74 przykłady związków organicznych i nieorganicznych

Na stronie związki organiczne to te związki, które są pochodzenia biologicznego, czyli są wytwarzane przez istoty żywe lub pochodzą od nich, stąd ich nazwa. charakteryzują się tym, że mają węgiel jako pierwiastek podstawowy, do którego przyłączają się inne pierwiastki, takie jak wodór, tlen, azot i wiele innych. należą do najobfitszych i najbardziej różnorodnych na planecie Ziemia, a niektóre z nich można syntetyzować.sztucznie.

Na stronie związki nieorganiczne to wszystkie te związki, które nie mają pochodzenia biologicznego, czyli nie mogą być utworzone przez istoty żywe. charakteryzują się tym, że są zbudowane z dwóch lub więcej pierwiastków, w których węgiel nie jest pierwiastkiem podstawowym. związki te są znacznie prostsze i mniej zróżnicowane niż związki organiczne.

38 przykłady związków organicznych

  1. Kwas octowy H CCOOH czyli kwas etanowy to kwas organiczny o dwóch atomach węgla, dwóch oksygenach i czterech hydrogenach, który wchodzi w skład octu, którego używamy w sałatkach.
  2. Etanol C H OH wchodzi w skład napojów alkoholowych, takich jak wino i piwo, a także jest stosowany jako środek dezynfekujący.
  3. Aceton lub propanon CH (CO)CH jest lotnym związkiem ciekłym w temperaturze pokojowej, który jest używany do usuwania substancji chemicznych, takich jak lakier do paznokci.
  4. Butan C H 10 to gaz opałowy używany do gotowania i podgrzewania wody.
  5. Sacharoza C H O to cukier, którego używamy do słodzenia potraw.
  6. Trichlorometan lub chloroform CHCl jest związkiem, w którym jeden węgiel jest połączony z jednym wodorem i trzema chlorkami i służy jako rozpuszczalnik dla tłuszczów.
  7. Naftalen lub naftalen C 10 H 8 jest związkiem aromatycznym stosowanym jako środek odstraszający mole.
  8. Dodecylosiarczan sodu lub laurylosiarczan sodu C H 25 NaSO jest syntetycznym związkiem organicznym występującym w detergentach i środkach czystości.
  9. Metan CH jest najprostszym związkiem organicznym składającym się z jednego atomu węgla i czterech atomów wodoru, zaliczany jest do gazów cieplarnianych.
  10. Propan C H 8 to palny gaz używany do gotowania.
  11. Heksan C H to łańcuch sześciowęglowy, stosowany jako rozpuszczalnik w farbach i klejach.
  12. Ethene lub etylenu C H (H C=CH ) jest najprostszym alkenem między dwoma atomami węgla. Jest ważny w syntezie tworzyw sztucznych, a także jako hormon roślinny, który sprzyja dojrzewaniu owoców.
  13. Likopen C 40 H 56 z jedenastoma podwójnymi wiązaniami, który nadaje pomidorom i innym czerwonym owocom i warzywom ich czerwony kolor.
  14. Metanol CH OH jest najprostszym alkoholem i jest stosowany jako rozpuszczalnik.
  15. Iso-Propanol lub alkohol izopropylowy C H 8 O to alkohol stosowany jako środek do dezynfekcji skóry.
  16. Gliceryna o Gliceryna C H 8 O jest rozpuszczalnym w wodzie lepkim alkoholem stosowanym jako środek przeciw zamarzaniu.
  17. Cholesterol C H 46 O jest lipidowym prekursorem hormonów steroidowych, takich jak testosteron i progesteron, i wchodzi w skład błon komórkowych.
  18. Kwas cytrynowy C H 8 O jest kwasem organicznym, który bierze udział w cyklu Krebsa w mitochondriach komórek eukariotycznych.
  19. Glukoza C H O jest najbardziej obfitym cukrem prostym w przyrodzie i służy jako źródło energii dla organizmów żywych.
  20. Fruktoza C H O to cukier monosacharydowy występujący w owocach i miodzie.
  21. kwas moczowy C 5 H N O jest heterocyklicznym związkiem organicznym, który powstaje w wyniku metabolizmu kwasów nukleinowych i jest wydalany z moczem człowieka.
  22. Kwas mrówkowy lub kwas metanowy HCOOH jest kwasem organicznym syntetyzowanym przez większość mrówek jako środek obronny.
  23. Kwas linolenowy C H O to niezbędny kwas tłuszczowy znany również jako omega-3, który jest częścią błon komórkowych.
  24. Aminokwasy to związki organiczne zawierające grupy aminowe (-NH ) i grupy karboksylowe (-COOH) i wchodzą w skład białek.
  25. Purina C 5 H N to rozpuszczalny w wodzie heterocykliczny związek organiczny, który jest podstawą innych związków azotowych, takich jak adenina i guanina, wchodzących w skład kwasów nukleinowych.
  26. Pirymidyna C H N jest aromatycznym heterocyklicznym związkiem organicznym, z którego pochodzą zasady azotowe kwasów nukleinowych: cytozyny, tyminy i uracylu.
  27. Formaldehyd CH O lub metanal jest aldehydem powszechnie stosowanym do konserwacji żywych tkanek.
  28. Benzen C H to związek aromatyczny, który był stosowany jako dodatek do benzyny.
  29. Trinitrotoluen o TNT C H 5 N O jest materiałem wybuchowym.
  30. Eter etylowy lub diethylether C H 10 O jest lotnym związkiem organicznym, który początkowo był stosowany jako środek znieczulający.
  31. Polietylen jest syntetycznym polimerem termoplastycznym utworzonym z etylenu (H C=CH ).
  32. Polipropylen jest syntetycznym polimerem termoplastycznym utworzonym z alkenu propylenu (H C=CH-CH ).
  33. Chlorek poliwinylowy (PVC) jest plastikowym polimerem składającym się z C H Cl stosowany w meblach, izolacji elektrycznej i rurociągach.
  34. Polistyren jest materiałem, z którego wykonane jest anime, składającym się z wiązań pomiędzy fenyloetenem C 8 H 8 .
  35. Nylon to rodzina syntetycznych polimerów opartych na poliamidach, mających zastosowanie w przemyśle włókienniczym.
  36. Teflon lub politetrafluoroetylen używany jako powłoka nieprzywierająca do naczyń kuchennych.
  37. DDT lub dichlorodifenylotrichloroetan jest środkiem owadobójczym zakazanym w dużej części świata ze względu na jego szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi.
  38. Trichlorofluorometan CFCl należy do związków chlorofluorowęglowych (CFC), stosowanych dawniej jako przemysłowe czynniki chłodnicze, które zostały zakazane po wykryciu ich negatywnego wpływu na warstwę ozonową atmosfery.

Być może zainteresuje Cię różnica między chemią organiczną a nieorganiczną.

36 przykłady związków nieorganicznych

  1. Woda H O jest jednym z najważniejszych związków nieorganicznych dla życia na planecie Ziemia.
  2. Chlorek sodu NaCl to sól kuchenna, której używamy do przygotowywania potraw.
  3. Nadtlenek wodoru H O lub nadtlenek wodoru jest używany do czyszczenia ran.
  4. Wodorowęglan sodu NaHCO jest jednym z najczęściej stosowanych związków nieorganicznych w gotowaniu, pieczeniu i czyszczeniu.
  5. Tlenek węgla CO to gaz składający się z jednego atomu węgla i jednego atomu tlenu, który powstaje w procesie spalania związków organicznych. Pomimo posiadania węgla w swoim składzie, CO jest związkiem nieorganicznym.
  6. Dwutlenek węgla CO jest gazem, który wydziela się przy wydychaniu, nie jest to związek organiczny, ale rośliny w procesie fotosyntezy przekształcają go w cukier, który jest związkiem organicznym.
  7. Siarczan magnezu MgSO jest związkiem występującym w soli Epsom lub soli figowej i jest stosowany w leczeniu stanu przedrzucawkowego u kobiet w ciąży.
  8. Tlenek cynku ZnO to nierozpuszczalny w wodzie związek składający się z cynku i tlenu, który znajduje się w kosmetykach i filtrach przeciwsłonecznych.
  9. Monofluorofosforan sodu Na PO F to sól złożona z sodu, fosforu, tlenu i fluoru występująca w niektórych pastach do zębów.
  10. Chlorek glinu AlCl jest związkiem składającym się z jednego atomu glinu i trzech atomów chloru, stosowanym w produkcji aluminium.
  11. Kwas chlorowodorowy HCl to silny, żrący kwas, który jest wytwarzany przez komórki żołądka w celu strawienia pokarmu, głównie białek.
  12. Kwas siarkowy H SO to kolejny silny kwas nieorganiczny składający się z siarki, wodoru i tlenu, który jest wykorzystywany w akumulatorach samochodowych i do czyszczenia rur.
  13. Kwas fosforowy H PO to słaby kwas składający się z fosforu, wodoru i tlenu, stosowany w syntezie nawozów i detergentów.
  14. Kwas azotowy HNO jest silnym kwasem żrącym składającym się z azotu, wodoru i tlenu, stosowanym głównie w produkcji nawozów.
  15. Wodorotlenek sodu NaOH lub soda kaustyczna jest silną zasadą alkaliczną składającą się z sodu, wodoru i tlenu. Ma różne zastosowania: w produkcji mydła, papieru i odwadnianiu rur.
  16. Wodorotlenek wapnia Ca(OH) to baza powszechnie znana jako wapno, która jest stosowana w obróbce kukurydzy i innych produktów spożywczych.
  17. Wodorotlenek baru Ba(OH) to silna zasada składająca się z baru, wodoru i tlenu, stosowana w laboratoriach chemicznych.
  18. Azotan srebra AgNO to nieorganiczna sól złożona ze srebra, azotu i tlenu, która jest używana w barwieniu biologii jako barwnik srebrowy. Dawniej była używana jako środek antyseptyczny.
  19. Nadmanganian potasu KMnO lub manganian (VII) potasu jest solą złożoną z manganu, potasu i tlenu, mającą zastosowanie w medycynie.
  20. Siarczan żelaza (II) FeSO to sól żelaza, siarki i tlenu stosowana do uzupełniania produktów spożywczych w żelazo.
  21. Siarczek żelaza FeS lub piryt żelaza znany również jako złoto głupców jest rudą żelaza i siarki o złotym kolorze, używaną do produkcji baterii litowych. Energizer .
  22. Siarczan miedzi CuSO to sól miedzi, siarki i tlenu stosowana jako środek grzybobójczy w rolnictwie.
  23. Węglan wapnia CaCO to sól wapnia, węgla i tlenu stosowana w budownictwie oraz w leczeniu zgagi.
  24. Tlenek miedzi(I) Cu O lub czerwony tlenek miedzi tworzony przez miedź i tlen jest używany do pigmentacji i przeciwko grzybom.
  25. Podtlenek azotu N O lub gaz rozweselający to gaz składający się z azotu i tlenu o działaniu znieczulającym.
  26. Dwutlenek siarki SO to toksyczny gaz, który jest uwalniany naturalnie podczas erupcji wulkanów.
  27. Tlenek krzemu lub krzemionka SiO który tworzy piasek i z którego produkuje się szkło.
  28. Glinokrzemiany Al SiO 5 wchodzące w skład zeolitów, andaluzytów stosowanych w detergentach, medycynie i rolnictwie.
  29. Glinokrzemiany wapń CaAl Tak O 8 stosowany jako dodatek do żywności jako E556.
  30. Azydek sodu NaN to toksyczny związek jonowy składający się z azotu i sodu, stosowany jako środek konserwujący w laboratoriach biochemicznych.
  31. Cyjanek sodu NaCN to trucizna oddechowa składająca się z sodu, węgla i azotu.
  32. Fosforan wapnia Ca (PO jest częścią kości.
  33. Siarkowodór H S jest związkiem wykorzystywanym przez niektóre organizmy w procesie chemosyntezy i to właśnie on nadaje charakterystyczny zapach zgniłego jaja w przypadku wzdęć i bagien.
  34. Błękit pruski Faith (Fe(CN) ) ) to nieorganiczny związek składający się z żelaza, węgla i azotu, który jest stosowany jako niebieski pigment w druku.
  35. Cisplatyna PtCl (NH ) to lek przeciwnowotworowy składający się z platyny, chloru, wodoru i azotu.
  36. Berzelianit Cu Se jest minerałem zawierającym selen i miedź.

Może zainteresuje Cię różnica między:

  • Związki organiczne i nieorganiczne.
  • Pierwiastki, związki i mieszaniny.
  • Metale i niemetale
Przewiń do góry