- Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych
- Rodzaje wywiadów dziennikarskich
- Rodzaje wywiadów psychologicznych
- Wywiad kliniczny
Parametry rozmowy kwalifikacyjnej, na przykład, mają inne cele niż w przypadku wywiadu dziennikarskiego czy psychologicznego.
Wywiad może być zdefiniowany jako środek do zbierania informacji poprzez pytania. Rodzaj i liczba pytań będzie się różnić w zależności od wywiadu i rodzaju danych, które mają być zebrane.
Oto kilka rodzajów rozmów kwalifikacyjnych i ich najbardziej znamienne cechy.
Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych
W procesie wyboru pracy można zastosować kilka metodologii. Oto najczęściej spotykane rodzaje rozmów kwalifikacyjnych:
Technika przeprowadzania wywiadów
W zależności od techniki zastosowanej w rundzie zadawania pytań, rozmowy kwalifikacyjne mogą być wywiadami swobodnymi, ustrukturyzowanymi, półstrukturyzowanymi lub krytycznymi wywiadami wskaźnikowymi.
1. wywiad swobodny
Celem tego typu rozmowy kwalifikacyjnej jest umożliwienie kandydatowi wyrażenia się w sposób otwarty; w ten sposób rekruter może poznać istotne aspekty jego osobowości lub sposobu myślenia.
Wywiad ustrukturyzowany
Jest to rodzaj wywiadu, w którym pytania zostały przygotowane wcześniej, zazwyczaj w formie kwestionariusza, który jest stosowany ogólnie do wszystkich kandydatów.
Wywiad półstrukturalny
Półustrukturyzowana rozmowa kwalifikacyjna lub rozmowa mieszana łączy pytania wywiadu ustrukturyzowanego z pytaniami otwartymi, które pozwalają poznać inne kluczowe aspekty kandydata, takie jak historia rodziny czy osobiste anegdoty.
Wywiad dotyczący zdarzeń krytycznych
Jest to rozmowa, w której chcesz dogłębnie przeanalizować doświadczenie zawodowe kandydata, dlatego często zdarza się, że jesteś pytany o konkretne fakty, np. o zasoby osobiste i zawodowe, które wykorzystałeś, aby osiągnąć określony cel lub jak rozwiązałeś krytyczną sytuację.
Wywiad w zależności od liczby uczestników
1. wywiad indywidualny
Jest to rozmowa kwalifikacyjna prowadzona w formacie 1/1, czyli jeden ankieter i jeden kandydat. Jest to najczęściej spotykany typ rozmowy kwalifikacyjnej.
2. wywiad z panelem ekspertów
Kandydat musi odpowiedzieć na pytania panelu ankieterów, którzy zazwyczaj są z różnych obszarów firmy (zasoby ludzkie, finanse, dział, w którym jest wolne miejsce itp.)
3) Połączone wywiady
Kandydat do pracy musi przejść przez serię rozmów z różnymi rekruterami, co często trwa tygodniami lub miesiącami, podczas gdy kolejna osoba prowadzi rozmowy.
Wywiady w zależności od środowiska
1. wywiad ułatwiający
Jak sama nazwa wskazuje, celem tej rozmowy jest stworzenie zrelaksowanej atmosfery dla kandydata. Z reguły jest to przestrzeń prywatna, wolna od zewnętrznego hałasu i rozpraszania uwagi. Ponadto rekruter zwykle podkreśla zrelaksowany charakter rozmowy i może określić ją jako "rozmowę".
Rozmowa na temat stresu
W tym przypadku rozmowa prowadzona jest w bardzo sztywnym środowisku. Rekruter testuje kandydata poprzez stworzenie niekomfortowego środowiska, które wywołuje reakcję emocjonalną. Celem tego typu rozmowy jest określenie poziomu samokontroli i radzenia sobie ze stresem przez rozmówcę.
Ze względu na swoją charakterystykę nie jest to powszechny typ rozmowy kwalifikacyjnej, z wyjątkiem przypadków poszukiwania pracy na stanowiskach wymagających emocjonalnie, takich jak kierownictwo wysokiego szczebla lub stanowiska, które wiążą się z przejęciem odpowiedzialności za duże operacje biznesowe lub życie innych ludzi (np. kierownik sprzedaży, kontroler ruchu lotniczego itp.).
Wywiad w zależności od użytego medium
1. wywiad bezpośredni
Odbywa się to w określonej przestrzeni fizycznej, najczęściej znajdującej się na terenie firmy.
Wywiad telefoniczny
Rozmowa odbywa się telefonicznie, zwykle w celu potwierdzenia kilku podstawowych informacji, a następnie umawiana jest rozmowa twarzą w twarz.
3. wywiad internetowy
Jest to obecnie bardzo popularny rodzaj rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ łączy w sobie bezpośredniość rozmów wideo z wygodą braku konieczności dojazdu do firmy. Jest to powszechna metoda przeprowadzania rozmów z kandydatami na stanowiska zdalne, więc odległość nie jest w tym przypadku zazwyczaj ograniczeniem.
Rodzaje wywiadów dziennikarskich
W dziedzinie dziennikarstwa wywiady mogą być:
Wywiad osobowościowy
Jest to rodzaj wywiadu pisanego w formie narracji, w którym odpowiedzi rozmówcy połączone są z niepotwierdzonymi informacjami dotyczącymi momentu rozmowy (sposób ubierania się, mówienia, sytuacje, które wówczas miały miejsce, nastawienie itp.)
Wywiad biograficzny
W tym rodzaju wywiadu, pytania i odpowiedzi są połączone, aby pokazać różne strony rozmówcy, co pozwala na bardziej kompletny widok nie tylko jego lub jej kariery, ale także jego lub jej zainteresowań i historii osobistej.
Wywiad z opinią
Celem tego typu wywiadu jest zasięgnięcie opinii osoby (zwykle wybitnej w danej dziedzinie) na temat zagadnienia będącego przedmiotem zainteresowania opinii publicznej.
4. wywiad na temat spraw bieżących
Jest to zasięgnięcie opinii osoby lub grupy osób na temat wiadomości lub aktualnego zagadnienia. Rozmówcą lub grupą rozmówców może być specjalista od danego tematu, świadek wydarzenia informacyjnego lub nieznana osoba, której dane zagadnienie dotyczy lub może dotyczyć.
Rodzaje wywiadów psychologicznych
Wywiady psychologiczne można podzielić na cztery rodzaje:
1. wywiad wstępny
Jest to pierwsza rozmowa psychologa i pacjenta w przestrzeni opieki terapeutycznej. Celem jest uzyskanie przez terapeutę istotnych danych od pacjenta, podczas gdy pacjent wyjaśnia powód swojej konsultacji.
2) Wywiad uzupełniający
Jest to zbiór danych, które choć nie są ściśle związane z powodem konsultacji, mogą pomóc psychologowi w uzyskaniu cennych dla terapii informacji.
3) Wywiad zwrotny
Psycholog odpowiada na wątpliwości pacjenta, jednocześnie opisując rodzaj i charakterystykę terapii, która ma być przeprowadzona.
4) Wywiad wypisowy
Po zakończeniu procesu terapeutycznego psycholog musi przeprowadzić rozmowę końcową, aby formalnie zakończyć leczenie. Jest to ostatnie spotkanie psychologa z pacjentem.
Wywiad kliniczny
Jest to rozmowa, która odbywa się między lekarzem a pacjentem, składa się z trzech etapów:
- Kontakt Pracownik medyczny musi sprawić, aby pacjent czuł się swobodnie, a jednocześnie zebrać interesujące go dane kliniczne, aby ustrukturyzować historię choroby i mieć wystarczające elementy do postawienia diagnozy.
- Rozwój W tej fazie zajmuje się możliwym problemem, stawia się odpowiednią diagnozę i podejmuje się niezbędne działania w celu jego potwierdzenia lub leczenia (badania krwi, ultrasonograficzne, leki itp.).
- Zamknięcie Wywiad kończy się umówieniem na przyszłą konsultację (w razie potrzeby), a pacjent może zadawać pytania, aby lekarz mógł dokonać niezbędnych wyjaśnień.
Zobacz też Różnica między kwestionariuszem a ankietą.