Różnica między morzem a oceanem polega na ich wielkości, ponieważ morza są mniejsze od oceanów i dlatego są ich częścią.Poza powyższym, Morza są zamknięte, natomiast oceany są otwarte i głębsze.
Morza i oceany odpowiadają płynnym masom planety Ziemia, które pokrywają kontynenty, rzeki, jeziora i laguny. Składają się z dużych porcji słonej wody i pokrywają około 71% powierzchni Ziemi.
Jako takie, oceany posiadają ogromna powierzchnia słonej wody z prądami oceanicznymi i wielkimi głębokościami Z kolei morza to. płytsze, płytsze i mniejsze zbiorniki słonej wody Morza występują również jako duże słone jeziora, np. Morze Kaspijskie, Morze Martwe, Morze Aralskie.
Z drugiej strony głębokość również wpływa na temperaturę.W oceanach temperatura jest niższa, w każdym miejscu około 4 stopni.Z drugiej strony morza, będąc bliżej lądu, odbierają promieniowanie słoneczne, a temperatury mogą być różne, na przykład: w Morzu Karaibskim czy Śródziemnym wody są ciepłe, a w Morzu Północnym sąchłodniej.
Choć wraz z globalnym ociepleniem w ostatnich latach zwiększyła się objętość wody w morzach i oceanach w wyniku topnienia biegunów, niektóre morza ucierpiały w procesie pustynnienia, wpływając na inne obszary planety.
Jeśli chodzi o życie morskie, to w morzu niewątpliwie występuje różnorodność gatunków korzystających z promieni słonecznych, natomiast w oceanach żyją zazwyczaj nieliczne gatunki zwierząt i roślin przystosowane do głębokości i niskich temperatur, na przykład: ryby głębinowe (ślimaki, rekiny, ryby diabły morskie, ryby smoki itp.)
Jednak zanieczyszczenia biologiczne, fizyczne i chemiczne spowodowane nadmierną ilością odpadów oraz katastrofy ekologiczne w morzach doprowadziły do śmiertelności różnych gatunków, a w konsekwencji do zachwiania równowagi ekologicznej. Stąd tak ważne jest zachowanie wody na naszej planecie, która jest niezbędna do przetrwania gatunków zwierząt i roślin.
Morza świata
Według Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej na świecie istnieje około 60 mórz, z których najważniejsze to:
- Morze Antylskie: zwane również Morzem Karaibskim, położone między Ameryką Środkową a Południową, o powierzchni 2,7 mln km².
- Morze Aralskie: położone w Azji Środkowej, ma powierzchnię ok. 68 tys. km².
- Morze Bałtyckie: położone w północno-wschodniej Europie, o powierzchni 420 tys. km².
- Morze Kaspijskie: położone w południowo-wschodniej Europie, ma powierzchnię 371 tys. km².
- Morze Śródziemne: uważane za największe kontynentalne morze śródlądowe na świecie, położone między Afryką a Azją, o powierzchni ok. 450 tys. km².
- Morze Martwe: położone na Bliskim Wschodzie, o powierzchni 650 km².
- Morze Czarne: położone między Europą, Anatolią i Kaukazem, ma powierzchnię 436 km².
- Morze Czerwone: położone między Afryką a Azją, o powierzchni ok. 450 tys. km².
Oceany świata
Na planecie Ziemia znajduje się pięć oceanów, takich jak:
- Ocean Atlantycki: położony między Amerykami, Europą i Afryką, o powierzchni 106 mln km² i maksymalnej głębokości 7.750 m. Ma największe obroty handlowe (eksport i import).
- Ocean Spokojny: uważany za największy i najgłębszy ocean na naszej planecie, położony między Azją, Ameryką i Oceanią, ma powierzchnię 180 mln km² i głębokość ok. 10 000 m.
- Ocean Indyjski: położony między Afryką, Azją i Oceanią, zajmuje 74 mln km².
- Ocean Arktyczny: położony na półkuli północnej, zajmuje 14 mln km².
- Ocean Południowy: położony na półkuli południowej, o powierzchni 22 mln km².