Komunikacja werbalna i niewerbalna (rodzaje i przykłady)

Komunikacja może się różnić w zależności od tego, jak informacja jest przekazywana i jak jest odbierana przez odbiorcę. W związku z tym komunikację można podzielić na dwie szerokie grupy: słowny y niewerbalne .

Na stronie komunikacja werbalna to ten, w którym komunikat jest werbalizowany, ponieważ wykorzystuje on język mówiony Kartka z życzeniami lub wiadomość audio WhatsApp to dobry sposób na przekazanie słów, ustnie lub pisemnie. przykłady komunikacji werbalnej.

Podczas gdy komunikacja niewerbalna to taka, która jest przekazywana bez użycia słów, za pomocą gestów, spojrzeń, ruchów ciała i innych przejawów język niewerbalny Mrugnięcie okiem lub skrzyżowanie ramion to przykłady komunikacja niewerbalna.

Często te dwa rodzaje komunikacji są używane jednocześnie podczas przekazywania wiadomości, tworząc komunikację mieszaną. Można to zobaczyć w filmach, kreskówkach i reklamach, aby wymienić tylko kilka przykładów.

Komunikacja werbalna Komunikacja niewerbalna
Definicja Komunikacja, która wykorzystuje język werbalny w procesie przekazywania informacji między nadawcą a odbiorcą. Nie używa słów do przekazywania informacji od nadawcy do odbiorcy.
Rodzaje Ustne i pisemne. Paralingwistyka, kinestetyka i proksemika
Używane zmysły Słuch i wzrok. Słuch, wzrok, dotyk, zapach i smak.
Przykłady Rozmowy, wywiady, książki, listy, maile m.in. Między innymi gesty, spojrzenia, postawy, mimika twarzy.

Czym jest komunikacja werbalna?

Jest to proces, w którym dwie lub więcej osób wchodzi w interakcję, dzieląc się informacjami poprzez słowo .

Komunikacja werbalna jest często uzupełniana przez komunikację niewerbalną, aby wzmocnić przekaz i dać wyraźniejsze pojęcie o co chodzi, chociaż czasami te dwa rodzaje komunikacji mogą być sprzeczne ze sobą podczas przekazywania wiadomości.

Komunikacja werbalna polega na używaniu słów do konstruowania zdań, które przekazują myśli. Słowa te mogą być wypowiadane ustnie lub pisemnie.

Rodzaje komunikacji werbalnej

Komunikacja ustna

To ten, w którym słowa mówione Intonacja i wokalizacja odgrywają fundamentalną rolę w tym typie komunikacji, tak aby komunikat został skutecznie przekazany i mógł zostać zinterpretowany przez odbiorcę.

Na przestrzeni dziejów komunikacja ustna rozwijała się wraz z powstawaniem języków i cechami językowymi poszczególnych populacji.

Przykłady komunikacji ustnej będzie to rozmowa między kolegami, okrzyk zdziwienia lub rozmowa telefoniczna. Oto przykład rozmowy telefonicznej:

-Kto to jest?

-Cześć, Beatriz, tu Rubén. Jak się masz?

-Witaj, Rubén. Dawno się nie odzywałeś! Cóż, złapałeś mnie na wakacjach. A ty? Co się dzieje w twoim życiu?

-Co za szczęście, na wakacjach! Mam się dobrze, dlaczego mam być nieszczęśliwa, ha, ha. Chciałam dać ci znać, że będę w mieście przez najbliższe dwa tygodnie, w razie czego możemy się umówić na kawę.

-Świetnie, tak bardzo się cieszę na spotkanie z Tobą, zadzwonię do Ciebie w przyszłym tygodniu i umówimy się na datę i godzinę, OK?

-Doskonale, Beatriz, porozmawiamy w takim razie, buziak!

-Chao, Rubén, Uścisk!

Komunikacja pisemna

To jest to, co jest realizowane poprzez kody pisane W przeciwieństwie do komunikacji ustnej, komunikacja pisemna może trwać w czasie, co oznacza, że interakcja z odbiorcą nie jest natychmiastowa.

Komunikacja pisemna rozwijała się z czasem wraz z powstawaniem nowych mediów i będzie się stale rozwijać, ponieważ nauka i technologia wciąż tworzą nowe kanały komunikacji.

Przykłady komunikacji pisemnej byłyby hieroglify, listy, e-maile lub czaty. To byłby przykład e-maila:

Szanowny kliencie.

Kontaktujemy się z Państwem, aby poinformować, że rachunek za miesiąc październik oczekuje na zapłatę. Przypominamy, że na dokonanie płatności mają Państwo 30 dni roboczych, licząc od dnia dzisiejszego.

Jeśli kwota nie zostanie wpłacona w określonym terminie, usługa zostanie anulowana.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z naszym działem obsługi klienta pod tym adresem e-mail lub telefonicznie pod numerem 7053456021.

Z poważaniem

Zobacz także:

  • Różnice między komunikacją ustną a pisemną.
  • Rodzaje języka

Czym jest komunikacja niewerbalna?

Komunikacja niewerbalna to komunikacja, która przekazuje wiadomości za pomocą znaki niejęzykowe Jest to najstarszy rodzaj komunikacji, gdyż w ten sposób ludzie porozumiewali się, gdy nie istniał język.

Komunikaty niewerbalne mogą być przekazywane w różny sposób. nieprzytomny, Staje się komunikacją wieloznaczną, ponieważ nie zawsze można kontrolować to, co jest przekazywane przez osobisty wizerunek czy ekspresję ciała. Tak samo odbiorca często nie interpretuje tych komunikatów we właściwy sposób.

Komunikacja niewerbalna generalnie ma na celu wzmocnić W ten sposób odbiorca może lepiej zdekodować wiadomość.

Rodzaje komunikacji niewerbalnej

Paralingwistyka

Parajęzyk, choć jest częścią komunikacji niewerbalnej, jest ściśle związany z komunikacją werbalną. Sygnalizuje emocje i uczucia podczas mówienia, wypowiadając tony, cisze i dźwięki, które wskazują m.in. na strach, zaskoczenie, zainteresowanie lub brak zainteresowania.

Głośność głosu, używany ton, tempo, w jakim się mówi, stopień doskonałości wymowy - to aspekty brane pod uwagę przez paralingwistykę.

Przykłady :

Ktoś mówi bardzo szybkim, wysokim głosem, wnioskujemy, że ta osoba jest zła lub zdenerwowana.

Osoba, która mówi powoli, z niemal niezauważalnym tonem głosu i wieloma ciszami między zdaniami, może być interpretowana jako smutna, zamyślona lub zmęczona.

Kinesics

Jest to dyscyplina, która zajmuje się mową ciała, ruchami, które możemy wykonywać określoną częścią, kończyną lub całym ciałem. Do zobrazowania tej części komunikacji niewerbalnej posłużą nam powyższe przykłady.

Przykłady :

Osoba rozzłoszczona, która mówi szybko i wysokim głosem, porusza też gwałtownie rękami, przesuwa się z boku na bok, a jej postawa pochyla się do przodu.

Osobnik, który wygląda na smutnego, ma spuszczone ramiona i pochyloną głowę, usta lekko opadają, oczy są podrażnione, a brwi lekko skurczone.

Proxemics

Bada ona związek bliskości przestrzennej z postawą, jaka istnieje między rozmówcami w akcie komunikacyjnym. Zobaczmy, jak proksemika przejawia się w podawanych przez nas przykładach.

Przykłady :

Odległość między rozgniewanym człowiekiem a jego rozmówcą jest niewielka, niemal inwazyjna. W miarę jak jego mowa staje się bardziej wzburzona, ich twarze zbliżają się do siebie.

Z kolei smutny podmiot zachowuje dystans wobec słuchacza, prawie na niego nie patrzy, jakby chciał się zabezpieczyć przed jakimkolwiek zbliżeniem. W jego postawie widoczna jest wrażliwość.

Inne rodzaje komunikacji

Jednostronnie

Ma ona miejsce wtedy, gdy odbiorca nie pełni jednocześnie roli nadawcy, np. w znakach drogowych czy reklamach.

Dwustronne

Występuje wtedy, gdy nadawca może stać się również odbiorcą. Dzieje się tak w każdej rozmowie między dwiema osobami.

Audiowizualne

Obejmuje to wiadomości przekazywane za pośrednictwem tradycyjnych mediów audiowizualnych, takich jak film, radio i telewizja.

Nadrukowany

Do tego typu przekazu pisemnego zaliczamy m.in. gazety, czasopisma, ulotki, broszury, plakaty, foldery, ulotki.

Cyfrowy

Komunikacja cyfrowa jest możliwa dzięki technologii, w tym e-mailom, sieciom społecznościowym, takim jak Facebook czy Instagram, oraz innym platformom umożliwiającym masową dystrybucję informacji, takim jak Youtube, Podcast czy Blogspot.

Dziś tradycyjne media, zarówno audiowizualne, jak i drukowane, są również obecne w formie cyfrowej.

Przewiń do góry