- 1. ciągła zmienna ilościowa
- 2. dyskretna zmienna ilościowa
- 3. dychotomiczna zmienna jakościowa
- 4. jakościowa zmienna kategoryczna lub nominalna
- 5. zmienne porządkowe
- Zmienna niezależna
- Zmienna zależna
- Zewnętrzna zmienna niezależna
Zmienna to coś, co może mieć różne wartości, np. waga, wzrost czy kolor oczu, w przeciwieństwie do stałej, która ma tylko jedną wartość, np. prędkość światła.
Rodzaje zmiennych zależą od danych, które reprezentuje. Na przykład waga jest zmienną ilościową, gdy jest wyrażona w liczbach, takich jak gramy lub kilogramy obiektu, natomiast gdyby została przedstawiona w kategoriach "ciężki" lub "lekki", byłaby zmienną jakościową, ponieważ przedstawia jakość.
W matematyce, statystyce i badaniach naukowych używamy różnych typów zmiennych.Zobaczmy.
1. ciągła zmienna ilościowa
Temperatura jest ciągłą zmienną ilościową, która może przyjmować różne wartości.
Zmienna ilościowa ciągła to każda zmienna reprezentowana przez liczby, które mogą być wyrażone za pomocą ułamków lub dziesiętnych, np. temperatura, gdzie znajdziemy wartości takie jak 37 ºC, 37,5ºC czy 38,5ºC.
Inne przykłady zmiennych to:
- Poziomy związków we krwi Poziom cukru we krwi osoby z cukrzycą w ciągu doby może wynosić 7,5 mM, 8,3 mM lub 5,0 mM.
- Pomiar ciśnienia atmosferycznego na wysokości 0 metrów nad poziomem morza ciśnienie atmosferyczne jest równe 1 atm, a na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza jest równe 0,887 atm.
- Masa obiektu Awokado z jednego drzewa może mierzyć 200,5 grama, 201 gramów lub 205,2 gramów.
- Długość obiektu Wysokość drzew w parku.
2. dyskretna zmienna ilościowa
Liczba krzeseł w klasie jest dyskretną zmienną ilościową.
Dyskretna zmienna ilościowa może przyjmować tylko wartości całkowite, czyli 1, 2 lub 555, ale nie 1,5 lub 2,25. Przykładami takich zmiennych są:
- Liczba razy, kiedy coś się dzieje : liczba przypadków deszczu w każdym miesiącu w 2020 roku w Bogocie.
- Liczba razy, kiedy ktoś angażuje się w określone zachowanie. liczba przypadków, w których osoby powyżej 50 roku życia uczestniczą w maratonie.
- Liczba osób lub istot w grupie Liczba uczniów w klasie może być tylko wartością całkowitą, nie może być ułamka ucznia.
- Liczba obiektów w danym miejscu liczba krzeseł lub książek w każdej klasie w szkole.
3. dychotomiczna zmienna jakościowa
Płeć jest zmienną jakościową, która może przyjmować dwie wartości: mężczyzna lub kobieta.
Zmienna jakościowa dychotomiczna to dane nienumeryczne przedstawiające obserwowalną jakość, właściwość lub stan, które mają tylko dwie wartości.Na przykład:
- E werdykt ławy przysięgłych winny" lub "nie winny".
- Seks : "masculine" lub "feminine".
- Wynik testu antygenowego : "pozytywny" lub "negatywny".
- Obecność warunku obecny" lub "nieobecny".
- Rodzaj szpitala publiczny" lub "prywatny".
4. jakościowa zmienna kategoryczna lub nominalna
Zmienna nienumeryczna, która ma trzy lub więcej kategorii, np:
- Przyjaźń z zespołem W meksykańskim futbolu możesz być fanem "Atlas Fútbol Club", "Club América" lub "Club León".
- Sporty olimpijskie Pływanie", "siatkówka", "lekkoatletyka", "szermierka" czy "gimnastyka".
- Stany skupienia materii stałe", "ciekłe" lub "gazowe".
- Kariery uniwersyteckie Biologia", "prawo", "medycyna", "pielęgniarstwo" czy "ekonomia".
5. zmienne porządkowe
Wartości mogą być uporządkowane od najmniejszej do największej, od najważniejszej do najmniej ważnej, od pierwszej do ostatniej itd. Ten typ zmiennej można zaobserwować w:
- Klasa społeczna klasa niższa", "klasa średnia" lub "klasa wyższa".
- Status społeczno-ekonomiczny A/B (klasa bogata), C+ (wyższa klasa średnia), C (klasa średnia), D+ (niższa klasa średnia), D (klasa biedna), E (skrajne ubóstwo).
- Biegłość językowa Podstawowy", "średniozaawansowany" lub "zaawansowany".
- Klasy szkoły : pierwszy stopień, drugi stopień, trzeci stopień itd.
Zmienna niezależna
Zmienna niezależna to zmienna, która występuje bez potrzeby istnienia innej zmiennej.W nauce jest to zmienna manipulowana lub kontrolowana przez badacza.To znaczy, że można jej przypisać wartości dowolnie w pewnych granicach.Na przykład w badaniu skutków działania leku, zmienna niezależna może być jakościowa, jeśli istnieje grupa kontrolna bez leku i grupa leczenia.
Badania naukowe zazwyczaj koncentrują się na badaniu wpływu zmiennej niezależnej. W jednym z badań analizowano wpływ pięciu natężeń pola magnetycznego na rośliny jęczmienia. W tym przypadku zmienną niezależną było natężenie pola magnetycznego.
Zmienna zależna
Zmienna zależna to zmienna, która jest konsekwencją innej zmiennej. Na przykład wzrost dzieci jest zmienną zależną od wieku. Dziecko 10-letnie jest wyższe od 5-letniego.
Zmienna zależna jest miarą wpływu zmiennej niezależnej. W jednym z badań mierzono obwód talii w dwóch grupach kobiet, grupie kontrolnej i grupie, która przez osiem tygodni ćwiczyła terapię tańcem. Zmienną zależną jest obwód talii, natomiast reżim taneczny jest zmienną niezależną.
Najłatwiejszym sposobem identyfikacji zmiennej zależnej jest wykrycie skutku lub konsekwencji czegoś, czyli zmiennej niezależnej, która jest przyczyną. Tak jak w poprzednim przypadku, praktyka tańca jest przyczyną lub zmienną niezależną, a konsekwencja dotyczy pomiaru talii lub zmiennej zależnej.
Podczas gdy zmienna niezależna jest manipulowana lub ustalana, zmienna zależna jest mierzona lub rejestrowana.
Zewnętrzna zmienna niezależna
Zmienne niezależne to takie zmienne niezależne, które nie są związane z celem badania, ale mogą wpływać na zmienne zależne.
Przykładem zmiennej zewnętrznej jest inteligencja w badaniu wpływu spożywania śniadania a wynikami testu z matematyki w grupie uczniów. Przyjmuje się, że zmienną niezależną jest fakt zjedzenia lub niezjedzenia śniadania przed przystąpieniem do testu z matematyki. Wyniki testu byłyby zmienną zależną, jednak w tym przypadku zmienną zależną byłaby inteligencja każdego dziecka.może mieć wpływ na wynik.
Może Cię również zainteresować zobacz:
- Statystyka opisowa i wnioskowa
- Populacja i próba
- Rodzaje badań
Referencje
Ercan, I, et al (2021) Magnetic field effects on the magnetic properties, germination, chlorophyll fluorescence, and nutrient content of barley (Hordeum vulgare L.) Plant Physiol. Biochem. 170:36-48. doi: 10.1016/j.plaphy.2021.11.033.
Hernández-Sampieri, R., Fernández Collado, C., Baptista Lucio, P. (2014) Metodología de la investigación 6ta ed. McGraw-Hill, Mexico.
Marczyk, G., DeMatteo, D., Festinger, D. (2005) Essentials of research design and methodology, Jon Wiley & Sons, New Jersey.