Ewolucja technologii to różne etapy rozwoju technologicznego, przez które przeszła ludzkość, aby osiągnąć obecny poziom innowacyjności.

Choć powszechnie termin technologia kojarzy się z komputerami, internetem i urządzeniami elektronicznymi, to jednak technologia to cała wiedza i narzędzia, które powstają w celu zaspokojenia potrzeby lub rozwiązania problemu.

Z tego powodu możliwe jest zidentyfikowanie odpowiednich postępów technologicznych w każdym z historycznych etapów ludzkości, co zobaczymy poniżej.

Scena Okres Podkreślenie przełomów technologicznych
Prehistoria 2,5 mln lat temu do 5000 lat p.n.e.
  • Budowa narzędzi kamiennych.
  • Użycie ognia.
  • Rolnictwo.
  • Wynalazek koła.
Staż pracy 5000 p.n.e. do V w.
  • Wynalezienie systemów pisma.
  • Budowa obiektów budowlanych.
  • Matematyka.
  • Kalendarze słoneczne i księżycowe.
Średniowiecze 5-15 wiek
  • Wiatraki
  • Zegarki mechaniczne
  • Widelec
Modern Age XV - połowa XVIII w.
  • Druk.
  • Teleskop.
  • Podróże na nowe terytoria.
Współczesny wiek Od połowy XVIII wieku do współczesności
  • Silnik parowy.
  • Kolejka parowa.
  • Energia elektryczna
  • Komputery.
  • Internet.
  • Obliczenia kwantowe.
  • Podróże kosmiczne.

Prehistoria: ogień, narzędzia i koło

Ewolucja technologiczna rozpoczęła się 2,5 miliona lat temu od Homo habilis pierwsze istoty ludzkie, które stworzyły kamienne narzędzia . Technologia tego okresu obejmowała również:

Użycie ognia

Wiedza o tworzeniu i używaniu ognia była kluczowa dla przetrwania pierwszych ludzi, którzy opuścili Afrykę i przenieśli się na zimniejsze obszary, takie jak Azja czy Europa. Technologia ta pozwoliła im spożywać gotowane jedzenie i przetrwać niskie temperatury.

Wczesne techniki rolnicze

Pozwoliło im to porzucić koczowniczy tryb życia i przejść na osiadły, co doprowadziło do powstania pierwszych społeczeństw archaicznych.

Wynalazek koła

Szacuje się, że koło zostało wynalezione między 5000 a 3000 r. p.n.e. Początkowo służyło jako ozdoba niektórych drobnych artefaktów, aż odkryto jego zastosowanie jako rudymentarnego środka transportu.

Praca z roztopionymi w ogniu metalami wyznacza koniec prehistorii pod względem technologicznym i zapoczątkowuje epokę starożytną.

Zobacz także:

  • Nomadyczne i osiadłe
  • Ewolucja człowieka
  • Jakie są pokolenia na rok

Antyk: pismo, prace cywilne i matematyka

Antyk rozpoczął się wraz z rozwojem pierwszych systemów pisma, takich jak ten stworzony przez cywilizację sumeryjską w około 5000 r. p.n.e., najstarszy odnotowany do tej pory.Inne wkłady z tego okresu to:

Rozwój miast

Ewolucja technologiczna wyrażała się w tworzeniu pierwszych miast wraz z ich infrastrukturą: akweduktami, systemami odwadniania, łaźniami publicznymi itp. Egipcjanie opracowali monumentalne kamienne piramidy i systemy upraw.

Matematyka i narzędzia

Grecy rozwinęli zaawansowaną matematykę i wynaleźli między innymi dźwignię, pompę hydrauliczną i astrolabium. Na terenie dzisiejszej Ameryki Majowie, Aztekowie i Inkowie opracowali kalendarze słoneczne i księżycowe, skomplikowane systemy liczbowe i obserwacje astronomiczne.

Antyk zakończył się wraz z upadkiem Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku.

Średniowiecze: wiatraki, zegary i widły

Średniowiecze rozpoczęło się w V wieku, kiedy to uprawa zbóż odbywała się za pomocą młynów wodnych, które działały dzięki sile hydraulicznej. Wynalezienie wiatraków było osiągnięciem technologicznym, które umożliwiło uprawę żywności w miejscach, gdzie nie było przepływów wody, umasawiając rolnictwo. Innymi osiągnięciami technologicznymi tego czasu były:

Zegarki mechaniczne

Kolejnym ważnym krokiem w ewolucji technologicznej średniowiecza było stworzenie zegarów mechanicznych, które były znacznie dokładniejsze od swoich poprzedników, zegarów słonecznych. Wraz z tym wynalazkiem upowszechniła się idea czasu podzielonego na ułamki, zwane godzinami.

Użycie widelca

Kolejnym ważnym urządzeniem, które jest dziś nieodzowne, jest widelec. Choć istniały już narzędzia do rzeźbienia potraw, w Europie ludzie jedli rękami, nakładając warzywa i mięso na kromkę chleba. Upowszechnienie widelca zrewolucjonizowało sposób jedzenia w średniowieczu, ustępując miejsca znacznie bardziej higienicznemu sposobowi spożywania posiłków.

Średniowiecze zakończyło się wraz z upadkiem Cesarstwa Bizantyjskiego (lub Cesarstwa Wschodniorzymskiego) w 1453 roku.

Epoka nowożytna: druk, teleskopy i podróże odkrywcze

Dwa wydarzenia wyznaczają początek epoki nowożytnej: wynalezienie prasy drukarskiej i odkrycie kontynentu amerykańskiego.

Prasa drukarska Guttenberga

Wielki skok technologiczny ery nowożytnej został zapoczątkowany przez Johannesa Guttenberga poprzez wynalezienie prasy drukarskiej w 1450 r. Chińczycy wynaleźli papier, ale dopiero w średniowieczu jego zastosowanie dotarło do Europy, a prasa drukarska umożliwiła reprodukcję tekstów na papierze, dając początek książkom, jakie znamy.

Teleskop Galileusza

Galileo Galilei wynalazł teleskop w 1609 roku, co umożliwiło mu wniesienie fundamentalnego wkładu w dziedzinę astronomii, jak np. opisanie powierzchni Księżyca i potwierdzenie, że Ziemia nie jest centrum wszechświata.

Spotkanie dwóch światów

W epoce nowożytnej rozpoczęły się również podróże odkrywcze, których efektem było odkrycie kontynentu amerykańskiego przez Europejczyków pod wodzą Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Zapoczątkowało to okres odkryć technik, technologii i surowców, które wywarły głęboki wpływ na późniejsze technologie.

Koniec epoki nowożytnej wyznaczył wybuch rewolucji francuskiej w 1789 roku.

Współczesność

Era współczesna to historyczny okres największej ewolucji technologicznej, który można podzielić na trzy etapy. Pierwszy odpowiada rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się w XVIII w. Drugi, to era informatyki i obliczeń, w XX w. I obecny, w którym technologia zmierza w kierunku obliczeń kwantowych i sztucznej inteligencji (AI).

Silnik parowy, pociąg parowy, elektryczność (rewolucja przemysłowa)

Podczas gdy Francja przechodziła proces rewolucji politycznej, w Wielkiej Brytanii trwała rewolucja przemysłowa, napędzana przez wynalazki takie jak silnik parowy, silnik, który przekształcał energię cieplną w energię mechaniczną, co z kolei doprowadziło do rozwoju pociągu parowego.

Silnik parowy miał wiele zastosowań, pozwalając na rozwój różnego rodzaju gałęzi przemysłu, takich jak górnictwo czy eksploatacja węglowodorów. Pociąg stał się nową formą transportu, znacznie wydajniejszą niż wozy konne.

To właśnie pod koniec tego okresu, w 1833 roku, zaczęto na masową skalę stosować energię elektryczną do oświetlania przestrzeni publicznej, a później także do celów domowych.

Komputery, internet, podróże kosmiczne (XX w.)

W połowie XX wieku znane stały się pierwsze komputery, duże maszyny o niewielkich możliwościach przetwarzania danych.

Technologia wykorzystana przy ich projektowaniu ewoluowała w to, czym są dzisiaj: małe, przenośne urządzenia z możliwością przetwarzania danych multimedialnych. Ewolucja ta była z kolei napędzana przez rozwój Internetu, który zmienił sposób komunikacji oraz sposób otrzymywania i wysyłania informacji.

Ponadto w 1969 roku człowiek po raz pierwszy wylądował na Księżycu, co otworzyło drzwi do nowych osiągnięć technologicznych, które umożliwiłyby eksplorację kosmosu, a nawet miałyby praktyczne zastosowanie.

Przykładem może być pianka wiskoelastyczna, która dziś jest wykorzystywana w wielu materacach, ponieważ był to materiał opracowany przez NASA w celu zwiększenia komfortu foteli samolotowych.

Może zainteresuje Cię również Ewolucja internetu.

Obliczenia kwantowe, sztuczna inteligencja, turystyka kosmiczna (XXI w.)

Obecnie ewolucja technologii cyfrowej jest napędzana przez obliczenia kwantowe, które pozwalają na przetwarzanie dużych ilości danych, niemożliwych do przetworzenia przez standardowe komputery.

Ponadto opracowywane są rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które w dłuższej perspektywie mają zastąpić niektóre czynności wykonywane przez człowieka.

Technologia kosmiczna rozwinęła się już do tego stopnia, że bada się sposoby uczynienia innych planet zdatnymi do zamieszkania przez ludzi. Możliwe są również wycieczki turystyczne na wysokość 100 kilometrów nad Ziemią, co uważa się za początek przestrzeni kosmicznej.

Zobacz także:

  • Zalety i wady internetu
  • Zalety i wady technologii
  • Rodzaje komputerów

Przewiń do góry