, z których wynikają inne gwarancje w systemach prawnych różnych narodów. Dlatego wszystkie prawa człowieka chronią wszystkich ludzi.
Inderogables
Prawa człowieka stanowią podstawową potrzebę wszystkich istot ludzkich i jako takie nie mogą być unieważnione. Podczas gdy niektóre prawa mogą być wyjątkowo ograniczone przez bardzo szczególne okoliczności, inne, takie jak prawo do życia, są nie do ruszenia.
Wyjątkowy przypadek miał miejsce podczas pandemii w 2020 r. Wraz z ogłoszeniem stanu wyjątkowego w wielu krajach niektóre z tych praw zostały tymczasowo zawieszone.
Subiektywnie
Podkreśla się podmiotowy charakter Praw Człowieka, ponieważ są one tytułami należącymi do każdego człowieka, do jednostki, nie są prawami zbiorowymi.
Są to prawa, które są uznawane w sposób naturalny, przez sam fakt urodzenia, istnienia, bycia człowiekiem.
Inalienable
Żaden człowiek nie może zrzec się praw człowieka, a tym bardziej nie może być ich pozbawiony. Tak samo nie można się ich zrzec ani utowarowić.
Jednostka jest posiadaczem tych praw i nie przestanie nim być, nawet z wyboru. Są to prawa, które nie mogą być odebrane przez prawa i muszą być chronione przez rządy.
Indivisible
Prawa człowieka zostały pomyślane jako całość, której nie można rozdrobnić. Zasada niepodzielności sprawia, że są one nieodłącznie związane z osobą.
Ponadto są to prawa, których nie można rozdzielić; nie można wyobrazić sobie jednej części praw człowieka bez uwzględnienia wszystkich pozostałych.
Współzależne
Każde z praw człowieka jest ściśle powiązane z pozostałymi, tzn. nie można naruszyć jednego prawa bez naruszenia pozostałych.
Według tej samej zasady nie można sprawować władzy tylko nad jedną częścią, ale całość ma równe znaczenie i musi być broniona i gwarantowana.
Imprescriptibles
Zasadność praw człowieka nie zanika wraz z upływem czasu, nie mają one ustalonego okresu ważności, dlatego istnieje wiele mechanizmów prawnych, które je promują i zapewniają ich ochronę.
Postępowcy
Jej progresywny charakter odnosi się do faktu, że prawa człowieka nie zostały osiągnięte wszędzie w tym samym czasie. Można ją zdefiniować jako proces, w którym państwa pracują nad tym, aby wszyscy ludzie mogli cieszyć się życiem pełnym godności, wolności i równości.
Zobacz także:
- Czym są prawa człowieka.
- Prawa człowieka i prawa podstawowe.
- Prawa i obowiązki.
Referencje:
- Aleix, C. F. P. (2014). Zasady i charaktery normatywne praw człowieka. SEECI Journal of Communication, (33), 44-58.
- Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych "Powszechna Deklaracja Praw Człowieka" 217 (III) A. Paryż, 1948 r. //www.un.org/en/universal-declaration-human-rights/
- Serrano, S., & Vázquez, D. (2011). Fundamentos teóricos de los derechos humanos. características y principios. CDHCM, Meksyk.