- Co to jest praca dyplomowa?
- Co to jest rozprawa doktorska?
- Struktura pracy magisterskiej lub dyplomowej
Zarówno praca dyplomowa, jak i rozprawa doktorska to akademickie prace badawcze Jednak po napisaniu i złożeniu pracy magisterskiej lub dyplomowej możliwe jest uzyskanie stopnia naukowego.
A praca dyplomowa to teoretyczna lub eksperymentalna praca badawcza, opracowywana indywidualnie lub w grupie, w której rozwijany jest oryginalny temat lub nowe podejście, z zamiarem wnieść wiedzę do określonej dziedziny .
Ze swojej strony dysertacja jest pracą badawczą o mniejszym zakresie niż praca dyplomowa, której głównym celem jest wykazać zdolności badawcze i metodologiczne Pisząc rozprawę, nie oczekuje się opracowania oryginalnego tematu lub wniesienia nowego wkładu do dziedziny wiedzy, ale zawiera przegląd literatury i opis problemu.
Tezy | Praca dyplomowa | |
---|---|---|
Definicja | Jest to praca badawcza, której celem jest wytworzenie nowej wiedzy lub opracowanie określonego tematu z nowatorskiego podejścia, będąca końcowym wymogiem uzyskania stopnia naukowego lub podyplomowego. | Jest to indywidualna praca monograficzna, której celem jest wykazanie opanowania przez studenta metodologii badawczej, dzięki której może on uzyskać tytuł naukowy lub stopień naukowy na studiach podyplomowych. |
Główny cel | Opracuj oryginalną pracę badawczą, która wnosi nową wiedzę w obszarze wiedzy. | Wykazanie przez studenta umiejętności opracowania pracy badawczej z wykorzystaniem metodologii naukowej. |
Cechy |
|
|
Stopnie lub poziomy | Uniwersyteckie studia licencjackie, licencjackie, magisterskie i doktoranckie. | Kursy licencjackie i techniczne, studia licencjackie, licencjackie i magisterskie. |
Czas przetwarzania | W zależności od poziomu, zwykle od sześciu miesięcy do trzech lat. | W zależności od poziomu, od sześciu miesięcy do dwóch lat. |
Przedłużenie | Zmienna, na ogół około 100 stron, może sięgać 500 stron. | Zmienna, około 50 stron, do 100 stron. |
Co to jest praca dyplomowa?
A praca dyplomowa to bardzo rygorystyczny pod względem metodologicznym monograficzny projekt badawczy realizowany pod koniec roku akademickiego, którego celem jest stworzenie wiedza pierwotna na temat niepublikowany, lub temat znany z wcześniejszego okresu. nowe lub niezbadane podejście .
Praca dyplomowa może mieć charakter teoretyczny lub eksperymentalny i jest realizowana z zastosowaniem metodologii naukowej, z wyraźnym określeniem celów, problemu, hipotezy i wyników pracy.
Dokument pracy dyplomowej i jej obrona są warunkami nadania stopnia naukowego. studia licencjackie lub podyplomowe Praca ta jest przedstawiana jury, które zadaje kandydatowi pytania, aby zdecydować, czy jest on godny tego stopnia.
Wreszcie, wraz z zatwierdzeniem pracy dyplomowej, uzyskuje się, w zależności od przypadku, tytuł licencjata, magistra lub doktora.
Charakterystyka pracy dyplomowej
- Jest to rygorystyczna praca badawcza w określonym obszarze.
- Jej opracowanie musi generować oryginalną wiedzę, zarówno pod względem treści, jak i podejścia do jej opracowania.
- Po złożeniu, obronie i zaliczeniu, przyznaje dostęp do studiów licencjackich lub podyplomowych.
- Odniesienia bibliograficzne powinny być konkretne i istotne.
- Może być opracowywany indywidualnie lub w grupach.
- Jest to tekst argumentacyjny lub eksponujący.
- Jeśli istnieje hipoteza badawcza, celem jest jej udowodnienie lub obalenie.
- Jego długość jest zmienna i zależy od poziomu, na ogół wynosi od 50 do 100 stron (bez odniesień i załączników).
- Czas opracowania zależy od tematu i stopnia zebrania danych, wynosząc co najmniej sześć miesięcy w przypadku studiów licencjackich i sięgając około trzech lat w przypadku doktoratu.
- Wnioski powinny pokazywać stanowisko badacza i być oparte na solidnych i istotnych źródłach i argumentach.
- Musi być ona zatwierdzona przez jury, a obronie mogą towarzyszyć różne środki audiowizualne.
- Istnieje wsparcie tutorskie dla studenta podczas badań i opracowania pracy dyplomowej.
Praca licencjacka
Praca licencjacka ma na celu zapoznanie studenta z praktyką i etapami prowadzenia badań naukowych.
Na tym poziomie od kandydata do stopnia nie oczekuje się prowadzenia prac o dużej głębokości badawczej. Chodzi o to, że student jest w stanie opracować metodologię i problemy badawcze oraz zbadać sposoby wytwarzania wiedzy.
Praca magisterska
Główną cechą pracy magisterskiej jest analiza niepublikowanego lub wcześniej badanego tematu, generująca nową wiedzę. W tym celu przeprowadza się pogłębioną pracę badawczą, na ogół na temat hipotezy lub teorii, która zostanie przetestowana lub zaproponowana.
Chociaż nie oczekuje się, że zostanie przeprowadzona rewolucyjna praca naukowa, w przypadku pracy magisterskiej celem jest, że będzie pewien wkład do wiedzy w obszarze zainteresowań akademickich studenta.
Prace doktorskie
Praca doktorska podejmuje oryginalny temat lub z nowatorskiej perspektywy, wychodząc od problemu badawczego, którego rozwiązanie uważa się za konieczne.
Oczekuje się, że rodzaj prowadzonych badań charakteryzuje się wysoką jakością metodologiczną, formalną i referencyjną, a uzyskane wyniki wnoszą nową wiedzę do określonej dziedziny lub dyscypliny.
Co to jest rozprawa doktorska?
Na stronie dysertacja to praca badawcza monograficzny Celem tego kursu jest wykazanie przez studenta, że posiada on umiejętność umiejętność prowadzenia badań po zastosowaniu odpowiedniej metodologii.
Zarówno praca dyplomowa, jak i rozprawa mają podobne cechy. Obie łączy rygorystyczne stosowanie struktury metodologicznej. Jednak głębokość i szerokość rozprawy jest drobny do tej z pracy dyplomowej.
Podobnie jak w przypadku pracy dyplomowej, rozprawa może prowadzić do uzyskania stopnia naukowego. Ogólnie rzecz biorąc, są to stopnie licencjackie, magisterskie i podyplomowe. Jednak w przeciwieństwie do pracy dyplomowej, prezentacja, obrona i zatwierdzenie rozprawy nie prowadzi do przyznania stopnia doktora.
Cechy charakterystyczne rozprawy doktorskiej
- Jest to badanie monograficzne na określony temat (ale mniej pogłębione niż praca dyplomowa).
- Przedstawia analizę tematu i wykazuje opanowanie przez studenta metodologii i podejścia badawczego.
- Po złożeniu, obronie i zaliczeniu, przyznaje dostęp do stopnia licencjackiego lub podyplomowego (z wyjątkiem doktoratu).
- Jest on wykonywany indywidualnie.
- Odniesienia bibliograficzne powinny być konkretne i istotne.
- Jest to tekst argumentacyjny lub eksponujący.
- Jeśli istnieje hipoteza badawcza, celem jest jej udowodnienie lub obalenie.
- Mają one różną długość, średnio zawierają od 40 do 50 stron ciągłego tekstu (nie licząc odniesień i załączników).
- Czas rozwoju może wynosić od sześciu miesięcy do dwóch lat, w zależności od poziomu.
- Pojawia się przed ławą przysięgłych w celu obrony.
- Może wymagać wsparcia ze strony nauczyciela i kontynuacji.
Struktura pracy magisterskiej lub dyplomowej
Zarówno praca dyplomowa, jak i rozprawa muszą mieć logiczną strukturę, która komunikuje proces badawczy, cele, problemy, metody i wyniki.
Nie ma jednego sposobu na opracowanie struktury, którą kieruje się praca magisterska lub dyplomowa. Na przykład ramy teoretyczne i metodologiczne mogą być przedstawione w oddzielnych rozdziałach dokumentu lub mogą być umieszczone w tym samym rozdziale jako podrozdziały.
W ten sam sposób możliwe jest, aby sekcja wyników była połączona z sekcją dyskusji lub aby stanowiła odrębną sekcję.
Konkretny format pracy dyplomowej lub rozprawy będzie zależał od zasad lub zaleceń każdej instytucji, uniwersytetu, wydziału lub szkoły.
Ogólną strukturę, powszechnie stosowaną, można zobaczyć poniżej.
Strona główna
Strona tytułowa służy identyfikacji dokumentu i zawiera nazwę instytucji, wydziału i szkoły (lub katedry), tytuł pracy dyplomowej, określenie stopnia naukowego, określenie autora, określenie jury, określenie opiekuna, datę i miejsce.
Podsumowanie lub synteza
Abstrakt w zwięzły sposób przedstawia cele, metodologię, wyniki i wnioski z badań. Określa charakter pracy i jest krótkim tekstem, na ogół poniżej 300 słów, a towarzyszy mu szereg słów kluczowych dotyczących głównych zagadnień zawartych w pracy dyplomowej.
Spis treści.
Spis treści lokalizuje czytelników przestrzennie w dokumencie, wskazując na rozdziały, podrozdziały i ogólną treść pracy dyplomowej na ich odpowiednich stronach. Spisu treści może być więcej niż jeden, w przypadku gdy występują w nim wykresy, rysunki lub tabele.
Wstęp
Wstęp przedstawia cel lub przeznaczenie przeprowadzonych badań, ich podstawy, hipotezę (jeśli istnieje), znaczenie w określonej dyscyplinie i metodologię. Jest to krótki tekst, więc jego opracowanie mieści się na kilku stronach. Może zawierać streszczenie każdego rozdziału pracy dyplomowej.
Kontekst i stwierdzenie problemu
W części dotyczącej tła wskazuje się informacje i inne wcześniejsze badania (jeśli takie istnieją), które posłużyły jako podstawa do podjęcia tematu. Wskazuje się również problem, nad którym pracowano, jego związek z tłem oraz sposób ujęcia go w wybranej przez ucznia perspektywie (cele, hipotezy, pytania badawcze, metodologia itp.).Część ta jest przydatna dokontekstualizacja badań.
Uzasadnienie
W uzasadnieniu podjęto próbę odpowiedzi na pytania związane ze znaczeniem rodzaju prowadzonych badań i ich użyteczności (akademickiej, naukowej, społecznej).
Ramy teoretyczne, referencyjne lub koncepcyjne
Rama teoretyczna (zwana również ramą odniesienia lub ramą koncepcyjną) w sposób systematyczny przedstawia i analizuje literaturę istotną dla przedmiotu badań. Tutaj prezentowane są i wyjaśniane najważniejsze pojęcia, zgodnie z pracami naukowymi już wykonanymi w danej dziedzinie. Proponuje ona ramy pojęć, na których ma być rozumiany przedmiot badań i wyznacza pole badań.
Ramy metodologiczne
Ramy metodologiczne obejmują metodologię zastosowaną do opracowania badania, tak aby mogło być ono replikowane lub testowane przez innych badaczy, takie jak projekt badania, metoda (czy była jakościowa, ilościowa czy mieszana), techniki, zastosowane instrumenty, analiza próby itp. Powinny być zwięzłe, jasne i opisowe.
Wyniki i dyskusja
W części poświęconej wynikom prezentowane są najważniejsze rezultaty uzyskane w wyniku zastosowanej metodologii i odpowiadające celom badawczym. Ważne jest, aby skontrastować to, co wygenerowały badania z przedstawioną hipotezą. Prezentacja wyników zawiera zazwyczaj tabele, wykresy, diagramy lub inne środki wizualne, które pomagają w interpretacji wyników.Może pojawić się krótkie omówienie zakresu i ograniczeń badań.
Wnioski i zalecenia
Wnioski przedstawiają wyniki badań.Ważne jest, aby powiedzieć, co osiągnięto w pracy badawczej, biorąc pod uwagę jej wyniki, czy hipoteza została przyjęta lub odrzucona (jeśli istnieje) i co ta praca wnosi do obszaru wiedzy.Można zawrzeć zalecenia na przyszłość.
Odniesienia bibliograficzne
Odniesienia bibliograficzne składają się z informacji bibliograficznych o tekstach, dokumentach, źródłach lub elementach wykorzystanych do przygotowania pracy i w niej cytowanych.Ważne jest, aby odniesienia były jasne i możliwe do prześledzenia w celu sprawdzenia dobrego wykorzystania tego samego, a także uniknięcia problemów związanych z plagiatem materiału.Ogólnie rzecz biorąc, każdyinstytucja stosuje określone standardy stylistyczne przy sporządzaniu referencji.
Załączniki lub dodatki
Załączniki, zwane też aneksami, to te elementy, które uzupełniają to, co zostało opracowane w badaniach. Umieszcza się tu kopie instrumentów, zdjęcia, kopie ważnych źródeł, wykresy itp.