Różnica między socjalizmem a komunizmem

Różnica między socjalizmem a komunizmem polega na tym, że socjalizm i komunizm socjalizm dąży do poprawy warunków socjalnych klasy robotniczej. komunizm Ponadto dąży do likwidacji klas społecznych.

Socjalizm i komunizm zyskały siłę jako ruchy polityczne dzięki marksizmowi, teorii analizującej rozwój stosunków politycznych, społecznych i ekonomicznych w społeczeństwie kapitalistycznym.

Nazwa marksizmu pochodzi od nazwiska niemieckiego żydowskiego filozofa Karola Marksa (1818-1883), który rozpoczął debatę na temat najlepszego sposobu radzenia sobie z walką pomiędzy klasą burżuazyjną (właścicielami środków produkcji) a klasą proletariacką lub robotniczą, której przetrwanie zależy od ich pracy.

W wyniku debaty marksistowskiej powstały ruchy socjalistyczne i komunistyczne, które choć mają wspólne korzenie, to jednak w swoim podejściu ideologicznym mają wiele różnic.

Czym jest socjalizm?

Socjalizm to system polityczny, społeczny i gospodarczy, który koncentruje się na wspólny dobrobyt Proponuje administrowanie zasobami państwa poprzez porządek wspólnotowy i podział wytworzonego bogactwa zgodnie z wysiłkiem każdej jednostki.

Dla niektórych uczonych socjalizm jest doktryną wyłącznie ekonomiczną. Cechuje go elastyczność w dostosowywaniu się do wielu systemów organizacji politycznej, takich jak demokracja parlamentarna, demokracja scentralizowana i demokracja uczestnicząca.

A przykład socjalistycznej formy rządów jest Wietnam, który po reformach Doi-Moi utrzymuje liberalny system gospodarczy, w którym zaspokaja się podstawowe potrzeby ludności (edukacja, zdrowie, mieszkania itp.), umożliwiając jednocześnie wzrost gospodarczy.

Zobacz także:

  • Kapitalizm i socjalizm.
  • Rodzaje państwa.

Czym jest komunizm?

Komunizm jest doktryną polityczną, społeczną i ekonomiczną, która przyjmuje walkę klasową jako zagadnienie dla równość społeczna Przez zniesienie własności prywatnej (środków produkcji) i inne środki, które po osiągnięciu wysokiego poziomu rozwoju zniosłyby ostatecznie istnienie państwa.

Komunizm proponuje państwo, które posiada i zarządza wszystkimi środkami produkcji oraz sprawiedliwy podział bogactwa, niezależnie od wysiłków każdej jednostki.

Zgodnie z podejściem komunistycznym, władza polityczna jest z zasady sprawowana przez państwo (jedną partię), dopóki eliminacja klas społecznych nie wygeneruje systemu rządzonego bezpośrednio przez lud. Idea ta nie zmaterializowała się jednak w żadnym z przypadków, w których została zastosowana.

A przykład komunistycznej formy rządów było utworzenie Związku Radzieckiego (ZSRR) w 1922 roku, z marksistowsko-leninowskim reżimem rządzonym przez jedną partię, Partię Komunistyczną. ZSRR został ostatecznie rozwiązany 8 grudnia 1991 roku.

Jaka jest różnica między socjalizmem a komunizmem?

Komunizm i socjalizm nie tylko mają różnice, ale każdy z nich zmieniał się w czasie.

Komunizm dziś jest identyfikowany jako ideologia polityczna reprezentowana przez partie komunistyczne na całym świecie. Z drugiej strony, socjalizm dziś jest często identyfikowany jako reformistyczna, ale umiarkowana lewicowa tendencja polityczna.

Są to jedne z najbardziej wyrazistych różnic między socjalizmem a komunizmem.

Socjalizm i komunizm w odniesieniu do walki klasowej

Socjalizm proponuje zdrowe współżycie społeczne poprzez politykę publiczną. Komunizm promuje eliminację klas społecznych aż do pozostawienia społeczeństwa klasy robotniczej.

Socjalizm i komunizm w odniesieniu do roli państwa

Dla socjalizmu państwo jest regulatorem systemu politycznego i gospodarczego, w tym środków produkcji. Dla komunizmu to państwo sprawuje kontrolę polityczną, poprzez jedną partię, i gospodarczą, poprzez przejęcie środków produkcji.

Socjalizm i komunizm w odniesieniu do własności prywatnej

Socjalizm promuje ideę państwa regulującego strategiczne środki produkcji, podczas gdy reszta może być pozostawiona prywatnej przedsiębiorczości. Komunizm natomiast proponuje całkowitą kontrolę nad systemem gospodarczym.

Socjalizm i komunizm w odniesieniu do uczestnictwa w życiu politycznym

W socjalizmie możliwe jest współistnienie różnych tendencji politycznych i istnieje otwartość na partycypację obywatelską na wielu poziomach (referendum, głosowanie itp.). W komunizmie władza polityczna jest skupiona w jednej partii, co pozostawia niewiele miejsca na partycypację polityczną i dysonans.

Socjalizm i komunizm wobec kapitalizmu

Socjalizm, zwłaszcza w ostatnich dekadach, dokonał umiarkowanego zwrotu w kierunku wolnego rynku, nie rezygnując z kontroli nad swoimi strategicznymi obszarami.

Komunizm promuje eliminację kapitalizmu w zamian za system gospodarczy kontrolowany jedynie przez państwo, który zapewniałby również sprawiedliwy podział bogactwa.

Referencje:

  • Durkheim, E. (1987). Socjalizm (Vol. 175) Ediciones AKAL.
  • Marks, C., & Engels, F. (2010). Manifest Komunistyczny Madryt: Akal.
  • Paniagua, J. (2010). Krótka historia socjalizmu i komunizmu Nowtilus.

Zobacz także:

  • Liberałowie i konserwatyści.
  • Różnica między lewą a prawą stroną.
Przewiń do góry