21 zjawisk przyrodniczych wyjaśnionych i ich klasyfikacja

Zjawiska naturalne to te zdarzenia, które występują spontanicznie w przyrodzie bez ingerencji człowieka. Rządzą nimi prawa fizyki i choć czasem wydają się niezwykłe, są dość powszechne na naszej planecie. Z tego powodu opracowaliśmy listę najciekawszych przykładów zjawisk naturalnych i ich wyjaśnień.

1. zorze polarne

Cząstki z wiatrów słonecznych reagują z atmosferą Ziemi, tworząc zorze.

Zorze polarne to zjawiska świetlne które pojawiają się w górnej atmosferze w postaci łuków, pasm, zasłon i fałd. Większość zórz pojawia się w kolorze białym z zielonymi lub żółtozielonymi odcieniami.

Zorze występują w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi, gdzie gazy atmosferyczne reagują z elektrycznie naładowanymi cząstkami pochodzącymi z rozbłysków słonecznych.

Zorze polarne zostały nazwane przez słynnego Galileusza po rzymskiej bogini świtu, Aurorze. Na półkuli północnej znane są jako aurora borealis (zorze północne), natomiast na półkuli południowej jako aurora australis (zorze południowe).

2. tęcza

Niebo poniżej pierwotnej tęczy jest wyraźniejsze.

Tęcze są zjawiska optyczne które tworzą koncentryczne łuki koloru na "ekranie" kropli wody w atmosferze, w wyniku odbicia i załamania światła słonecznego w obrębie kropli wody.

Wielkość kropel decyduje o tym, jakie kolory występują w tęczy i jakie pasmo zajmują poszczególne barwy. We wszystkich przypadkach fiolet zawsze znajduje się na wewnętrznym łuku, a czerwień w kierunku zewnętrznym. Kolory tęczy to: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy.

Tęcza pierwotna występuje naprzeciwko źródła światła, które ją wytwarza, a jej środek znajduje się na przedłużeniu linii łączącej obserwatora i źródło światła, a niebo jest ciemniejsze poza tęczą.

Czasami pojawia się druga tęcza, mniej jasna niż tęcza pierwotna, z czerwienią w środku i fioletem na zewnątrz.

3. zaćmienia

Obraz zaćmienia słońca "Diamentowy pierścień".

Zaćmienia to. zjawiska astronomiczne które występują, gdy jedna gwiazda niebieska jest częściowo lub całkowicie przesłonięta przez inną gwiazdę. Dzieje się tak, gdy trzy ciała niebieskie ustawią się w jednej linii. Z Ziemi można zaobserwować dwa rodzaje zaćmień:

  • Zaćmienie słońca występuje, gdy Słońce jest zaciemnione, ponieważ Księżyc wchodzi pomiędzy Ziemię i Słońce.
  • Zaćmienie Księżyca występuje, gdy Księżyc jest zaciemniony, ponieważ Ziemia wchodzi pomiędzy Słońce i Księżyc.

Może Cię również zainteresować zaćmienie słońca i księżyca.

Gwiazdy strzelające

Deszcz gwiazd Perseidów między 23 lipca a 20 sierpnia każdego roku.

Spadająca gwiazda to popularna nazwa nadawana meteorom, zjawiska astronomiczne Wchodząc w górną atmosferę Ziemi, meteory nagrzewają się w wyniku tarcia, pozostawiając świetlisty ślad, który jest widoczny jako smuga światła na niebie, która szybko znika.

Najszybszy deszcz gwiazd to Leonidy, które występują między 15 a 20 listopada każdego roku. Są one produktem komety 55P/Tempel-Tuttle, której orbita przechodzi przeciwnie do ruchu orbity Ziemi wokół Słońca.

5. grad

Grad to zjawisko hydrologiczne Polega na wytrącaniu się cząstek lodu, zwykle o kulistych, stożkowych lub nieregularnych kształtach i średnicy od 5 mm do 5 cm.

Gradobicia występują zawsze w formie deszczu podczas silnych burz. Gradobicia tworzą się wokół małego rdzenia śnieżnego, który zbiera krople deszczu.

6) Mirage

Klasycznym przykładem mirażu jest złudzenie kałuż wody na pustyni.

Miraże to zjawiska optyczne Powstają one, gdy promienie świetlne przechodzą przez warstwy powietrza o różnej gęstości. Ta różnica gęstości w powietrzu wynika z różnic w temperaturze, a w konsekwencji zmienia się współczynnik załamania światła, przez co światło wytwarza krzywiznę.

Miraże obserwuje się zwykle wtedy, gdy temperatura powierzchni Ziemi wyraźnie różni się od temperatury powietrza nad nią. Mogą one występować na intensywnie gorących powierzchniach wody, ziemi, plażach, drogach i innych płaskich powierzchniach.

7. Halo

Aureola wokół Słońca jest naturalnym zjawiskiem optycznym.

Zjawiska halo to grupa zjawiska optyczne Powstają one w wyniku odbicia i załamania światła przez zawieszone w atmosferze kryształki lodu.

8) Promienie zmierzchowe

Cienie chmur na horyzoncie blokują światło słoneczne o zachodzie słońca.

Promienie zmierzchu to zjawisko świetlne które pojawiają się jako ciemne niebieskawe smugi promieniujące od zachodzącego słońca i są wynikiem cieni od chmur na lub pod horyzontem.

9. pływy

Statki i łodzie mogą utknąć na mieliźnie podczas odpływu.

Pływy są naturalne zjawisko hydrologiczne Woda oceanów, gdy jest zwrócona w stronę Księżyca, jest do niego przyciągana, podnosząc poziom powierzchni oceanu.

Ponieważ Ziemia obraca się wokół własnej osi, odsłania inne powierzchnie oceanów. Księżyc również obraca się wokół Ziemi, więc potrzeba 24 godzin i 52 minut, aby wszystkie punkty na naszej planecie zwróciły się w stronę Księżyca. Kiedy tak się dzieje, mamy do czynienia z przypływem.

Może zainteresują Cię również fazy księżyca.

10. fale

Fale to naturalne zjawisko hydrologiczne Tarcie wiatru o spokojną wodę przenosi część energii wiatru do wody, co powoduje powstawanie fal. Wielkość fal zależy od siły wiatru, a więc im silniejszy wiatr, tym większa fala.

Fale mogą osiągać wysokość tak imponującą jak 34 metry, czyli równowartość 12-piętrowego budynku. Rekord w surfowaniu na falach należy do Brazylijczyka Rodrigo Koxa, który 8 listopada 2017 roku u atlantyckich wybrzeży Portugalii przejechał na fali o wysokości 24,38 m.

11. tsunami

Tsunami to pojedyncza wysokoenergetyczna fala przemieszczająca się z dużą prędkością przez ocean, powstała w wyniku trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub innych zaburzeń na dnie morskim. Najbardziej niszczycielskie tsunami odnotowano 26 grudnia 2004 roku u wybrzeży Indonezji na Oceanie Indyjskim.

12. cyklony

Obraz satelitarny dwóch cyklonów, Parma i Melor, u wybrzeży Filipin w 2009 r.

Cyklony to burze z silnymi wiatrami, które obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.Są to zjawiska atmosferyczne które są sklasyfikowane na:

  • Huragany burze cykloniczne o wietrze przekraczającym 120 kilometrów na godzinę, występujące na Oceanie Atlantyckim.
  • Tajfuny Cyklony to cyklony występujące na Oceanie Spokojnym.

Cyklony powstają w wyniku:

  • Obrót Ziemi Ruch Ziemi wokół własnej osi powoduje zawirowania i przepływy w atmosferze.
  • Słoneczne ocieplenie oceanów Ocieplenie słoneczne najsilniej oddziałuje na regiony tropikalne, powodując, że oceany działają jak silniki cieplne.
  • Ogrzewanie powietrzne Ocieplenie oceanu powoduje ogrzanie powietrza nad jego powierzchnią.
  • Ruch powietrza Ciepłe powietrze unosi się, gdy zimne opada, powodując, że gorące i wilgotne masy powietrza spiralują w górę, kondensując wodę w chmury.

Gdy burza rośnie, rozciąga się wokół centralnego oka, które z góry wygląda jak galaktyka.

13. monsun

Monsunom letnim towarzyszą zwykle ulewne deszcze i silne burze.

Monsuny są zjawiska pogodowe na które składają się sezonowe wiatry napędzane ociepleniem powierzchni Ziemi. Wyróżnia się monsuny letnie i zimowe, o przeciwnych kierunkach, występujące w Azji Południowej, Afryce, Australii i na zachodnim wybrzeżu Ameryki Środkowej. Wieją one z regionów zimnych do stosunkowo ciepłych.

Monsuny letnie w Azji Południowej wieją z zimnego Oceanu Indyjskiego w kierunku gorącego lądu w kierunku północno-wschodnim. Występują one od maja do września. Wilgotny wiatr od morza wiąże się ze wzrostem częstotliwości i intensywności opadów.

Monsuny zimowe w Azji Południowej wieją w kierunku południowo-zachodnim, od lądu, który zaczyna się ochładzać w stronę ciepłego już oceanu. W tym czasie pogoda jest słoneczna i sucha.

14. tornado

Tornado może być niszczącym wydarzeniem.

Tornada to zjawiska atmosferyczne Są to gwałtowne wiatry, które wiją się w lejku od chmur do ziemi.

Najszersze zarejestrowane tornado mierzyło 4,18 km i wystąpiło w Oklahomie (USA) 31 maja 2013 r.

15. chłopiec i dziewczynka

Zjawisko atmosferyczne El Niño występuje z wysokimi temperaturami i suszami.

El Niño i Niña to zjawiska pogodowe wytwarzane przez zmiany temperatury powierzchni tropikalnego Pacyfiku, znane jako ENSO (El Niño-El Niño-Southern Oscillation). Oscylacje południowe El Niño wiąże się z fazą ciepłą z przedłużającymi się suszami, natomiast La Niña to chłodniejsza faza cyklu, z częstszymi niż normalnie opadami w niektórych regionach.

16. burze

Burze to zjawiska atmosferyczne Są one związane z chmurami konwekcyjnymi z jednym lub kilkoma wyładowaniami elektrycznymi, które objawiają się jako błysk światła (piorun) i huk (grzmot).

17. Błyskawica

Błyskawica to świetlista manifestacja któremu towarzyszy nagłe wyładowanie elektryczne występujące na lub w chmurze.

Podczas burzy w chmurach dochodzi do rozdzielenia ładunków, przy czym ładunki dodatnie gromadzą się na górze, a ujemne na dole. To rozdzielenie ładunków wytwarza silne pole elektryczne wewnątrz chmury, jak również pomiędzy chmurą a Ziemią.

Różnica ładunków między chmurami a Ziemią powoduje początkowy przepływ ładunku, który ogrzewa powietrze i jonizuje niektóre atomy w powietrzu.Ogrzewanie i jonizacja powietrza przez wyładowanie elektryczne powoduje powstawanie piorunów, które możemy zobaczyć.Ziemia i wilgotne powietrze są dobrymi przewodnikami elektrycznymi.

Istnieją trzy rodzaje wyładowań atmosferycznych:

  1. Odprowadza do ziemi występują między chmurami a ziemią.
  2. Pobieranie do chmur występują w obrębie chmur burzowych.
  3. Odprowadzanie do powietrza występuje między chmurami a powietrzem, nie dotykając ziemi, prawie poziomo.

18. grzmot

Grom jest zjawisko akustyczne który jest przedstawiany jako dudniący dźwięk towarzyszący błyskawicy. Ze względu na różnicę między prędkościami rozchodzenia się światła i dźwięku, błyskawica jest widziana przed towarzyszącym jej grzmotem. Odstęp czasowy zwiększa się wraz ze wzrostem odległości między miejscem wyładowania a obserwatorem. Gdy odległość jest większa niż 20 km, grzmot nie jest słyszalny.

19. gorące źródła

Wrzące jezioro na wyspie Dominika na Morzu Karaibskim.

Gorące źródła to zjawisko hydrologiczne i geologiczne Woda w tych miejscach może być podgrzewana na dwa sposoby:

  1. Krążenie w pobliżu komory magmowej Gorące źródła mogą występować w regionach wulkanicznych, takich jak wrzące jezioro na Dominice czy Park Narodowy Yellowstone w USA.
  2. Krążąc głęboko w ziemi Woda na głębokości 2 do 3 km jest znacznie cieplejsza niż woda na powierzchni, jak w gorących źródłach Ojocaliente w Aguascalientes (Meksyk).

20. trzęsienie ziemi

Mapa zarejestrowanych trzęsień ziemi od 1900 do 2017 roku.

Trzęsienia ziemi to zjawiska geologiczne Trzęsienia ziemi powstają w wyniku ocierania się lub zderzania płyt tektonicznych skorupy ziemskiej.

Trzęsienia ziemi występują w regionach znanych jako uskoki, czyli obszary na powierzchni ziemi, w których zderzają się płyty. Na kontynencie amerykańskim występuje uskok San Andreas (Kalifornia, USA) oraz Pacyficzny Pierścień Ognia.

21. migracja

Jaskółka arktyczna ( Sterna paradisaea ) odbywa najdłuższą znaną wśród ptaków migrację.

Migracja to zjawisko biologiczne Jest to zachowanie wrodzone, które wyewoluowało jako przystosowanie do dostępności zasobów. Zjawiska migracji obserwujemy między innymi u żółwi, ryb i ptaków.

Emblematycznym przypadkiem migracji jest jaskółka arktyczna ( Sterna paradisaea Ptak ten lęgnie się latem w północnym kole podbiegunowym, a następnie migruje na południe do koła antarktycznego, pokonując dystans ponad 80 000 km.

Może zainteresuje Cię, czym są Przesilenie i Równonoc.

Klasyfikacja zjawisk przyrodniczych

Zjawiska te możemy obserwować na niebie, na ziemi, w powietrzu, w morzu i w biosferze. W ten sposób możemy sklasyfikować zjawiska przyrodnicze w następujący sposób:

  • Zjawiska geologiczne to te zdarzenia, które możemy zaobserwować w skorupie ziemskiej, np. trzęsienia ziemi.
  • Zjawiska hydrologiczne to te zjawiska, w których bierze udział woda, jak np. gorące źródła czy grad.
  • Zjawiska atmosferyczne zdarzenia, które są determinowane przez skład atmosfery i warunki atmosferyczne, np. tornada.
  • Zjawiska biologiczne to te zdarzenia, które dotyczą istot żywych, ich zachowań i interakcji, np. migracje zwierząt.
  • Zjawiska astronomiczne to te zjawiska zachodzące w kosmosie, które możemy obserwować na Ziemi, takie jak zaćmienia czy spadające gwiazdy.
  • Zjawiska optyczne to zjawiska wynikające ze zniekształcenia wiązek światła, jak w mirażach i aureolach wokół Słońca.
  • Zjawiska świetlne to takie, w których występuje emisja światła, jak w przypadku zorzy.
  • Zjawiska akustyczne to zjawiska związane z dźwiękami, np. grzmot.

Możesz być zainteresowany:

  • Zjawiska fizyczne i chemiczne.
  • Warstwy atmosfery
  • Wiosna, lato, jesień i zima
Referencje

Andrews, T. (2004) Wonders of the Air, London, UK, Libraries Unlimited.

Guinness World Records 2019 (2018) Guinness World Records Limited.

Haven, K. (2005) Cuda morza, Londyn, Wielka Brytania, Libraries Unlimited.

Haven, K. (2006) Wonders of the Land, London, UK, Libraries Unlimited.

Przewiń do góry