Na stronie emocja jest definiowany przez neuronaukę jako odpowiedź organiczna, która tworzy reakcje biochemiczne w organizmie, które zmieniają aktualny stan fizyczny.

Na stronie uczucia to mentalne skojarzenia i reakcje na emocje oparte na naszych osobistych doświadczeniach.

Różnica między emocją a uczuciem polega na tym, że. emocje są reakcjami biologicznymi na bodźce, podczas gdy uczucia są reakcjami psychicznymi lub postrzeganiem na te same bodźce.

Podniecenie

Feeling

Definicja Biologiczna reakcja na bodźce zmysłowe. Psychologiczna reakcja na emocje.
Rodzaj reakcji

Fizyka.

Mental.

Pochodzenie

Bodźce zewnętrzne.

Doświadczenie życiowe a postrzeganie rzeczywistości.

Poziom odpowiedzi

Instynktownie.

Podświadomość.

Czas trwania reakcji

Brief.

Przedłużony.

Co to jest emocja?

Emocja to reakcja biologiczna, konkretnie o charakterze nerwowym, co wyzwala serię reakcji chemicznych, które zmieniają nasze samopoczucie.

Emocje to sposób, w jaki nasze ciało reaguje na bodźce, czy to dotykowe, słuchowe, wzrokowe, węchowe czy smakowe. Jeśli osoba czuje dym we śnie, prawdopodobnie myśli, że jest to problem w kuchni lub początek pożaru, więc prawdopodobnie będzie odczuwać strach.

Ta emocja wygeneruje serię reakcji łańcuchowych nakazanych przez mózg, w tym adrenokortykotropinę, hormon odpowiedzialny za zwiększenie produkcji hormonu kortyzolu, który z kolei zwiększa poziom insuliny we krwi jako sposób na wytworzenie energii, aby przygotować organizm do lotu.

Przykłady emocji

Dla specjalistów od zdrowia psychicznego i behawioralnego są to cztery podstawowe emocje:

Joy

Jest to ekspresja w odpowiedzi na bodźce, które są uważane za przyjemne. Generuje uczucie przyjemności, które ma ograniczony czas trwania.

Smutek

Jest to organiczna reakcja na stratę i może prowadzić do płaczu.

Strach

Jest to emocja, która powstaje w odpowiedzi na zagrażający bodziec. Może obejmować zwiększone tętno, pocenie się, chęć ucieczki itp.

Ira

Jest to organiczna reakcja na wyznaczanie granic i identyfikowanie bodźców lub sytuacji, które są nieprzyjemne. Złość może prowadzić m.in. do wzrostu ciśnienia krwi i pocenia się.

Co to jest uczucie?

Uczucie to przeżycie psychiczne, które powstaje w wyniku interpretacji stanu, w jakim znajduje się nasze ciało. Te doświadczenia pojawiają się w miarę jak mózg przetwarza emocje.

Dla wielu specjalistów uczucia są naszą oceną emocji, więc w grę wchodzi czynnik poznawczy, który nie występuje w emocjach.

Jeśli osoba odczuwa emocję taką jak strach, powiązanym uczuciem może być cierpienie, widząc, że strach ją sparaliżował i uniemożliwił jej reagowanie w bardziej odpowiednim czasie.

Przykłady uczuć

Jednymi z najczęstszych uczuć u człowieka są:

Miłość

Miłość to uczucie, które może być odczuwane wobec siebie, wobec drugiej osoby, wobec innych osób lub wobec konkretnego wydarzenia. Odczuwając miłość, ludzie czują się połączeni ze światem w pozytywny sposób, a ich poczucie dobrobytu wzrasta.

Zakochani ludzie są najlepszą reprezentacją uczucia miłości, ale istnieją również inne przejawy, takie jak miłość macierzyńska czy przyjaźń.

Szczęście

Odnosi się do uczucia pełności lub zadowolenia, dlatego jest to uczucie związane z dobrym samopoczuciem.

Osiągnięcia osobiste lub zawodowe są zwykle źródłem szczęścia.

Nienawidzę

Jest to negatywne uczucie charakteryzujące się postrzeganą niechęcią do kogoś lub czegoś. W najbardziej skrajnych przypadkach nienawiść jest uczuciem, które może być wyrażane zbiorowo.

Agresja fizyczna, nękanie czy przemoc mogą być wyrazem nienawiści.

Strata

Poczucie straty lub żałoby wiąże się z emocjonalnym bólem związanym z fizycznym lub symbolicznym oddzieleniem od kogoś lub czegoś.

Śmierć bliskiej osoby może generować poczucie straty.

Zobacz też Różnica między szczęściem a radością.

Różnica między emocjami a uczuciami

Chociaż często przyjmuje się je za podobne pojęcia, widzieliśmy, że są to dwie bardzo różne formy przetwarzania informacji:

  • Emocje to reakcje organiczne, natomiast uczucia to reakcje psychiczne.
  • Emocje powstają w wyniku próby interpretacji bodźców zewnętrznych. Uczucia powstają w wyniku próby interpretacji emocji.
  • Emocje mają krótki czas trwania; uczucia mają dłuższy czas trwania.
  • Emocje powstają przy braku uczuć, natomiast uczucia wymagają emocji, aby przetworzyć informację.
  • Emocje zależą od interpretacji sensorycznej (wykorzystanie pięciu zmysłów). Emocje zależą od wcześniejszych doświadczeń i sposobu, w jaki jednostka interpretuje rzeczywistość.

Zobacz też Różnica między psychologią a psychiatrią.

Przewiń do góry