Rodzaje skał: iglaste, osadowe i metamorficzne (z przykładami)

Wyróżniamy trzy rodzaje skał: iglaste, osadowe i metamorficzne. Skały są zlepkiem różnego rodzaju minerałów lub innych materiałów.

Rodzaje skał są określane przez procesy zachodzące podczas ich powstawania. Z drugiej strony, jedna skała może dać początek innym rodzajom skał, w tak zwanym cyklu skalnym.

Skały

iglaste

Skały

osadowy

Skały

metamorficzny

Definicja Skała powstająca w wyniku zestalenia się roztopionej skały Skała powstała w wyniku zagęszczenia osadów Skała powstała w wyniku przeobrażenia innych skał
Procesy związane ze szkoleniem Topnienie i krzepnięcie Zagęszczanie i cementowanie Ciśnienie i temperatura
Rodzaje Inwazyjna

Materiały dodatkowe

Klasyka

Organiczny

Przez wytrącanie chemiczne

Ulistnione

Nie ulistniony

Przykłady Żużel, pumeks, obsydian, bazalt, porfir, granit, andezyt, gabro, granit. Piaskowiec, halit, węgiel kamienny, wapień, mułowce, trawertyn, gips. Zielony łupek, serpentynit, marmur, gnejs, kwarcyt, epidot.

Skały iglaste

Skały iglaste to skały, które tworzą się, gdy stopiony materiał w skorupie ziemskiej stygnie. skały iglaste to skały, które tworzą się, gdy stopiony materiał w skorupie ziemskiej stygnie. magma to stopiony materiał pod powierzchnią ziemi i lawa to stopiony materiał, który wypływa na powierzchnię.

Istnieją dwa rodzaje skał iglastych:

  • Ekstruzywna skała iglasta nazywana również skałą wulkaniczną, jest to skała, która powstaje, gdy lawa twardnieje. Przykładami skał ekstruzyjnych są obsydian i ryolit.
  • Intruzywne skały iglaste zwana również skałą plutoniczną, gdy magma zmienia się pod ziemią z płynnej w stałą. Przykładami skał intruzywnych są bazalt i granit.

Skład chemiczny jest różny wśród skał iglastych.Niektóre skały iglaste są bogate w jasne, jasne minerały takie jak skalenie i krzemionka.Skały te są określane jako skały felsowe (za fel skaleń, oraz sic Inne skały iglaste są bogate w związki żelaza i magnezu, dlatego nazywane są maficznymi ( ma przez magnez i f na ferrum, łac. żelazo).

Granit, gruboziarnista felsowa skała intruzyjna, ma taki sam skład chemiczny i mineralny jak ryolit, drobnoziarnista skała wylewna. Bazalt, drobnoziarnista mafijna skała wylewna, ma taki sam skład chemiczny jak gabro, gruboziarnista mafijna skała intruzyjna, która stygnie na głębokości.

Przykłady skał iglastych

12 przykładów skał iglastych.

Skały osadowe

Skały osadowe to skały powstałe z fragmentów, które zostały ze sobą zespolone. Osady zwykle gromadzą się w poziomych warstwach, które są zagęszczane przez ciśnienie materiałów znajdujących się nad warstwami. Materiały takie jak krzemionka, węglan wapnia lub tlenki żelaza służą do cementowania lub sklejania fragmentów.

Istnieją trzy główne rodzaje skał osadowych:

  • Klastyczne skały osadowe Klastry to fragmenty istniejących wcześniej skał, takie jak glina, piasek, kamyki, kamienie i głazy. Przykładami takich skał są zlepieńce, piaskowce, mułowce i łupki.
  • Organiczne skały osadowe Węgiel: powstaje w wyniku nagromadzenia i zagęszczenia szczątków roślin i zwierząt. Przykładem tego typu skały jest węgiel kamienny.
  • Skały osadowe przez wytrącanie chemiczne powstają, gdy materiał zostaje nasycony w ciekłym medium, tworząc osad, np. dolomit, kreda, halit (sól kuchenna) i borany.

Przykłady skał osadowych

12 przykładów skał osadowych.

Skały metamorficzne

Skały metamorficzne to skały, które powstały w wyniku przeobrażenia innych skał bez poddawania ich procesowi wytapiania. Na przykład granit metamorfizuje w gnejs, wapień tworzy marmur, a bogate w krzemionkę piaskowce wtapiają się w kwarcyt.

Skały metamorficzne charakteryzują się tym, że są twardsze, bardziej zwarte i odporne oraz mają przeorientowaną strukturę krystaliczną.

Proces metamorfizmu zachodzi powszechnie w obszarach o wysokiej temperaturze i ciśnieniu, takich jak strefy tektoniczne i na dużych głębokościach.

Istnieją dwa rodzaje skał metamorficznych:

  • Ulistnione : obecność płyt lub fal minerałów jasnych i ciemnych, jak w gnejsie.
  • Nie ulistniony Nieobecność płyt, takich jak kwarcyt i marmur.

Przykłady skał metamorficznych

12 przykładów skał metamorficznych.

Może Cię również zainteresować zobacz:

  • Rodzaje gleb
  • Minerały i skały
  • Istoty żywe i nieożywione
Referencje

Petersen, J.F., Sack, D., Gabler, R.E. (2017) Physical Geography 11 ed. Cengage Learning. USA

Tarbuck, E.J., Lutgens, F.K. (2005) Earth Science- An Introduction to Physical Geology 8 ed. Pearson Prentice Hall.

Przewiń do góry